przetarg na spółdzielskie lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Pytanie:

Czy spółdzielnia mieszkaniowa musi ogłaszać przetarg po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

6.7.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: przetarg na spółdzielskie lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 2 ustawy w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do

lokalu mieszkalnego spółdzielnia, musi ogłosić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia

opróżnienia lokalu, zgodnie z postanowieniami statutu, przetarg na ustanowienie odrębnej

własności tego lokalu, zawiadamiając o przetargu w sposób określony w statucie oraz przez

publikację ogłoszenia w prasie lokalnej. Pierwszeństwo w nabyciu lokalu mają członkowie, którzy

nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i zgłoszą gotowość zawarcia umowy o

ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności tego lokalu.
W przypadku zgłoszenia się kilku

uprawnionych, pierwszeństwo ma najdłużej oczekujący. Warunkiem przeniesienia odrębnej

własności lokalu na takiego członka jest wpłata wartości rynkowej lokalu. Dopiero jeżeli taki

przetarg nie wyłoni nowego lokatora, spółdzielnia będzie mogła co do niego zawrzeć umowę o

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.


Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: