Ustalenie ojcostwa dziecka, jeśli ojcem nie jest mąż matki

Pytanie:

W jaki sposób można ustalić ojcostwo dziecka, jeśli ojcem nie jest mąż matki?

Masz inne pytanie do prawnika?

2.11.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ustalenie ojcostwa dziecka, jeśli ojcem nie jest mąż matki

Zgodnie z art. 72 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemanie takie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie ojcostwa albo na mocy orzeczenia sądu. Jednocześnie uznanie ojcostwa nie może nastąpić, jeżeli toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa. Domniemanie ojcostwa występuje w dwóch postaciach – domniemania dziecka małżeńskiego albo pozamałżeńskiego. Wobec powyższego należy uznać, że istnieją dwie drogi do stwierdzenia, że ojcem dziecka jest określony mężczyzna – ustalenie w drodze uznania albo orzeczenia sądu.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

skuteczny adwokat prawo rodzinne ŁÓDŹ!!

15.8.2021 przez: arturro75

Dobry adwokat KRAKÓW

20.2.2020 przez: izabela_w

Partnerka krzyczy i zaczyna bic dziecko

23.7.2019 przez: mati13524