Zezwolenie na położenie reklamy w pasie drogowym

Pytanie:

Pracuję w zarządzie dróg, w którym przygotowuję zezwolenia na wejście w pas drogowy oraz usytuowania w nim reklam. Wykonując objazd dróg stwierdziłem usytuowane reklamy w pasie drogowym bez zezwolenia i usytuowane reklamy w pasie drogowym bez ważnego zezwolenia (zezwolenie było ważne do 31.12.2002r.) Czy zarządca drogi może zrezygnować z naliczania kar?A jeżeli zrezygnuje czy może wystawić zezwolenie na usytuowanie reklamy w pasie drogowym w czerwcu ale licząc od stycznia (czyli do tyłu). A jeżeli nie może tego zrobić, to jakie grożą konsekwencje za to nadużycie?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.7.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zezwolenie na położenie reklamy w pasie drogowym

Sformułowanie przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów wskazuje, że pobranie opłat za umieszcznie reklam w pasie drogowym bez zezwolenia jest obowiązkiem zarządcy drogi.

Rozporządzenie przez zajęcie pasa drogowego rozumie zarówno umieszczenie w nim reklam bez zezwolenia jak i po czasie, na który zostało ono wystawione zezwolenia. Dlatego w obu przypadkach zarządca drogi pobiera karę pieniężną w wysokości dziesięciokrotnej opłaty naliczanej na podstawie § 10a przedmiotowego rozporządzenia. Wydanie zezwolenia antydatowanego jest niezgodne z prawem, byłoby to obejściem przepisów prawa, podlegającego sankcjom karnoadministracyjnym, związanym z odpowiedzialnością zarządcy.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy

Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie sławetna ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Wprowadziła ona m. in. ważne zmiany w systemie przepisów regulujących usuwanie drzew i krzewów,  w odniesieniu do obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami.  Zasadniczym celem ustawy było (...)

Opłaty skarbowe - Zezwolenia, pozwolenia, koncesje

Opłaty skarbowe - Zezwolenia, pozwolenia, koncesje

 Przedmiot opłaty skarbowejStawkaZwolnienia od opłaty skarbowej1. Od zezwolenia na zawarcie małżeństwa, o którym mowa w art. 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego39,- zł 2. Od zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony340,- złZezwolenie udzielane cudzoziemcowi korzystającemu z ochrony czasowej 3. Od zezwolenia na osiedlenie się640,- złZezwolenie udzielane: członkowi najbliższej (...)

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czasowe oferowanie lub świadczenie usług na terytorium (...)

Skład podatkowy - jak go otworzyć?

Skład podatkowy - jak go otworzyć?

Skład podatkowy - czyli co? Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także miejsce, do którego wymienione wyroby są wprowadzane bądź z którego są wyprowadzane w omawianej procedurze. W rezultacie przemieszczanie wyrobów (...)

Koronawirus: zasady wjazdu do Polski

Koronawirus: zasady wjazdu do Polski

Na polskiej granicy stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną UE wciąż obowiązują obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Są to zarówno ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski, jak i obowiązek poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy. ##baner## Gdzie można przekroczyć granicę z Rosją, Białorusią i Ukrainą? Granicę z Rosją można (...)

Będą kary za świecące reklamy przy drogach

Będą kary za świecące reklamy przy drogach

Wielkie monitory LED rozpraszają uwagę kierowców i zaburzają pole widzenia, szczególnie nocą. Policja oraz zarządcy dróg niewiele mogą obecnie zrobić, by wyeliminować święcące reklamy ustawiane w pasie drogowym – pisze Rzeczpospolita. Mimo, że w prawie o ruchu drogowym jest zakaz umieszczania na drodze lub w jej pobliżu urządzeń wysyłających lub odbijających (...)

Zmiany w zasadach projektowania dróg publicznych

Zmiany w zasadach projektowania dróg publicznych

21 września 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Co reguluje nowe rozporządzenie? Zastąpi ono dotychczas obowiązujące trzy inne rozporządzenia: Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, (...)

Fotoradary na drogach. Gdzie je ustawiać?

Fotoradary na drogach. Gdzie je ustawiać?

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej podpisał 14 marca rozporządzenie w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące. Przepisy rozporządzenia wprowadzają cykliczną procedurę audytu lokalizacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego i samorządy (...)

Wyższe kary za niebezpieczne wyprzedzanie

Wyższe kary za niebezpieczne wyprzedzanie

Nieostrożny kierowca może zapłacić nawet 300 złotych. Będą też mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa jednośladom. Od jutra obowiązują przepisy, które dadzą rowerzystom więcej praw na drodze. Odświeżony kodeks drogowy wpłynie również na kierowców samochodów. Przykładowo auto jadące drogą główną, które chce z niej zjechać w poprzeczną, (...)

Korytarz życia i jazda na suwak zgodnie z przepisami

Korytarz życia i jazda na suwak zgodnie z przepisami

Nowe przepisy wprowadzają jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów. ##baner## W jaki sposób tworzyć (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Umieszczenie reklamy na chodniku

Umieszczenie reklamy na chodniku

Straż Miejska udzieliła mi upomnienia, że umieściłam przed swoim sklepem na chodniku tzw. "potykacz" - rozkładaną reklamę wielkości plakatu, jakie powszechnie ustawia się przed sklepami, restauracjami (...)

Przywrócenie drogi do stanu poprzedniego

Przywrócenie drogi do stanu poprzedniego

Gmina ma zamiar wykonać przyłącze kanalizacyjne pod drogą, która stanowi własność powiatu. Czy powiat może zażądać przywrócenia stanu sprzed wykonania kanalizacji na całej drodze stanowiącej (...)

Zjazd z drogi publicznej

Zjazd z drogi publicznej

Mam pytanie dotyczące drogi publicznej. Droga, z którą graniczy moja działka jest drogą publiczną. Część działek, których jest wydzielona ta droga jest własnością prywatną a część własnością (...)

Zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej

Zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej

Jakie elementy znajdują się w zezwoleniu na lokalizację zjazdu z drogi publicznej do danej nieruchomości? Zezwolenie na lokalizację zjazdu wydaje się na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem art. (...)

Zieleń w pasie drogowym

Zieleń w pasie drogowym

Czy zieleń w pasie drogowym może kolidować z bezpieczeństwem ruchu? Jak wskazuje literatura: „Zieleń w pasie drogowym nie powinna zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu, ograniczać (...)

Zasady odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę

Zasady odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę

Na drogę krajową przewróciło się drzewo, w które wjechał samochód osobowy. Drzewo rosło na gruncie Lasów Państwowych tuż przy granicy działki. Właściciel samochodu zgłosił się do Nadleśnictwa (...)

Rozbiórka obiektu budowlanego

Rozbiórka obiektu budowlanego

Ile czasu musi stać płot wybudowany bez zezwolenia, aby nie kazano dokonać rozbiórki na koszt właściciela? Z tego co słyszałam, to prawo budowlane wskazywało 10 lat, a teraz zmieniono na 30 lat. (...)

FORUM PRAWNE

reklama na ogrodzeniu

reklama na ogrodzeniu witam.jestem wlascicielem domu i dzialki obok krakowa.dzialka jest ogrodzona siatka i zywoplotem.z jednej strony dzialka graniczy z parkingiem.moje pytanie jest nastepujace-czy ktokolwiek (...)

ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce

ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące (...)

dojazd do pól rolnych , wspólny mostek ze sąsiadem

dojazd do pól rolnych , wspólny mostek ze sąsiadem Witam! W 2013 roku odziedziczyłem nieruchomośc rolna zabudowaną. Zaplanowałem, że będę prowadził gospodarstwo "samowystarczalne" połączone (...)

Jak odzyskać prawo jazdy po 2-óch latach ?

Jak odzyskać prawo jazdy po 2-óch latach ? Mąż prowadził samochód w stanie nietrzeżwym . Zabrano mu prawo jazdy na dwa lata. Okres ten już minął . Moje pytanie brzmi - Czy oprócz (...)

odmowa mandatu i zabranie prawajazdy

odmowa mandatu i zabranie prawajazdy Witam, Dziś policja zatrzymała mi prawojazdy za odmówienie przyjęcia mandatu. Ale opiszę całą sytuację. odzina 0.30 w nocy . Wyprzedzałem tira w terenie zabudowanym (...)

reklama przy drodze - jakie formalności?

reklama przy drodze - jakie formalności? Jakie dokumenty i jakich formalności trzeba dopełnić, aby umieścić reklamę w pasie drogowym na drodze gminnej? Jakie są obostrzenia w tej materii, czy można (...)

Własność działki a przejazd przez nią sąsiada

Własność działki a przejazd przez nią sąsiada Dostałam w ramach darowizny działkę budowlaną. Przy tyczeniu granic, okazało się, że dodatkowo do działki przynależy jeszcze jedna, mniejsza (...)

Porady prawne