Udowodnienie działania zgodnego z prawem przy naruszeniu dóbr osobistych

Pytanie:

Zostałem pozwany za naruszenie dóbr osobistych. Moim zdaniem niesłusznie. Czy powód będzie musiał udowodnić, że było to działanie bezprawne.

Masz inne pytanie do prawnika?

14.12.2011

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Udowodnienie działania zgodnego z prawem przy naruszeniu dóbr osobistych

Trzeba zawsze pamiętać, że w art. 24 § 1 ustawodawca wprowadził zasadę domniemania bezprawności i że to pozwany w procesie o ochronę dóbr osobistych ma obowiązek wykazania istnienia okoliczności usprawiedliwiających to działanie, a więc wyłączających bezprawność. Tak więc, to Pan będzie musiał wykazywać (na Panu będzie spoczywał ciężar dowodu), że  działanie było zgodne z prawem.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Zwrot kaucji za wynajem mieszkania

15.7.2021 przez: tomcioflorek

pszczoły sąsiada

26.3.2019 przez: magdas