Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa a długi kredytowe
Dość istotne w całej sprawie znaczenie, ma data zaciągnięcia poszczególnych zobowiązań. Od 20 stycznia 2005 roku obowiązują, bowiem nowe przepisy w zakresie zarządu i odpowiedzialności majątkiem wspólnym małżonków. Informacje na ten temat zawierają cztery poniższe artykuły
Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.
O odpowiedzialności męża za zobowiązania powstałe przed 20 stycznia 2005 r. można mówić tylko wtedy, gdy umowa kredytowa zawarta z bankiem była czynnością zwykłego zarządu czy też przekraczała ten zakres (tu jest potrzebna zgoda drugiego z małżonków). Konieczne jest tu przede wszystkim porównanie rozmiaru zobowiązania i sytuacji majątkowej małżonków. Zobowiązania powstałe po tej dacie nie pozostawiają wątpliwości – zgoda nie jest potrzebna.
Należy pamiętać, iż w opisanej sytuacji mąż nie odpowiada swoim majątkiem osobistym. Odpowiedzialność pełna oznacza tu odpowiedzialność majątkiem osobistym żony i jej wynagrodzeniem za pracę czy dochodem z działalności gospodarczej (te dochody są składnikami wspólnego majątku) oraz pozostałym majątkiem wspólnym małżonków (jeśli spełnione są poniższe warunki).
Co do zobowiązań powstałych przed 20 stycznia 2005 r., to pełna odpowiedzialność majątkiem wspólnym będzie miała miejsce wtedy, gdy ewentualny wyrok przeciwko małżonce nakazujący zapłatę zostanie opatrzony klauzulą wykonalności przeciwko małżonkowi. Taka klauzula zostanie wydana jeśli w chwili powstania zobowiązania, jak i w chwili nadawania klauzuli małżonków będzie obowiązywała wspólność majątkowa.
Co do zobowiązań powstałych po 20 stycznia 2005 r., to wierzyciele będą mogli prowadzić egzekucję z majątku wspólnego, jeśli dysponując wyrokiem przeciwko żonie, opatrzą go klauzulą wykonalności przeciwko mężowi. Taką klauzula może być nadana, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Ustanowienie rozdzielności majątkowej jest jak najbardziej możliwe. W pewnych okolicznościach dopuszczalne jest także ustanowienie takiej rozdzielności z mocą wsteczną. Małżonkowie mogą wprowadzić rozdzielność majątkową w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo (gdy brak porozumienia) przed sądem – na żądanie jednego z małżonków uzasadnione ważnymi powodami. W tym celu należy złożyć pozew do sądu rejonowego. Jest to sprawa tocząca się w normalnym trybie procesowym. Jednakże wprowadzenie rozdzielności majątkowej, która powstaje najczęściej z dniem uprawomocnienia się wyroku (datę tą oznacza sąd w wyroku), nie będzie miała wpływu na odpowiedzialność wobec wierzycieli żony. Odpowiedzialność ta mogłoby ograniczyć jedynie sądowe ustanowienie rozdzielności z datą wsteczną. Jest to możliwe jedynie w zupełnie wyjątkowych przypadkach, do których zalicza się przede wszystkim długotrwałą faktyczną separację małżonków.
Warto pamiętać, że w razie wprowadzenie umownej rozdzielności, w stosunku do ewentualnych przyszłych wierzycieli żony, odpowiedzialność męża będzie wyłączona, jeśli wierzyciele ci będą wiedzieli o istnieniu rozdzielności majątkowej. Sprawy związane z rozdzielnością majątkową regulują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 47 do 54) oraz przepisy kodeksu postępowania cywilnego.
