Wyposażenie lokalu jako koszt uzyskania przychodu

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą opartą przede wszystkim na wynajmowaniu budynku dla innej firmy. Czy mogę zakupić wyposażenie kuchni (tzn.: piekarnik, zmywarkę, płytę ceramiczną) i zakup ten wziąć w swoje koszty i odliczyć podatek VAT? Potrzebę takiego wyposażenia zgłosiła firma wynajmująca w/w budynek.

Masz inne pytanie do prawnika?

31.1.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wyposażenie lokalu jako koszt uzyskania przychodu

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. W Naszej ocenie zakup wyposażenia do wynajmowanego mieszkania spełnia warunek ponoszenia kosztów w celu osiągnięcia przychodów, a jednocześnie żaden przepis art. 23 ustawy nie wyłącza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zatem możliwe jest zaliczenia wydatków na wyposażenie wynajmowanego mieszkania do kosztów uzyskania przychodów.

Jeśli chodzi o odliczenie naliczonego przy nabyciu podatku VAT to jest to również możliwe (zakładamy oczywiście, że jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny). Nabywane towary są bowiem wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych polegających na wynajmie budynku.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: