Zwolnienia podmiotowe w podatku od nieruchomości

Pytanie:

"Jesteśmy zespołem szkół niepublicznych. Mamy placówki w kilku dzielnicach Warszawy, wynajmujemy lokale od JST. Różne urzędy dzielnic Warszawy różnie interpretują prawo. Urzędnicy jednej z dzielnic uparli się, że jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od nieruchomości z tytułu najmu lokalu użytkowego. Wiemy, że zwolnienia korzystają szkoły, placówki, zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli zarówno publiczne, jak również niepubliczne, oraz organy prowadzące te szkoły, placówki i zakłady, z tytułu zarządu, użytkowania lub użytkowania wieczystego nieruchomości szkolnych. Zwolnienie nie dotyczy jednak przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą inną niż działalność oświatowa. Jeśli powyższe warunki są spełnione, wówczas szkoła korzysta ze zwolnienia od podatku od nieruchomości (art. 7 ust. 2 pkt 2 ww. Ustawy). Ale problem właśnie w tym czy są spełnione, tzn. czy najem jest użytkowaniem? A jeśli nawet nie jest, to czy - mimo to - szkoła niepubliczna wynajmująca lokal od miasta jest zwolniona z podatku od nieruchomości czy nie? Nadmieniam, iż szkoła prowadzi jedynie działalność oświatową. "

Odpowiedź prawnika: Zwolnienia podmiotowe w podatku od nieruchomości

Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami, posiadaczami samoistnymi, użytkownikami wieczystymi gruntów oraz posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem.

Jednocześnie art. 7 ustawy powołanej w pytaniu przewiduje rozliczne zwolnienia. Zgodnie z nim zwalnia się od podatku od nieruchomości szkoły, placówki, zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli - publiczne i niepubliczne, oraz organy prowadzące te szkoły, placówki i zakłady, z tytułu zarządu, użytkowania lub użytkowania wieczystego nieruchomości szkolnych; zwolnienie nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą inną niż działalność oświatową. Niezależnie od tego rada gminy, w drodze uchwały, może wprowadzić inne zwolnienia. Umowa najmu jest z punktu widzenia prawa cywilnego odrębna umową od użytkowania, użytkowania wieczystego czy trwałego zarządu. Umowa najmu jest zobowiązaniem cywilnoprawnym (umownym) zaś użytkowanie jest ograniczonym prawem rzeczowym. Nie wchodząc w podobieństwa i różnice pomiędzy użytkowaniem i najmem należy odpowiedzieć na pytanie czy na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwolnienie obejmuje również najemców. Otóż na gruncie tej ustawy pojęcie użytkowania nie może obejmować jednocześnie umowy najmu, gdyż wyjątki od zasady (zasadą jest opodatkowanie a wyjątkiem zwolnienie od podatku) nie mogą być interpretowane rozszerzająco.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika