Zastrzeżenie doręczeń do rąk własnych

Pytanie:

Listonosz pod moją nieobecność przekazuje przesyłki i pieniądze domownikom. Ostatnio np. zwrot nadpłaty z rocznego rozliczenia podatku małżonków wręczył żonie która zawłaszczyła całość. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo doręczeń - otrzymywanie przesyłek do rąk własnych, a nie przekazywania ich domownikom?

Masz inne pytanie do prawnika?

12.7.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zastrzeżenie doręczeń do rąk własnych

Stosownie do art. 26 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo pocztowe przesyłka, jeżeli nie jest nadana na poste restante, może być także wydana ze skutkiem doręczenia, pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej lub w placówce operatora, m.in. osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce operatora zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego.

Może Pan zatem albo zacząć korzystać z poste restante, albo złożyć w Urzędzie Pocztowym zastrzeżenie (ale tylko do przesyłek rejestrowych i przekazów pocztowych) co do doręczania przesyłek do rąk osób pełnoletnich zamieszkałych z Panem.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Przeglądy okresowe a remont budynku

24.9.2021 przez: AdamLeba