28.6.2017

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Masz troje dzieci lub więcej? Dzięki Karcie Dużej Rodziny dostaniecie zniżki na różne towary i usługi - np. przejazdy kolejowe, kulturę i sport. Dowiedz się, jak ją uzyskać. 

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia. 

W praktyce Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usług telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z oferty w ponad 10 tys. miejsc zgłoszonych przez prawie tysiąc firm i instytucji z całej Polski. Milionowa Karta została wydana w maju 2015 r.

Karta przysługuje, niezależnie od uzyskiwanych dochodów, rodzinom z co najmniej trójką dzieci:

  • w wieku do ukończenia 18 roku życia, 
  • w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej, 
  • bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Ważne jest, żeby w chwili składania wniosku rodzina spełniała ww. warunki. Jeśli w chwili składania wniosku rodzina nie ma na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci spełniających wymienione wyżej warunki, to Karta Dużej Rodziny nie będzie przysługiwała żadnemu z jej członków.

Spersonalizowana Karta wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny wielodzietnej spełniającej ww. warunki. Rodzice, przez których rozumie się także rodziców zastępczych lub osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej, maksymalnie do osiągnięcia 25 roku życia. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności otrzymują Kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Karta przyznawana jest dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej (formami rodzinnej pieczy zastępczej są: rodzina zastępcza spokrewniona, niezawodowa, zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna oraz rodzinny dom dziecka)  na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

Kto może uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Każdy członek rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci, czyli

  • ojciec i matka,
  • macocha lub ojczym (małżonek jednego z rodziców),
  • dzieci.

Kartę mogą dostać także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.

Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. 

Żeby dostać Kartę Dużej Rodziny, rodzice nie mogą być pozbawieni - w stosunku do co najmniej trojga dzieci - władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. 

Jakie zniżki można uzyskać dzięki karcie?

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mogą korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.

Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu, uzyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Na mocy umów z Partnerami, posiadacze Karty Dużej Rodziny, mogą skorzystać z promocji i rabatów w wielu miejscach i w różnorodnym zakresie.

Posiadając Kartę, można zyskać np.:

  • ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe - 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne - ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 50% ulgi opłaty za paszport - ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 75% ulgi opłaty za paszport - dzieci,
  • oraz wiele innych zniżek, które oferują różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne, a także
  • darmowe wstępy do parków narodowych. 

wyszukiwarce partnerów Karty Dużej Rodziny można znaleźć wszystkie instytucje państwowe i firmy prywatne, które oferują zniżki oraz informację, jaka jest wysokość zniżek. Interesujące nas zniżki można wyszukać na interaktywnej mapie lub w wykazie excel.

Jeśli członek rodziny jest niepełnosprawny - warto sprawdzić, czy instytucja lub firma, która oferuje zniżki, przyznaje większe zniżki dzieciom bądź osobom niepełnosprawnym. Żeby dostać taką zniżkę, należy pokazać legitymację osoby niepełnosprawnej.

Porady prawne

Jak można korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Żeby skorzystać ze zniżki, należy pokazać swoją Kartę Dużej Rodziny. Korzystając z Kart, nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny":

Naklejka - Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny

Na jaki czas można uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

  • rodzice - na całe życie,
  • dzieci - do ukończenia 18 lat,
  • dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują - do ukończenia nauki, maksymalnie do ukończenia 25 lat, 
  • dzieci niepełnosprawne - na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Co należy zrobić?

  1. Idź do urzędu gminy albo miasta właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.
  2. Zapytaj, która instytucja zajmuje się Kartami Dużej Rodziny (może być to na przykład ośrodek pomocy społecznej).
  3. Wypełnij wniosek.
  4. Złóż wniosek w odpowiedniej instytucji, przedstawiając potrzebne dokumenty.
  5. Odbierz Kartę Dużej Rodziny.

Ile trzeba zapłacić?

Usługa jest bezpłatna. Duplikat Karty kosztuje 9,21 zł.

Gdzie można złożyć wniosek?

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. W urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy, można sprawdzić, która instytucja zajmuje się przyznawaniem Karty Dużej Rodziny. Zob. wykaz instytucji przyjmujących wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny.

Jeśli któryś z członków rodziny mieszka w innej gminie, wniosek należy złożyć dodatkowo w jego gminie.

Wniosek w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek. Wniosek można więc złożyć osobiście albo może to zrobić inny pełnoletni członek rodziny (ojciec, matka, macocha, ojczym, dzieci).

Co należy przygotować?

Po pierwsze należy pobrać, wypełnić, a następnie zanieść do odpowiedniej instytucji wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny

Składając wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny, należy okazać oryginały bądź odpisy dokumentów potwierdzających stanowienie rodziny wielodzietnej. Oznacza to, że członek rodziny wielodzietnej ubiegający się o przyznanie Karty Dużej Rodziny jest zobowiązany do pokazania oryginałów lub odpisów tych dokumentów. Przy składaniu wniosku należy okazać w szczególności:

  1. w przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
  2. w przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
  3. w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
  4. w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie lub zaświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
  5. w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności;
  6. w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
  7. w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka. 

W przypadku cudzoziemca mającego miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością, o której mowa w art. 186 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r.
o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650 oraz z 2014 r. poz. 463 i 1004), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, składając wniosek, poza ww. dokumentami, okazuje dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poza wypełnionym wnioskiem, wnioskodawcy powinni zatem przygotować do przedstawienia przy składaniu wniosku:

  • ojciec i matka:
    • dowód osobisty lub paszport,
    • oświadczenie, że nie jesteście pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci - napisz je samodzielnie,
  • macocha i ojczym (małżonek jednego z rodziców):
    • dowód osobisty lub paszport,
    • akt małżeństwa,
  • dzieci poniżej 18 lat – akt urodzenia albo dowód osobisty lub paszport,
  • dzieci powyżej 18 lat:
    • dowód osobisty lub paszport,
    • oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub na studiach, które napiszesz samodzielnie, albo zaświadczenie ze szkoły lub uczelni o planowanym ukończeniu nauki,
  • dzieci niepełnosprawne w wieku powyżej 18 lat:
    • dowód osobisty lub paszport,
    • orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • dzieci z rodzin zastępczych albo rodzinnego domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka,
  • osoby, które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka,  
  • cudzoziemiec:
    • dokument, który potwierdzi prawo do mieszkania w Polsce,
    • zezwolenia na pobyt w kraju.

Składając wniosek o wydanie duplikatu Karty, należy okazać dokument potwierdzający tożsamość lub, w przypadku dziecka do ukończenia 18 roku życia, odpis aktu urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość.

Organ może domagać się okazania innych dokumentów lub ich odpisów, jeżeli będzie to niezbędne w celu ustalenia uprawnienia do korzystania z Karty Dużej Rodziny.

Okazanie dokumentów przez wnioskodawcę nie jest wymagane w przypadku, gdy wójt (burmistrz lub prezydent miasta) może bezpłatnie we własnym zakresie uzyskać dane niezbędne do ustalenia prawa do korzystania z programu za pomocą urządzeń teletransmisji danych (np. jeżeli istnieje możliwość skorzystania z bazy PESEL).

Jak wygląda Karta?

Karta ma jeden ogólnopolski wzór. Ma takie wymiary, jak karta płatnicza (54 x 85,6 mm). Na karcie znajdują się następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • data ważności karty,
  • jej numer,
  • skrótowiec KDR (Karta Dużej Rodziny) napisany alfabetem Braille'a,
  • zabezpieczenia przed podrobieniem.
Warto też sprawdzić, czy gmina miejsca zamieszkania danej rodziny oferuje też lokalną Kartę Dużej Rodziny, która zapewnia dodatkowe zniżki. Zob. też: Pora na korektę systemu wsparcia rodzin!

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2014 r., poz. 1863);
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz wzoru wniosku w sprawie przyznania Kart Dużej Rodziny (Dz.U. z 2014 r. poz. 1954).
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny w wersji elektronicznej?

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny w wersji elektronicznej?

Jak otrzymać mKDR i z niej korzystać? Karta Dużej Rodziny (KDR) jest już dostępna także w wersji elektronicznej. Dzięki temu rodziny wielodzietne mogą korzystać z KDR w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych (mKDR). W obiegu pozostanie także plastikowy nośnik. Dowiedz się, jak otrzymać (...)

Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny

Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny

Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny Nachodzące ferie zimowe to czas odpoczynku głównie dla dzieci, ale także ich rodziców. Wiąże się to z różnymi wydatkami, które można znacząco obniżyć, korzystając z Karty Dużej Rodziny.  W programie Karta Dużej Rodziny (...)

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość korzystania z Karty w praktycznej aplikacji mObywatel. – "To wspaniała wiadomość dla rodzin i znaczne ograniczenie biurokracji" – powiedziała minister (...)

Jeszcze wygodniejsza Karta Dużej Rodziny...

Jeszcze wygodniejsza Karta Dużej Rodziny...

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Karta Dużej Rodzinie dostępna w praktycznej aplikacji mObywatel? To możliwe! Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy w tej sprawie.  – "To bardzo dobra wiadomość. Z Karty Dużej Rodziny będzie można łatwiej korzystać, (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)

Duże rodziny z KDR zyskają jeszcze więcej...

Duże rodziny z KDR zyskają jeszcze więcej...

Nadeszły spore zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek karta przysługuje tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku. Więcej (...)

Karta Dużej Rodziny: Złożono już blisko 20 tys. wniosków

Karta Dużej Rodziny: Złożono już blisko 20 tys. wniosków

Tańsze bilety komunikacyjne, do muzeów, na wystawy i inne wydarzenia kulturalne, zniżki na wycieczki turystyczne i wakacje. To wszystko dzięki Karcie Dużej Rodziny dedykowanej rodzinom wielodzietnym. Pierwsze karty trafią do rodzin już w tym tygodniu. Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program (...)

Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023

Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023

Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (...)

Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

Najważniejsze informacje o programie  Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego.  Wniosek o świadczenie (...)

Wsparcie dla rodzin zmienione

Wsparcie dla rodzin zmienione

Czego dotyczą zmiany? Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin wprowadza ona zmiany dla polskich rodzin dotyczące programu „Rodzina 500+”, świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, opieki żłobkowej oraz Karty (...)

Ważne dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Ważne dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, o którą zawnioskowały przed 1 stycznia 2018 r., do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić drugą, elektroniczną formę tej Karty. Później będzie się to wiązało z niewielką opłatą. – "Zachęcam do zrobienia tego jak najszybciej. (...)

Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...

Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...

Nadeszło lato, czas odpoczynku i rekreacji. Duża rodzina to spore wydatki związane z organizacją czasu wolnego. Jednak z Kartą Dużej Rodziny można sporo zaoszczędzić. W programie uczestniczy wiele instytucji kulturalnych, ośrodków sportowych i turystycznych oraz centrów rozrywki. (...)

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia nam dostęp do wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym z 28 państw (...)

„Za życiem” - wsparcie kobiet w ciąży i rodzin

„Za życiem” - wsparcie kobiet w ciąży i rodzin

Kto może skorzystać z uprawnień w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”? Może z nich skorzystać: każda kobieta w ciąży i jej rodzina (w zakresie informacji i poradnictwa na temat rozwiązań wspierających rodzinę),  rodziny, w których przyjdzie (...)

Ile wyniosą świadczenia rodzinne od 1 listopada 2018 r.?

Ile wyniosą świadczenia rodzinne od 1 listopada 2018 r.?

Propozycje weryfikacji wysokości kryteriów dochodowych i kwot świadczeń rodzinnych Rada Ministrów przyjęła propozycje weryfikacji wysokości kryteriów dochodowych i kwot świadczeń zawartych w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z wyłączeniem (...)

Karta Dużej Rodziny - kto może włączyć się do programu?

Karta Dużej Rodziny - kto może włączyć się do programu?

- Do współpracy zapraszamy podmioty niezależnie od sektora, czy wielkości. Warunkiem udziału jest zapewnienie zniżek lub dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających Kartę - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.   Czym jest Karta Dużej Rodziny?   (...)

Wypadek na wakacjach. Jak leczyć się najtaniej?

Wypadek na wakacjach. Jak leczyć się najtaniej?

Przed podróżą po Europie wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego za darmo. Karta uprawni nas do leczenia w publicznych ośrodkach zdrowia na terenie 32 państw w Europie. Aby ją zdobyć wystarczy przejść się do wojewódzkiego oddziału NFZ. Nie musi to być oddział (...)

Specjalne rozwiązania dla cudzoziemców w związku z epidemią koronawirusa

Specjalne rozwiązania dla cudzoziemców w związku z epidemią koronawirusa

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, weszły w życie zmiany w prawie przewidujące m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą (...)

Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy

Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy

Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego będą podlegać standardowi odprawy szczegółowej. (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

Witam, mam pytanie dotyczące tego, jakiej wysokości alimentów mogę oczekiwać od mojego męża na moją crókę. Dodam że jestem w trakcie rozwodu z moim mężem, oraz że mąż pracuje za granicą, niestety na czarno, z tego co wiem nie ma podpisanej żadnej umowy. Niniejsza opinia została sporządzona (...)

Ignorowanie sygnałów dotyczących dziecka

Ignorowanie sygnałów dotyczących dziecka

Dziecko po urodzeniu zostało skierowane do rodziny zastępczej. Podczas urlopowań zdecydowanie lepiej zachowywało się w domu matki, tzn. między innymi zaczęło dobrze jeść oraz dobrze i spokojnie spać. Było informowane o tym powiatowe centrum pomocy rodzinie, sąd, Biuro Rzecznika Praw Dziecka, (...)

Małżonek hazardzista - przejęcie wynagrodzenia hazardzisty

Małżonek hazardzista - przejęcie wynagrodzenia hazardzisty

Mój ojciec jest osobą uzależnioną od hazardu. Zaciąga potworne kredyty w bankach, u znajomych. Moja matka jest bezradna, a my nie mamy środków do życia. Czy jako córka mogę wnieść do sądu wniosek o przejęcie do dyspozycji wynagrodzenia ojca, który w ten sposób (...)

Zgon członka rodziny- formalności

Zgon członka rodziny- formalności

Mam matkę w bardzo ciężkim stanie. W każdej chwili możliwy jest zgon. Jej mąż, a mój ojciec, jest w bardzo podeszłym wieku, schorowany, i nie będzie się mógł zająć sprawami związanymi ze zgonem swojej żony. Jakie formalności i w jakich instytucjach powinienem załatwić na wypadek zgony (...)

KRUS i wspólne rozliczanie małżonków

KRUS i wspólne rozliczanie małżonków

Jest mąż i żona, mają wspolność majątkową, mąż pracuje na jeden etat, żona nie pracuje (nie jest też zarejestrowana jako bezrobotna). Oboje miekszkają razem i są zameldowani pod tym samym adresem. Żona figuruje w umowie dzierżawy (jako wspołdzierżawca) kawałka ziemi, powiedzmy kilkanaście (...)

Zapomoga zdrowotna dla emerytowanego nauczyciela

Zapomoga zdrowotna dla emerytowanego nauczyciela

Gdzie emerytowany nauczyciel może zwrócić się o zapomogę zdrowotną jeśli placówka, w której pracował została zlikwidowana na początku lat 90-tych? Oczywiście moje pytanie dotyczy zapomogi z funduszu socjalnego. Wiem, że istnieje możliwość otrzymania takiej zapomogi na pokrycie choć (...)

Mieszkanie po zmarłej dla niespokrewnionego

Mieszkanie po zmarłej dla niespokrewnionego

Przed 2 tygodniami zmarła moja przyjaciółka (wiek 83 lat, około 40 lat znajomości), w szpitalu, grubo starsza ode mnie, samotna, bez rodziny w pierwszej linii. Mnie zawiadomiła opiekunka społeczna po 2 dniach, przyjechałam wieczorem znad morza na trzeci dzien. Od razu zawiadomiłam jedynego dalekiego (...)

Wypadek przy pracy a umowa zlecenia.

Wypadek przy pracy a umowa zlecenia.

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenia uległ wypadkowi w czasie wykonywania zleconych prac. Czy dla tego pracownika sporządza sie protokół powypadkowy? Jakie uprawnienia co do świaczeń z ZUS zachowuje ten pracownik?   W razie wypadku przy pracy osoby zatrudnionej na podstawie umowy (...)

Awaria pod nieobecność właściciela lokalu

Awaria pod nieobecność właściciela lokalu

W dużej wspólnocie mieszkaniowej właściciel mieszkania zgłasza, że np. z sufitu leje mu się woda, a przyczyną najprawdopodobniej jest awaria instalacji wodnej w mieszkaniu piętro wyżej. Właściciel mieszkania wyjechał na urlop nie zostawiając telefonu kontaktowego. Jest oczywiste, że po (...)

Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

Bardzo proszę o poradę. Mój mąż odszedł od nas 10 lat temu, pozostawiając mnie i naszego syna. Teraz mój syn skończył 19-lat, dostał się na dobre studia, pracuje generalnie bardzo dobrze radzi sobie w życiu Mój mąż ma zasądzone alimenty, które i tak sam nie płaci (komornik ściąga (...)

Zwolnienie od kosztów sądowych a wezwanie do zapłaty zaliczki na biegłego

Zwolnienie od kosztów sądowych a wezwanie do zapłaty zaliczki na biegłego

Sąd zwolnił mojego syna \"od wpisu sądowego w całości\" w sprawie cywilnej o zapłatę. W sprawie tej nie było żadnych innych opłat (był to nakaz zapłaty). Po skierowaniu sprawy do egzekucji, komornik uznał, że przy takim zwolnieniu nie ma zastosowania art. 771 kpc i wzywa do zapłaty zaliczki (...)

Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie pracy

Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie pracy

Od stycznia w związku z sytuacją rodzinną będę przebywał na opiece (prawdopodobnie całe 60 dni). Otrzymałem wezwanie do sądu pracy jako świadek w połowie stycznia (praktycznie cały dzień podróży do innego miasta, nocleg, powrót). Czy podstawę do opieki 60-dniowej - zwolnienie wystawia (...)

Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa

Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa

Wujek nie miał najbliższej rodziny, jego bracia nie żyją, rodzice również. Żyją obie żony braci i mają po dwoje dzieci, które nie są zamężne. Ja jestem po rozwodzie. Kto dziedziczy po zmarłym wujku? Sposób dziedziczenia w dużej mierze zależy od tego, czy spadkodawca pozostawił (...)

Dobrowolne poddanie się karze

Dobrowolne poddanie się karze

Prokurator zaproponował podejrzanemu dobrowolne poddanie się karze. Czeka na decyzje podejrzanego. Podejrzany nigdy nie miał do czynienia z Prokuraturą i Sądami i nie wie jaką ma zaproponować karę. Podejrzenie - podrobienie podpisu na FV . Czy są jakieś ,, warianty '' kar, które podejrzany (...)

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Z jakimi kosztami musi się liczyć zarówno kupujący (siostra) jak i sprzedający (dwóch braci), jeśli przedmiotem transakcji jest działka budowlana? Proszę uwzględnić dwie opcje: I opcja: siostra skupuje udziały braci (po 1/3) na podstawie umowy kupna-sprzedaży: Interesuje mnie podatek dochodowy, (...)

Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

Witam, mam pytanie dotyczące tego, jakiej wysokości alimentów mogę oczekiwać od mojego męża na moją crókę. Dodam że jestem w trakcie rozwodu z moim mężem, oraz że mąż pracuje za granicą, niestety na czarno, z tego co wiem nie ma podpisanej żadnej umowy. Niniejsza opinia została sporządzona (...)

Ignorowanie sygnałów dotyczących dziecka

Ignorowanie sygnałów dotyczących dziecka

Dziecko po urodzeniu zostało skierowane do rodziny zastępczej. Podczas urlopowań zdecydowanie lepiej zachowywało się w domu matki, tzn. między innymi zaczęło dobrze jeść oraz dobrze i spokojnie spać. Było informowane o tym powiatowe centrum pomocy rodzinie, sąd, Biuro Rzecznika Praw Dziecka, (...)

Małżonek hazardzista - przejęcie wynagrodzenia hazardzisty

Małżonek hazardzista - przejęcie wynagrodzenia hazardzisty

Mój ojciec jest osobą uzależnioną od hazardu. Zaciąga potworne kredyty w bankach, u znajomych. Moja matka jest bezradna, a my nie mamy środków do życia. Czy jako córka mogę wnieść do sądu wniosek o przejęcie do dyspozycji wynagrodzenia ojca, który w ten sposób (...)

Zgon członka rodziny- formalności

Zgon członka rodziny- formalności

Mam matkę w bardzo ciężkim stanie. W każdej chwili możliwy jest zgon. Jej mąż, a mój ojciec, jest w bardzo podeszłym wieku, schorowany, i nie będzie się mógł zająć sprawami związanymi ze zgonem swojej żony. Jakie formalności i w jakich instytucjach powinienem załatwić na wypadek zgony (...)

KRUS i wspólne rozliczanie małżonków

KRUS i wspólne rozliczanie małżonków

Jest mąż i żona, mają wspolność majątkową, mąż pracuje na jeden etat, żona nie pracuje (nie jest też zarejestrowana jako bezrobotna). Oboje miekszkają razem i są zameldowani pod tym samym adresem. Żona figuruje w umowie dzierżawy (jako wspołdzierżawca) kawałka ziemi, powiedzmy kilkanaście (...)

Zapomoga zdrowotna dla emerytowanego nauczyciela

Zapomoga zdrowotna dla emerytowanego nauczyciela

Gdzie emerytowany nauczyciel może zwrócić się o zapomogę zdrowotną jeśli placówka, w której pracował została zlikwidowana na początku lat 90-tych? Oczywiście moje pytanie dotyczy zapomogi z funduszu socjalnego. Wiem, że istnieje możliwość otrzymania takiej zapomogi na pokrycie choć (...)

Mieszkanie po zmarłej dla niespokrewnionego

Mieszkanie po zmarłej dla niespokrewnionego

Przed 2 tygodniami zmarła moja przyjaciółka (wiek 83 lat, około 40 lat znajomości), w szpitalu, grubo starsza ode mnie, samotna, bez rodziny w pierwszej linii. Mnie zawiadomiła opiekunka społeczna po 2 dniach, przyjechałam wieczorem znad morza na trzeci dzien. Od razu zawiadomiłam jedynego dalekiego (...)

Wypadek przy pracy a umowa zlecenia.

Wypadek przy pracy a umowa zlecenia.

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenia uległ wypadkowi w czasie wykonywania zleconych prac. Czy dla tego pracownika sporządza sie protokół powypadkowy? Jakie uprawnienia co do świaczeń z ZUS zachowuje ten pracownik?   W razie wypadku przy pracy osoby zatrudnionej na podstawie umowy (...)

Awaria pod nieobecność właściciela lokalu

Awaria pod nieobecność właściciela lokalu

W dużej wspólnocie mieszkaniowej właściciel mieszkania zgłasza, że np. z sufitu leje mu się woda, a przyczyną najprawdopodobniej jest awaria instalacji wodnej w mieszkaniu piętro wyżej. Właściciel mieszkania wyjechał na urlop nie zostawiając telefonu kontaktowego. Jest oczywiste, że po (...)

Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

Bardzo proszę o poradę. Mój mąż odszedł od nas 10 lat temu, pozostawiając mnie i naszego syna. Teraz mój syn skończył 19-lat, dostał się na dobre studia, pracuje generalnie bardzo dobrze radzi sobie w życiu Mój mąż ma zasądzone alimenty, które i tak sam nie płaci (komornik ściąga (...)

Zwolnienie od kosztów sądowych a wezwanie do zapłaty zaliczki na biegłego

Zwolnienie od kosztów sądowych a wezwanie do zapłaty zaliczki na biegłego

Sąd zwolnił mojego syna \"od wpisu sądowego w całości\" w sprawie cywilnej o zapłatę. W sprawie tej nie było żadnych innych opłat (był to nakaz zapłaty). Po skierowaniu sprawy do egzekucji, komornik uznał, że przy takim zwolnieniu nie ma zastosowania art. 771 kpc i wzywa do zapłaty zaliczki (...)

Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie pracy

Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie pracy

Od stycznia w związku z sytuacją rodzinną będę przebywał na opiece (prawdopodobnie całe 60 dni). Otrzymałem wezwanie do sądu pracy jako świadek w połowie stycznia (praktycznie cały dzień podróży do innego miasta, nocleg, powrót). Czy podstawę do opieki 60-dniowej - zwolnienie wystawia (...)

Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa

Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa

Wujek nie miał najbliższej rodziny, jego bracia nie żyją, rodzice również. Żyją obie żony braci i mają po dwoje dzieci, które nie są zamężne. Ja jestem po rozwodzie. Kto dziedziczy po zmarłym wujku? Sposób dziedziczenia w dużej mierze zależy od tego, czy spadkodawca pozostawił (...)

Dobrowolne poddanie się karze

Dobrowolne poddanie się karze

Prokurator zaproponował podejrzanemu dobrowolne poddanie się karze. Czeka na decyzje podejrzanego. Podejrzany nigdy nie miał do czynienia z Prokuraturą i Sądami i nie wie jaką ma zaproponować karę. Podejrzenie - podrobienie podpisu na FV . Czy są jakieś ,, warianty '' kar, które podejrzany (...)

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Z jakimi kosztami musi się liczyć zarówno kupujący (siostra) jak i sprzedający (dwóch braci), jeśli przedmiotem transakcji jest działka budowlana? Proszę uwzględnić dwie opcje: I opcja: siostra skupuje udziały braci (po 1/3) na podstawie umowy kupna-sprzedaży: Interesuje mnie podatek dochodowy, (...)

Ulga remontowa a dom letniskowy

Ulga remontowa a dom letniskowy

W 2005 roku poniosłem wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont budynku letniskowego. Remont obejmował: - wymianę pokrycia dachu, - wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i piwnic, - ocieplenie ścian zewnętrznych, - modernizację instalacji wodociągowej (...)