Odpowiedź prawnika: Właściwość komornika
Co do zasady komornikiem właściwym jest komornik miejsca zamieszkania dłużnika. Komornik prowadzi egzekucję w granicach swojego rewiru, jednakże wierzyciel może wybrać komornika w granicach sądu apelacyjnego. Z wyłączeniem spraw o egzekucję z nieruchomości komornik może, na pisemny wniosek wierzyciela, prowadzić egzekucję na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, jeżeli w zakresie prowadzonych przez tego komornika egzekucji zaległość nie przekracza sześciu miesięcy. Zaległość oblicza się, dzieląc liczbę spraw niezałatwionych w roku poprzednim przez średni miesięczny wpływ spraw w roku poprzednim - z wyłączeniem spraw o egzekucję świadczeń powtarzających się. W razie podejmowania czynności, na żądanie wierzyciela poza rewirem komornika, kosztami obciąża się wierzyciela, niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od ponoszenia kosztów sądowych. Na pokrycie kosztów wierzyciel wpłaca zaliczkę przed podjęciem czynności.

W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych, mamy do czynienia z właściwością przemienną - wierzyciel (w określonym przypadku) może zgłosić wniosek o wszczęcie egzekucji również do komornika sądu właściwego według swego miejsca zamieszkania. Można więc wybrać innego komornika, ale ta możliwość jest ograniczona tylko do egzekucji z wynagrodzenia o pracę.
Z powyższego wynika, że jeżeli egzekucja ma być prowadzona z całego majątku dłuznika, nie można zmienić komornika z Łodzi na komornika w Krakowie. Szersze informacje na temat właściwości komornika zawiera odpowiedź z dnia 15.09.2004 r. Ponadto, jeżeli nie zgadza się Pani z wyliczeniem dokonanym przez komornika, można złożyć Skargę na czynności komornika.
