Służba BHP

Pytanie:

Jesteśmy firmą zatrudniającą ok 20 pracowników (raz 19, raz 21). Nie posiadamy służby BHP. Osoba zarządzająca pracownikami nie ma również ukończonego żadnego kursu BHP. Proszę o podanie możliwości, jakie mamy w zakresie BHP. KP mówi, o tym, że własny pracownik może zajmować się sprawami BHP, ale tylko jeśli zatrudnionych jest do 20 pracowników. A co w sytuacji jeśli jest ich powyżej 20? Czy to prawda, że obecnie pracodawca nie może już szkolić pracowników, bo nie może zrobić odpowiedniego kursu? Czy konieczne jest posiadanie zewnętrznej służby BHP?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.2.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Służba BHP

Kwestia służby bezpieczeństwa i higieny pracy, została uregulowana w art. 237[11] kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników, zobowiązany jest utworzyć taką służbę, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników, powierza wykonywanie zadań tej służby pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

Pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli zatrudnia do 10 pracowników albo zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W celu dokładniejszego zapoznania się omawianą problematyką, proszę o zapoznanie się z treścią artykułu Kiedy musisz powołać służbę BHP?

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

praca w warunkach szkodliwych

30.8.2019 przez: orim74

Bezpieczenstwo w pracy

18.7.2018 przez: Pracownikk

odkurzanie i sprzątanie w biurze

6.5.2018 przez: KasiaKatarzyna

Niska temperatura w pracy

4.4.2018 przez: 214420