VAT od usług windykacyjnych

Pytanie:

"Czy ściągnięte przez firmę windykacyjną pieniądze (długi osób fizycznych i prawnych) podlegają od 1.05.2004 podatkowi VAT? "

Odpowiedź prawnika: VAT od usług windykacyjnych

Opodatkowaniu VAT podlegać mogą nie tyle ściągnięte pieniądze, co wynagrodzenie firmy windykacyjnej. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów. W porównaniu z poprzednio obowiązującymi przepisami definicja świadczenia usług jest o wiele szersza i obejmuje w zasadzie każde działanie za wynagrodzeniem, którego nie da się zakwalifikować jako dostawa towarów. Tytułem przykładu wskazać można, że przepisy ustawy VAT wprost przewidują, że świadczeniem usług jest zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. W przypadku firmy windykacyjnej możliwe są dwa scenariusze działania. Po pierwsze – firma ta świadczyć może na rzecz osób trzecich usługi polegające na ściąganiu długów. W tym wypadku nie ma wątpliwości, iż ma miejsce świadczenie usług. Podstawą opodatkowania jest wynagrodzenie (także w formie prowizji), które otrzymuje firma. Po drugie natomiast – firma może skupować długi i na własną rękę (dla siebie) ściągać wierzytelności. Nie jest jasne jak należy traktować taką sytuację. Z jednej bowiem strony słuszne wydaje się uznanie, iż dochodzi do świadczenia usługi (usług) przez firmę windykacyjną polegającej na przejęciu długu. Z drugiej jednak strony przyjęcie takiego stanowiska rodzi praktyczne trudności związane z ustaleniem podstawy opodatkowania (wydaje się, iż należałoby w takim przypadku przyjąć, iż podstawę opodatkowania stanowi różnica między nominalną wartością otrzymanego długu, a kwotą zapłaconą przez firmę windykacyjną pierwotnemu wierzycielowi) oraz fakturowaniem usługi (należy uznać w takim przypadku, że świadczącym usługę jest firma windykacyjna i to ona wystawia fakturę). W związku z powyższymi wątpliwościami należy doradzić zwrócenie się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (por. art. 14a Ordynacji podatkowej), która to informacja pozwoli na poznanie stanowiska organów podatkowych w tej kwestii.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika