Udział w zyskach i stratach spółki jawnej

Pytanie:

Na jakich zasadach wspólnik spółki jawnej uczestniczy w jej zyskach i stratach?

Masz inne pytanie do prawnika?

10.3.2012

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Udział w zyskach i stratach spółki jawnej

Odróżnić należy wkład i udział kapitałowy (będący ewentualnie oprocentowany) od partycypacji w zyskach spółki: Jak stanowi art 51 Kodeksu spółek handlowych:

Art.51.§1.Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu.

§2.Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach.

§3.Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

Wspólnicy mogą w umowie spółki zmienić generalną zasadę i postanowić, że udział w zyskach nie będzie odpowiadał udziałowi w stratach, mogą powiązać wartość wnoszonych wkładów do spółki ze stopniem partycypacji w zyskach czy udziału w stratach, co nie jest zasadą w spółce jawnej. Oznacza to, że wniesienie większego wkładu samo przez się nie zmienia partycypacji w bieżących zyskach spółki (poza art 53 KSH), a wspólnicy nadal będą partycypowali w zyskach i stratach według zasad określonych w umowie, lub w razie ich braku wedle powyższej, generalnej zasady (równości).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

PROBLEMY PROBLEMY PROBLEMY....

12.11.2010 przez: -

spolka jawna przeniesienie udzialow

28.5.2010 przez: Rosalia

Wspólnik w sp.j a dotacje.

24.3.2010 przez: yaru