Na czym polega korupcja?
Korupcją majątkową lub osobistą jest korzyść zarówno dla siebie jak i dla kogoś innego. Korzyść majątkowa to każde dobro, które jest w stanie zaspokoić określoną potrzebę, a jego wartość da się wyrazić w pieniądzu. Może nią być nie tylko przyrost majątku, ale i wszystkie korzystne umowy np. pożyczka udzielona na korzystnych warunkach.
Korzyść osobista zaś jest to świadczenie o charakterze niemajątkowym polepszające sytuację osoby, która je uzyskuje (np. obietnica awansu, odznaczenie orderem, wyuczenie zawodu).
Sprzedajność i przekupstwo godzą w zasady bezstronności i jednakowego traktowania obywateli oraz w prawidłowe funkcjonowanie instytucji państwowych i samorządu terytorialnego. Przedmiotem ochrony w obu przypadkach jest bezinteresowność osób pełniących funkcje publiczne oraz zaufanie społeczne do rzetelności działań instytucji państwowych i samorządu terytorialnego, oraz instytucji publicznych w państwach obcych i organizacjach międzynarodowych.
Kto dopuszcza się łapownictwa?
Podmiotami przestępstwa korupcji w sektorze publicznym uregulowanego w art. 228-231 k.k. mogą być:
- podmiot łapownictwa czynnego (przekupstwa) - tj. każda osoba, która wręcza (daje) bądź obiecuje udzielić łapówki w zamian za załatwienie interesującej ją sprawy w urzędzie czy instytucji przez osobę przyjmującą korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę.
- podmiot łapownictwa biernego (sprzedajności) - tzn. funkcjonariusz publiczny lub osoba nie będąca funkcjonariuszem publicznym, ale pełniąca funkcję publiczną, przyjmująca (biorąca) łapówkę.
Jakie kary grożą za sprzedajność?
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę , podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega natomiast grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeżeli ten czyn został popełniony w związku z naruszeniem przepisów prawa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Taka sama kara grozi również temu, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej alb jej obietnicy lub takiej korzyści żąda.
Kto natomiast, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Karom powyższym podlega odpowiednio także ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, przyjmuje korzyść majątkowom lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści żąda, albo uzależnia wykonanie czynności służbowej od jej otrzymania.
Ponatdo funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli zaś sprawca dopuszcza się tego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, chyba że ten czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa sprzedajności. Jeśli natomiast sprawca działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, to podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jakie kary grożą za przekupstwo?
Wedle Kodeksu karnego kto udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
W wypadku mniejszej wagi sprawca, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
Jeżeli natromiast sprawca tego czynu działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Potrzebujesz porady prawnej?
Wzmocnić przejrzystość państwa Minister Mariusz Kamiński i minister Maciej Wąsik zaprezentowali w projekt ustawy o jawności życia publicznego. Głównym celem proponowanej ustawy jest wzmocnienie transparentności polskiego państwa. Zmiany zakładają uporządkowanie obecnie istniejących przepisów, ale też wprowadzenie nowych, nieznanych dotąd w polskim prawie, rozwiązań. (...)
Unia przeciw korupcji. Zapobieganie i karanie winnych
Korupcja nadal stanowi problem w Europie. Dotyczy ona wszystkich państw członkowskich UE i kosztuje gospodarkę europejską około 120 mld euro rocznie. W ostatnich latach państwa Unii podejmowały liczne inicjatywy, lecz z różnym skutkiem. Priorytetem powinno być zapobieganie korupcji i karanie winnych - to niektóre wnioski zawarte w pierwszym sprawozdaniu Komisji Europejskiej Zwalczanie korupcji (...)
W najnowszym raporcie Transparency International dotyczącym korupcji na świecie w 2009 roku Polska znajduje się na 49 pozycji na 180 krajów. Wprawdzie w porównaniu do 2008 roku poprawiliśmy nasz wynik o dziewięć miejsc, jednakże w stosunku do innych krajów europejskich nadal daleko nam do czołówki. Wśród państw europejskich najmniejsza korupcja występuje (...)
Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali?
Osoby uprawnione według Prawa budowlanegoŚwiadectwo charakterystyki energetycznej budynku może sporządzać osoba, która: posiada pełną zdolność do czynności prawnych; ukończyła co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym; nie była karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi (...)
Transition Facility 2006 „Poprawa działań antykorupcyjnych w Polsce” – sport bez korupcji
W dn. 26 listopada 2008 r. w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyła się konferencja z okazji zakończenia trzeciego projektu bliźniaczego pn. Transition Facility 2006 „Poprawa działań antykorupcyjnych w Polsce", realizowanego przez partnerów z Polski i Niemiec. Spotkanie było poświęcone przeciwdziałaniu zjawisku korupcji w środowisku sportowym.W konferencji udział (...)
Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?
Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Aby móc wyceniać nieruchomości, trzeba najpierw uzyskać specjalne uprawnienia nadawane przez Ministra Rozwoju. Działalność w (...)
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Chcesz wyceniać wartość nieruchomości i pracować jako rzeczoznawca majątkowy? Musisz najpierw uzyskać uprawnienia. Dowiedz się, jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Rzeczoznawca majątkowy - co robi rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. (...)
4 lata członkostwa Polski w UE – bilans korzyści i kosztów
9 lipca w Centrum Zielna odbyła się konferencja zorganizowana przez UKIE oraz PKPP Lewiatan poświęcona prezentacji przygotowanego przez UKIE raportu „4 lata członkostwa Polski w UE. Bilans kosztów i korzyści społeczno - gospodarczych". Jak podkreślił minister Mikołaj Dowgielewicz, „raport, który pokazuje obraz po 4 latach członkostwa Polski w UE jest bardzo (...)
Zarządzanie nieruchomościami po zmianach 22 września 2004 r.
22 września 2004r. to magiczna data dla tych, którzy na co dzień posługują się ustawą o gospodarce nieruchomościami. Tego dnia wchodzą w życie zmiany uchwalone już w ubiegłym roku w listopadzie.Kto może być zarządcą nieruchomości?Tak wcześniej, jak i teraz zarządzanie nieruchomościami jest działalnością zawodową wykonywaną przez zarządców nieruchomości. Jednak obecnie w (...)
Lech Kaczyński uważa, że zjawiskiem najbardziej utrudniającym inwestycje w Polsce jest korupcja, zwłaszcza w administracji. Prezydent zapowiedział "bezwzględną walkę" z tym zjawiskiem i reformę urzędów oraz sądownictwa gospodarczego. (...) Korupcja będzie zwalczana - powiedział prezydent - przez nowo powołane instytucje kontrolne, a także planowane uproszczenie przepisów i procedur (...)
Co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz na wymarzone wakacje? - ABC turysty
Pierwszą podstawową rzeczą z jaką powinien zapoznać się każdy wybierający się na wakacje jest przewodnik turystyczny, który zapewnia turyście łatwy dostęp do wszelkich informacji przydatnych w czasie podróży. Przewodniki dostępne są w księgarniach całej Polski. W przewodniku można znaleźć wiadomości topograficzne, krajoznawcze i praktyczne, a w niektórych w blokach (...)
Bezwzględna walka z pedofilią!
Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, ohydne zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, koniec z karami „w zawiasach” dla zwyrodnialców, ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15, a w „rejestrze (...)
Pośrednik nieruchomości - nowe warunki działania
22 września 2004 r. zmieniło się szereg regulacji dotyczących pośrednictwa nieruchomościami. Zaczęły one obowiązywać równolegle ze zmianami w zarządzie nieruchomościami oraz w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego. Kto może zostać pośrednikiem? Większość warunków, jakie musi spełnić osoba fizyczna, starająca się o nadanie licencji zawodowej pośrednika w obrocie (...)
Compliance a wymóg raportowania informacji pozafinansowych
W ostatnim czasie Unia Europejska zaczęła zwracać coraz większą uwagę na doniosłość danych pozafinansowych firm w takich obszarach jak kwestie środowiskowe, społeczne, pracownicze, poszanowanie praw człowieka, a także przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu. Celem umożliwienia porównania powyższych informacji i określenia spójnych standardów Parlament Europejski (...)
Od 1 lipca 2003r. zmienia sie kodeks karny. Zmiany wprowadzone ustawa o zmianie kodeksu karnwego wprowadzają także zmiany w innych ustawach karnych, jednakże zmiany w kodeksie karnym sa najbardziej istotne.Zmiany obejmują kwestie związane z orzekaniem przepadku mienia uzyskanego za pomoca przestępstwa oraz innych korzyści uzyskanych w związku z popełnieniem przestępstwa. Zmiany dotyczą także (...)
MON rozpoczyna wdrażanie programu przeciwdziałania korupcji
Wśród zadań, które stoją przed MON w związku z realizacją rządowego programu, jest m.in. wdrożenie mechanizmu oceny zagrożeń i ryzyk, stworzenie wykazu stanowisk zagrożonych korupcją oraz opracowanie i wdrożenie systemu przeciwdziałania zagrożeniom. W tym roku MON rozpoczyna realizację rządowego programu przeciwdziałania korupcji - poinformowała we wtorek wiceminister Beata (...)
Największa reforma prawa karnego od 1927 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, został wysłany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. To część największej reformy prawa karnego od 1927 r. zmieniającej politykę karania i zakładającej wyeliminowanie nadużyć związanych z karą więzienia w zawieszeniu. Celem projektu jest (...)
Korupcyjne doświadczenia Polaków oraz ich stosunek do łapownictwa
Zdecydowana większość Polaków (89%) uważa, że korupcja stanowi duży problem w naszym kraju. Co więcej, tylko 14% badanych dostrzega zmniejszanie się od dwóch lat zakresu tej patologii, dwukrotnie więcej zaś (30%) - jej rozszerzanie. Najbardziej skorumpowane dziedziny życia społecznego to - zdaniem ankietowanych - polityka oraz służba zdrowia, a w dalszej kolejności również sądownictwo (...)
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Od czego zacząć? Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną, na podstawie której można rozpocząć roboty budowlane. Zanim jednak wniesie się wniosek o wydanie pozwolenia na budowę należy uzyskać szereg niezbędnych dokumentów, które muszą być dołączone do tego wniosku. Przygotowania niezbędnej dokumentacji wymaga dość dużo czasu, warto więc rozpocząć (...)
Będzie strażnik przeciw korupcji?
Czego dotyczy projekt? Korupcja nie jest żadnym odkryciem rodzimym i nowym, lecz skala i rozmiar, jakie to zjawisko przybrało w III Rzeczypospolitej, wywołuje od dłuższego czasu kategoryczny sprzeciw społeczeństwa. Rządowy projekt ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym przewiduje utworzenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego - specjalnej służby do spraw zwalczania korupcji (...)
Zaostrzenie kar i pomoc pokrzywdzonym w proponowanej nowelizacji Kodeksu karnego
Sejm zajął się projektem zmian w Kodeksie karnym przygotowanym przez Radę Ministrów. Przewiduje on m.in. zaostrzenie odpowiedzialności karnej za najcięższe przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz z użyciem przemocy oraz rozszerzenie granic obrony koniecznej. Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu Jedną z najważniejszych zmian jest zaostrzenie kar, zwłaszcza za (...)
CBA będzie mogło śledzić każdego?
CBA bez zgody sądu zbierze dane o poglądach politycznych, przekonaniach religijnych czy preferencjach seksualnych nie tylko polityków, ale każdego z nas. Może to stanowić zamach na wolności obywatelskie – alarmują eksperci. - Służbom trzeba patrzyć na ręce i trzymać krótko na smyczy. Jak się zerwą, to będzie to bardzo szkodliwe dla obywateli – ostrzega prof. (...)
Kto podlega karze za jazdę w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem środka odurzającego?
Że jazda po pijanemu jest surowo karana, to każdy wie; jednak już mniej osób zdaje sobie sprawę, iż również inne specyfiki spożyte zanim zasiądzie się za kierownicą mogą być przyczyną takiego samego wyroku sądu karnego. Co jest karalne? Art. 178a Kodeksu karnego przewiduje, iż każdy kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem (...)
Mniej wolności i prywatności dla większego bezpieczeństwa...
Bezpieczeństwo bez kompromisów Łatwiejszy dostęp organów ścigania do informacji finansowych osób podejrzanych o terroryzm, dane biometryczne we wszystkich dowodach tożsamości, nowa lista zakazanych substancji, które mogą być wykorzystywane do produkcji materiałów wybuchowych - Komisja Europejska podejmuje kolejne kroki, aby ograniczyć (...)
27 października 2006 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 24 sierpnia 2006 r. o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych. Na jej podstawie, w celu zapewnienia zawodowego, bezstronnego i rzetelnego wykonywania zadań na wysokich stanowiskach państwowych tworzy się państwowy zasób kadrowy. dodajDoknrtodocid('a684860002','317'); O jakie "wysokie stanowiska państwowe" chodzi? Ustawę (...)
1824 dni. 5 lat. Tyle musi czekać pacjent na zabieg wszczepienia endoprotezy w polskim szpitalu. Najwyższa Izba Kontroli zbadała dostępność usług medycznych w szpitalach na oddziałach ortopedycznych, urologicznych i neurochirurgicznych. Wyniki kontroli wykazują na nierzetelność prowadzenia list, wpisywanie osób spoza kolejek, brak prawidłowej kwalifikacji pacjentów do zabiegów. Jak (...)
Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego
O czym powinni pamiętać wszyscy kierowcy? Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał komunikat, dzięki któremu od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC (potwierdzenia ubezpieczenia). Do tego czasu kierowca, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny (...)
Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość orzekania wyroków adekwatnych do winy. Temu ma służyć przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości kompleksowa reforma Kodeksu karnego. Bezpieczeństwo dla Polaków Projekt (...)
Korupcja to choroba - kampania MSWiA o tym jak jej zapobiegać i leczyć
W dn. 26 czerwca 2008 r. ruszyła kampania edukacyjno-informacyjna MSWiA mająca na celu podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społecznej o zjawisku korupcji. Akcja jest realizowana w ramach projektu „Wzmocnienie działań antykorupcyjnych w Polsce", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Środków Przejściowych 2005 (Transition Facility (...)
Syndycy muszą być licencjonowani
10 października 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka. Określa ona zasady uzyskiwania i tryb przyznawania licencji syndyka, odmowy jej przyznania, cofania i zawieszania praw wynikających z tej licencji. Licencja syndyka uprawnia do wykonywania czynności syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy na podstawie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze. Jaki (...)
Kodeks Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych
Witold Bańka zaprezentował opracowany w Ministerstwie Sportu i Turystyki Kodeks Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych Minister Sportu i Turystyki zlecił przeprowadzenie badania pt. Analiza działalności polskich związków sportowych w sportach olimpijskich. Potwierdziło ono krytyczną ocenę jakości zarządzania w PZS, wskazując na liczne problemy występujące (...)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wdraża system przeciwdziałania zjawiskom korupcyjnym
Częścią systemu jest szkolenie w formie e-learningu, którym objęci są pracownicy resortu, czyli około 800 osób. Szkolenie trwa do 18 grudnia 2013 r. i jest realizowane przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Szkolenie pt. Przeciwdziałanie korupcji w administracji publicznej obejmuje wszystkich pracowników MSW, którzy po zakończeniu szkolenia obowiązkowo będą musieli zdać (...)
Unia Europejska może niedługo liczyć 28 państw członkowskich - Chorwacja jest gotowa do przystąpienia. Ze sprawozdania na temat krajów aspirujących do członkowstwa w UE wynika, że Chorwacja mogłaby zakończyć negocjacje w sprawie przystąpienia do UE jeszcze przed końcem 2009 r. Oznacza to, że ta była jugosłowiańska republika licząca 4,4 mln obywateli jest na dobrej drodze do (...)
Jak uzyskać prawo do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego?
Żeby zostać tłumaczem przysięgłym, trzeba spełniać określone warunki, a ponadto zdać z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejętności tłumaczenia z języka polskiego na język obcy oraz z języka obcego na język polski. Kto może zostać tłumaczem przysięgłym?Zgodnie z przepisami ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego, zawód ten może wykonywać osoba, która:ma obywatelstwo (...)
Zasady uzyskiwania i tryb przyznawania licencji syndyka, odmowy jej przyznania, cofania i zawieszania praw wynikających z tej licencji - określa uchwalona przez Sejm 9 maja br. ustawa o licencji syndyka. Teraz trafiła ona ponownie do Sejmu z poprawkami Senatu. W myśl ustawy, licencja będzie uprawniała do wykonywania czynności syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy na podstawie ustawy z dnia (...)
Wiceminister Szejnfeld przeciwko korupcji i błędom urzędników
Ograniczenie liczby błędnych decyzji administracyjnych, zmniejszenie stopnia zagrożenia korupcyjnego, a przez to podniesienie jakości pracy urzędów i zwiększenie zaufania obywatela do państwa - to główne cele projektu ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Projekt jest autorskim pomysłem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. (...)
Komisja Europejska zamraża fundusze dla Bułgarii
Komisja Europejska (KE) zdecydowała w środę (23 lipca br.) o zamrożeniu ponad 500 mln euro funduszy unijnych przeznaczonych dla Bułgarii w reakcji na problemy korupcyjne w tym kraju.KE wycofała też akredytację dla dwóch rządowych agencji w Bułgarii zajmujących się dystrybucją jeszcze przedakcesyjnych funduszy unijnych PHARE i ISPA, do jakich kraj ten, który wszedł do UE (...)
Nagroda za najlepszy pomysł na ograniczanie biurokracji
Komisja Europejska w ramach programu na rzecz zmniejszenia ilość formalności wynikających z przepisów prawa europejskiego zainicjowała otwarty konkurs. W konkursie mogą brać udział zarówno obywatele, jak i firmy, organizacje biznesowe, władze publiczne, organizacje pozarządowe oraz wszystkie inne podmioty. Celem konkursu jest wyróżnienie nowych metod wdrażania (...)
Pijany rowerzysta nie straci prawa jazdy
Sądy nie zawsze będą zabierać pijanym rowerzystom prawo jazdy. Obowiązkowo zakażą im jedynie kierowania jednośladem. Obecnie sędziowie nie mają takiej możliwości, a rowerzysta, który wypił kilka piw, ma zakaz jeżdżenia na jednośladzie i traci jednocześnie prawo jazdy. Tak samo jest w przypadku osób jadących po zażyciu narkotyków czy takich, którzy np. (...)
Projekt ustawy o wolontariacie
Obecnie w naszym kraju nie ma przepisów, które poświęcone są wyłącznie wolontariuszom. Rząd opracował projekt ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracę jako wolontariusz może podjąć osobą pełnoletnia, nie karana. Powinna ona spełniać takie same wymogi, dotyczące kwalifikacji czy wykształcenia, jak inni pracownicy placówki, (...)