Odpowiedź prawnika: *Prawo najmu lokalu funkcyjnego
Powołana w pytaniu uchwała Sądu Najwyższego dotyczyła co prawda mieszkania komunalnego, ale w uzasadnieniu tejże uchwały Sąd Najwyższy wyjaśnił zasady dotyczące obliczania wartości najmu w każdym przypadku, gdy jest to najem związany z płaceniem niższego czynszu niż rynkowy. Jeżeli taki najem wchodził w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, to współmałżonek, któremu nie przysądzono prawa najmu, może żądać odpowiedniej spłaty. Nie ma tu znaczenia, czy uzyskał on prawo do innego lokalu. Chodzi o to, iż ponosi on swego rodzaju uszczerbek na majątku przez fakt, iż nie może już korzystać z „tańszego” lokalu, w którym czynsz jest niższy niż rynkowy. Sytuacja opisana w pytaniu jest bardziej skomplikowana. Z zacytowanej przez Pana decyzji wynika, iż Pańska eks-żona straciła prawo do korzystania z lokalu z momentem uzyskania we własnym zakresie innego lokalu.

Wysokość spłaty jest zależna od hipotetycznego okresu trwania umowy najmu lokalu. Ustalenie jego długości jest zależne od konkretnych okoliczności.
Wydaje się, że od momentu, w którym Pańska żona utraciła prawo do korzystania z mieszkania służbowego, do momentu, który sąd uzna za hipotetyczny koniec okresu trwania najmu, może należeć się pańskiej żonie spłata.
Należy pamiętać, iż ów hipotetyczny okres nie musi być ustalany na podstawie okresu, jaki pozostał Panu do przejścia na emeryturę. Poza tym, w pytaniu podał Pan, iż w momencie wyprowadzenia się małżonki miał Pan 45 lat. Biegły ustalił hipotetyczny okres trwania najmu na 15 lat, a więc na moment, gdy skończy Pan 60 lat (45+15=60). W związku z tym wydaje się, że nawet uwzględniając Pański punkt widzenia na kwestię ustalenia hipotetycznego okresu trwania najmu, wyliczenie było prawidłowe.
