Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Pytanie:

Kto jest uprawniony do otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego i jaki jest tryb załatwiania związanych z tym formalności ?

Masz inne pytanie do prawnika?

20.1.2010

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego regulują przepisy ustawy z dnia z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 świadczenia rodzinne (a więc m. in. zasiłek pielęgnacyjny) przysługują:

  • obywatelom polskim
  • cudzoziemcom:
    • do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, 
    • jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym, 
    • przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt. 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694, z 2007 r. Nr 120, poz. 818 i Nr 165, poz. 1170 oraz z 2008 r. Nr 70, poz. 416), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenia rodzinne, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Przysługuje on:

  1. niepełnosprawnemu dziecku
  2. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; 
  3. osobie, która ukończyła 75 lat,

chyba  że członkowi rodziny w/w osób przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. 

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego od dnia 1 listopada 2009 roku wynosi 153,00 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie oraz osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. 

Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej.

Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do otrzymania zasiłku.

Wniosek powinien zawierać dane dotyczące:  

  1. osoby występującej o przyznanie świadczeń rodzinnych, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, numer NIP, a w razie gdy nie nadano tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu oraz w razie potrzeby nazwę organu rentowego wypłacającego emeryturę lub rentę, numer emerytury lub renty lub numer konta w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; 
  2. dzieci pozostających na utrzymaniu osoby występującej o przyznanie zasiłku, w tym: imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, stan cywilny. 

Do wniosku należy dołączyć odpowiednio:  

1) zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny, wydane przez właściwy urząd skarbowy, zawierające informacje o:  

a) wysokości dochodu, 
b) wysokości składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu, 
c) wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od podatku, 
d) wysokości należnego podatku; 

2) zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów; 

3) oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające w szczególności informacje o:  

a) wysokości dochodu, 
b) wysokości należnych składek na ubezpieczenia społeczne, 
c) wysokości należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne, 
d) wysokości i formie opłacanego podatku dochodowego, 
e) wysokości dochodu po odliczeniu należnych składek i podatku; 

4) inne zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, w tym:  

a) dokument stwierdzający wiek dziecka, 
b) orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, 
c) prawomocny wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie lub zaświadczenie sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjno-opiekuńczego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka, 
d) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację
e) orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, 
f) zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub szkoły wyższej, 
g) zaświadczenie z urzędu pracy o braku propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej dla osoby ubiegającej się o dodatek,
h) zaświadczenie pracodawcy o terminie urlopu wychowawczego i okresie, na jaki został udzielony, oraz o okresach zatrudnienia. 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Jakie dodatki może uzyskać osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego? Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego - o ile spełnia przesłanki dla tych dodatków - może ubiegać się o następujące dodatki: dodatek z tytułu urodzenia dziecka; dodatek z tytułu o dodatek, zasiłek rodzinny, (...)

Jeżeli masz zaległości w opłacaniu składek, możesz stracić prawo do zasiłku

Jeżeli masz zaległości w opłacaniu składek, możesz stracić prawo do zasiłku

Jeżeli masz zaległości w opłacaniu składek, możesz stracić prawo do zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa. Od stycznia Twoją wpłatę ZUS rozliczy bowiem w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie (...)

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Kiedy przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych?  Prawo do zasiłku dla bezrobotnych będziesz miał od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla Ciebie propozycji odpowie zasiłek, bezrobotny, praca, powiatowy urząd pracy, zatrudnienie

Choroba, kwarantanna lub izolacja dziecka – kiedy przysługuje zasiłek za opiekę nad dzieckiem

Choroba, kwarantanna lub izolacja dziecka – kiedy przysługuje zasiłek za opiekę nad dzieckiem

Osoba, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku w razie konieczności opieki nad chorym dzieckiem, w tym także gdy dziecko zostało poddane izolacji lub kwarantannie. Z zasiłku opiekuńczego może również skorzystać rodzic, który musi zaopiekować się (...)

Odzyskaj zasiłek opiekuńczy!

Odzyskaj zasiłek opiekuńczy!

Czego dotyczył wyrok Trybunału Konstytucyjnego? Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 6 marca 2007 r. uznał, że osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie mają prawo do zasiłek opiekuńczy, prawo do zasiłku opiekuńczego, dobrowolnie ubezpieczony, ZUS, choroba

Co się zmieni w zasiłkach od 2022 roku?

Co się zmieni w zasiłkach od 2022 roku?

Od nowego roku opóźnienie w opłacaniu składek przez przedsiębiorcę nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego. Zmieni się także m.in. wysokość świadczenia za czas pobytu w szpitalu oraz okres pobierania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia. Prawo do świadczeń mimo (...)

Kto i w jakiej procedurze wypłaca świadczenia rodzinne?

Kto i w jakiej procedurze wypłaca świadczenia rodzinne?

Ustawa z 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych normowała w sposób dość obszerny kwestię podmiotu legitymowanego do wypłaty wymienionych zasiłków, m.in. przyznając prawo do realizacji tych świadczeń wielu podmiotom, w zależności od sytuacji życiowo (...)

Co jeśli dziecko zostało objęte kwarantanną lub izolacją?

Co jeśli dziecko zostało objęte kwarantanną lub izolacją?

Jeżeli Twoje dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną koronawirusem – zostaje objęte kwarantanną. Jeśli natomiast ma pozytywny wynik testu – nałożona jest na niego izolacja. W obydwu przypadkach przysługuje Ci prawo do zasiłku i wolne w pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. (...)

Zasiłek opiekuńczy a kwarantanna

Zasiłek opiekuńczy a kwarantanna

Jak to działa? Co jesli u mojego dziecka w przedszkolu pojawił się koronawirus i maluch trafił na obowiązkową kwarantannę? Czy przysługuje mi prawo do zasiłku opiekuńczego? Co na ten temat stanowi rozporządzenie Rady Ministrów. zasiłek opiekuńczy, kwarantanna, dodatkowy zasiłek (...)

Zasiłek opiekuńczy - Kiedy się należy, w jakiej wysokość i jak otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy - Kiedy się należy, w jakiej wysokość i jak otrzymać zasiłek opiekuńczy?

W jakich okolicznościach możliwe jest uzyskanie zasiłku opiekuńczego? Jeżeli zachodzi konieczność, aby pracownik opiekował się osobiście członkiem swojej rodziny, ma prawo do uzyskania zwolnienia od pracy na czas sprawowania opieki. Natomiast, aby zrekompensować mu utracone w tym czasie zarobki (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wypłata zaległego zasiłku pielęgnacyjnego

Wypłata zaległego zasiłku pielęgnacyjnego

Osoba, która ma przyznane prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przez pewien czas nie otrzymywała należnego świadczenia. Pracownik ośrodka opieki społecznej poinformował świadczeniobiorcę w pewnym momencie, iż nie można już dokonywać zasiłku przelewem ale należy odbierać osobiście w kasie (...)

Ustalenie niepełnosprawności-zaległe świadczenia

Ustalenie niepełnosprawności-zaległe świadczenia

Matka reprezentująca małoletnią córkę złożyła do sądu odwołanie od Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zaliczył dziecko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Matka w odwołaniu wnosi o uchylenie decyzji Zespołu w całości i zaliczenie córki (...)

Zasiłek pielęgnacyjny dla pacjenta w hospicjum

Zasiłek pielęgnacyjny dla pacjenta w hospicjum

Pan X trafił do hospicjum, które w całości refundowane jest z Narodowego Fundusz Zdrowia. Czy Pan X ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego wypłacanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej? Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia (...)

Podjęcie zatrudnienia a pobieranie świadczeń

Podjęcie zatrudnienia a pobieranie świadczeń

Mam 6 - letnie dziecko, które ma orzeczenie o niepełnosprawności. Na dziecko pobieram zasiłek pielęgnacyjny z tytułu niepełnosprawności dla dziecka poniżej 16 roku życia, który mam przyznany do dnia 31.07.2017 r., oraz świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej (...)

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

Pani X jest matką niepełnosprawnego dziecka. Od 1 stycznia 2005 roku posiada uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia, lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności. (...)