Sprzedaż złomu a dochód

Pytanie:

Jestem osobą fizyczną. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam stały dochód, do którego dorabiam sobie zbieraniem złomu. Czy od otrzymanych pieniędzy za sprzedaż złomu muszę zapłacić podatek?

Masz inne pytanie do prawnika?

25.10.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż złomu a dochód

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, m.in. innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jak stanowi art. 24 ust. 6 wskazanej wyżej ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Zatem w przypadku sprzedaży złomu, jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, będzie on opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podlega połączeniu z innymi dochodami podatnika i będzie wykazany i opodatkowany w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia następnego roku podatkowego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: