Zrzeczenie się obywatelstwa

Pytanie:

"Moje dzieci są urodzone za granicą. Syn, który ma 27 lat, chce się pozbyć obywatelstwa polskiego. On nie miał nigdy polskich dokumentów ani stałego adresu zamieszkania w Polsce. W jaki sposób ma to zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Zrzeczenie się obywatelstwa

Jak rozumiemy Pani/ Pan jest obywatelem polskim, a co za tym idzie dzieci również są obywatelami polskimi. Zgodnie z art. 4 ustawy o obywatelstwie, dziecko nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie jeśli przynajmniej jedno z rodziców posiada obywatelstwo polskie. Fakt, że dzieci nie posiadają żadnych dokumentów polskich (tj. paszport lub dowód osobisty) nie pozbawia ich obywatelstwa polskiego.

Wymieniona powyżej ustawa o obywatelstwie dopuszcza możliwość zrzeczenia się obywatelstwa. Syn powinien wystąpić do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z wnioskiem o udzielenie zgody na takie zrzeczenie się. Osoby zamieszkałe za granicą składają taki wniosek za pośrednictwem konsula, który następnie przekazuje wniosek do ministra spraw wewnętrznych (chyba że Prezydent zdecyduje o tym by wniosek przekazać od razu do jego Kancelarii).

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika