Separacja a intercyza

Pytanie:

"Jaka jest różnica w skutkach między separacją a intercyzą?"

Odpowiedź prawnika: Separacja a intercyza

Orzeczenie separacji wywołuje skutki dotyczące nie tylko majątku, ale także stanu cywilnego i obowiązku wzajemnej pomocy. W zakresie stosunków majątkowych orzeczenie separacji powoduje zawsze powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Od chwili ustania wspólności ustawowej małżonkowie stają się współwłaścicielami dotychczasowego majątku. Jeżeli sąd nie orzekł inaczej jest to współwłasność w częściach równych. W pozostałym zakresie, a więc w stosunku do majątku przyszłego każdego z małżonków orzeczenie separacji ma takie skutki jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Dodatkowo w określonych sytuacjach sąd może nałożyć obowiązek alimentacyjny jednego z małżonków. Skutki separacji ustają z chwilą jej zniesienia, jednak na wniosek małżonków rozdzielność majątkowa może zostać utrzymana.

Przez intercyzę czyli majątkową umowę małżeńską, małżonkowie mogą wspólność ustawową rozszerzyć, wyłączyć lub ograniczyć, a więc zdecydować który z ustrojów majątkowych będzie kształtował ich wzajemne stosunki majątkowe:

  • ograniczona wspólność majątkowa,
  • rozszerzona wspólność majątkowa,
  • rozdzielność majątkowa,
  • rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.

Szczegółowa charakterystyka każdego z tych ustrojów znajduje sie w Artykule: Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

Na podkreślenie zasługuje fakt iż umowa majątkowa małżeńska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i w ten sam sposób może zostać zmieniona. Można ją zawrzeć przed zawarciem małżeństwa lub w trakcie jego trwania.

 Istotna wydaje sie również regulacja skuteczności takiej umowy względem osób trzecich. Zgodnie z Art. 47 Kro nie można się bowiem powołać na istnienie umowy rozszerzającej, ograniczającej lub wyłączającej wspólność majątkową wobec osoby, która nie wiedziała o tym że małżonkowie taką umowę zawarli.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Grażyna 2013-10-20 07:46:36

    Sąd oddalił mój wniosek o ustanowienie rozdzielności majątkowej, z powodu separacji która została ustanowiona pięć lat temu. Zamierzałam uzyskać kredyt hipoteczny, ale bank wymaga decyzji o rozdzielności majątkowej. O co tutaj chodzi? Czy banki nie znają przepisów, czy też jest to zła wola Sądu w orzekaniu tak banalnych spraw?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika