Różnica pomiędzy umową o dzieło a zlecenia

Pytanie:

"Czy mogę jako pracodawca zlecić wykonanie dzieła (podpisać umowę o dzieło) osobie, która za pozyskanie klienta poprzez telemarketing otrzyma np. 30 zł prowizji od jednego klienta? Czy też umowa taka nie powinna być podpisana tylko umowa zlecenia? "

Odpowiedź prawnika: Różnica pomiędzy umową o dzieło a zlecenia

Zgodnie z k.c., przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia, natomiast przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.  

Zasadnicza różnica pomiędzy tymi umowami polega na tym, że umowa o dzieło jest umową rezultatu, a umowa zlecenia umową starannego działania. Oznacza to, że w przypadku umowy o dzieło, wykonawca zobowiązuje się do osiągnięcia umówionego rezultatu, w umowie zlecenia zaś zobowiązuje się tylko do starannego działania, nie ręcząc za efekt swoich działań.

Jeżeli zatem wykonanie umowy ma polegać na osiągnięciu umówionego rezultatu (zawarcie umowy z klientem), a nie tylko na staraniach (np. gdy wynagrodzenie jest za wykonanie telefonu), bardziej odpowiednia jest konstrukcja umowy o dzieło.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika