Na stronach Biura Analiz Sejmowych ukazała się publikacja BAS:
Na tle szumu informacyjnego o światowym kryzysie finansowym tematem, który nadal nurtuje i niepokoi opinię publiczną w Polsce, jest skala i zakres oddziaływania kryzysu finansowego na naszą gospodarkę. W niniejszym opracowaniu eksperci z Biura Analiz Sejmowych podjęli się próby analizy dwóch obszarów eksponowanych na wpływ zjawisk kryzysowych napływających z gospodarki światowej. W pierwszym artykule omówione zostały dwa segmenty tzw. sfery realnej gospodarki, czyli przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. To one ostatecznie kreują przeważającą część wytworzonego w danym kraju Produktu Krajowego Brutto. W drugim autorzy zajęli się sektorem finansów publicznych, wobec którego postuluje się podejmowanie różnorakich działań. Sektor ten należy obserwować przez pryzmat jego salda w krótko- i długoterminowym ujęciu, tj. deficytu i długu publicznego. W obu obszarach eksperci starali się zwrócić uwagę na stan faktyczny i mniej lub bardziej szczegółowe uwarunkowania ich funkcjonowania w obliczu wpływu zjawisk kryzysowych ograniczających popyt na rynku oraz zwiększających poziom ryzyka płynności na rynku finansowym.
Spis treści
Wprowadzenie
Jolanta Adamiec, Piotr Russel Światowy kryzys gospodarczy a sektor przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w Polsce
1. Geneza i rozszerzanie się kryzysu
2. Oddziaływanie kryzysu na Polskę
3. Wpływ kryzysu na sektor przedsiębiorstw w Polsce
3.1. Pogorszenie warunków działalności
3.2. Upadłości polskich przedsiębiorstw
3.3. Działania restrukturyzacyjne
4. Skutki kryzysu dla sektora gospodarstw domowych w Polsce
4.1. Zaostrzenie polityki kredytowej
4.2. Wzrost zadłużenia gospodarstw domowych i kosztów jego obsługi
4.3. Spadek wartości oszczędności zainwestowanych na warszawskiej
4.4. Giełdzie Papierów Wartościowych
4.5. Spadek wartości aktywów OFE
4.6. Zmiany na rynku pracy
5. Bilans kryzysu w sferze realnej
Grzegorz Gołębiowski, Kamilla Marchewka-Bartkowiak Kryzys finansowy a dług publiczny
1. Wstęp
2. Kryzys finansowy a dług publiczny na świecie
2.1. Rządowe programy antykryzysowe
2.2. Pogorszenie wskaźników budżetowych
2.3. Średnio- i długoterminowy wzrost kosztu pozyskania kapitału
3. Kryzys finansowy a dług publiczny w Polsce
3.1. Rządowy pogram antykryzysowy
3.2. Prognoza wskaźników budżetowych
3.3. Dług publiczny a wzrost ryzyka fiskalnego
4. Podsumowanie
Przeczytaj również: Globalny kryzys finansowy. Wnioski dla Polski
Źródło: www.bas.sejm.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Z miłości do rozsądku, czyli „Małżeństwo a finanse” Decyzja o małżeństwie jest jedną z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych w życiu każdego człowieka. Myśląc o romantycznym wymiarze formalizacji związku, musimy też pamiętać, że pod względem prawnym (...)
PE: Wzmocnić Wspólną Politykę Zagraniczną i Bezpieczeństwa, pogłębiać współpracę z NATO
Posłowie opowiadają się za wzmocnieniem Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. W przyjętym sprawozdaniu przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych PE, Jacka Saryusz-Wolskiego, Parlament Europejski podkreśla, że w kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Unia Europejska (...)
Prognozy PKPP Lewiatan na rok 2009
Gospodarka i przedsiębiorstwa weszły w końcu 2008 r. w okres osłabienia gospodarczego. W opinii PKPP Lewiatan gospodarka utrzyma się w 2009 r. na ścieżce wzrostu, choć wzrost ten będzie słabszy niż w roku poprzednim. Warunkiem dodatniego wzrostu jest rzetelna, szybka praca rządu i parlamentu (...)
Prezydent Francji w PE o francuskim przewodnictwie, klimacie, Lizbonie, uczciwości i zaufaniu
"Ja chciałem zmienić Europę, ale to Europa zmieniła mnie", tymi słowami prezydent Francji Nicolas Sarkozy zakończył wystąpienie w Parlamencie w Strasburgu, podsumowujące półrocze prezydencji francuskiej i sukces, jakim było porozumienie państw członkowskich i Parlamentu (...)
Nicolas Sarkozy w PE: Najważniejszy wspólny głos Europy wobec kryzysów
Kryzys finansowy i wojna gruzińska wzmacniają argumenty przemawiające za jednolitą odpowiedzią UE na globalne problemy, uznał Nicolas Sarkozy, który przedstawiał w Parlamencie wyniki szczytu Rady Europejskiej. Odrzucił sugestie, że UE powinna wycofać się z ambitnych zobowiązań w sprawach (...)
Debata w PE: Przygotowania do szczytu Rady Europejskiej i kryzys finansowy
UE powinna podejmować wspólne działania na rzecz rozwiązania kryzysu finansowego, a państwa członkowskie powinny unikać jednostronnych działań, które pogarszają sytuację w krajach sąsiedzkich. To opinie, jakie dało się słyszeć podczas debaty w Parlamencie Europejskim poświeconej (...)
Prezydent Francji w PE o francuskim przewodnictwie, klimacie, Lizbonie, uczciwości i zaufaniu
"Ja chciałem zmienić Europę, ale to Europa zmieniła mnie", tymi słowami prezydent Francji Nicolas Sarkozy zakończył wystąpienie w Parlamencie w Strasburgu, podsumowujące półrocze prezydencji francuskiej i sukces, jakim było porozumienie państw członkowskich i Parlamentu (...)
Sytuacja na światowych rynkach finansowych i jej skutki dla gospodarki europejskiej
Parlament Europejski przeprowadził debatę poświęconą kryzysowi na światowych rynkach finansowych i jego skutkom dla gospodarki europejskiej. Nie lekceważąc zagrożenia, posłowie pozostają zgodni, że Europa nie musi podejmować tak radykalnych kroków, jakie podejmowane są na (...)
Plan ratowania gospodarki obejmuje działania na szczeblu krajowym i unijnym.W odpowiedzi na pogłębiający się kryzys gospodarczy, jaki dotknął Unię Europejską, Komisja proponuje przeznaczenie 200 mld euro na działania, które zwiększą moc nabywczą, pobudzą wzrost gospodarczy i wytworzą (...)
Europarlament przedsiębiorców szuka remedium na kryzys
14 października 2008 roku przedsiębiorcy i menedżerowie z Polski zasiedli w ławach Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wzięli oni udział w bezprecedensowym wydarzeniu - pierwszej w historii sesji Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw. Obrady Europarlamentu Przedsiębiorstw były rzadką okazją, (...)
Debata o kryzysie finansowym po spotkaniu na szczycie państw G20
Na forum Parlamentu Europejskiego odbyła się debata, podczas której posłowie wskazywali na konieczność reformy nadzoru nad rynkami finansowymi, agencjami ratingowymi i funduszami inwestycyjnymi. Często wskazywano na potrzebę wsparcia kredytowego drobnych przedsiębiorców. Niektórzy (...)
Projekt ustawy o Komitecie Stabilności Finansowej
Kryzys finansowy, który obserwujemy w gospodarce amerykańskiej, zaczyna przenosić się na europejski rynek finansowy. Polska gospodarka nie odczuwa jeszcze jego skutków. Jednak UE dostrzegła problem konsekwencji zaburzeń na rynku finansowym wynikających m.in. z kryzysów finansowych (...)
Debata w Parlamencie przed Radą Europejską (11-12 grudnia)
Kompromis w sprawie pakietu klimatycznego, działania na rzecz złagodzenia wpływu kryzysu finansowego na realną gospodarkę oraz Traktat Lizboński, to priorytety zbliżającej się Rady Europejskiej, o których dyskutowali posłowie do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Rada (prezydencja (...)
BIAC na temat ładu korporacyjnego i kryzysu
17-18 marca w Paryżu odbyły się konsultacje BIAC pt. Corporate Governance and the Financial Crisis. W konsultacjach udział wzięli przedstawiciele OECD, BIAC i TUAC. Wypracowane stanowisko BIAC przedstawiało oczekiwania organizacji pod adresem OECD. Reprezentanci PKPP Lewiatan aktywnie włączali (...)
Unia chce, aby spotkanie grupy G20 utorowało drogę dla reformy międzynarodowego systemu finansowego. Na międzynarodowym szczycie w sprawie kryzysu finansowego, który odbędzie się 15 listopada w Waszyngtonie, UE będzie zabiegać o przyznanie szerszych uprawnień Międzynarodowemu Funduszowi (...)
Topolanek w PE: Europa bez barier, Europa zasad
Na dzisiejszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu premier Czech, Miroslav Topolanek, przedstawił stanowisko oraz priorytety prezydencji czeskiej, która z początkiem roku objęła przewodnictwo w Unii Europejskiej, zastępując prezydencję francuską. Naszym mottem jest Europa bez (...)
Indeks biznesu PKPP Lewiatan - październik 2008
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan stracił w październiku siedem punktów w notowaniu kwartalnym, indeks roczny stracił tylko dwa punkty. Oczekuje się wyraźnego spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale. Notowania rocznego indeksu ciągle jeszcze pozwalają liczyć na uzyskanie (...)
Jeden głos Europy oraz wspólne działanie w obliczu sytuacji kryzysowej
Tylko skoordynowana polityka oraz jeden, wspólny głos UE może przynieść efekt w walce ze skutkami kryzysu finansowego. W środę, eurodeputowani przyjęli rezolucję na temat ostatniego spotkania Rady Europejskiej, w której oprócz kryzysu finansowego, poruszono między innymi (...)
Strategiczna odpowiedź OECD na globalny kryzys finansowy i gospodarczy
Skala i głębokość obecnego kryzysu światowego wymagają skoordynowanego działania wszystkich podmiotów, które mogą mieć wpływ na szeroko rozumiane światowe procesy ekonomiczne. Szczególną rolę odgrywają organizacje międzynarodowe związane z rozmaitymi aspektami współpracy gospodarczej, (...)
Proprzedsiębiorcze ustawy remedium na kryzys
Środowisko polskich przedsiębiorców jest zadowolone z uchwalania kolejnych proprzedsiębiroczych zmian w polskim prawie. „Kryzys finansowy powinien być dodatkową motywacją do wprowadzania rozwiązań przyjaznych biznesowi. Dlatego cieszę się, że w trudnych czasach kryzysu Rząd i (...)
Prezydent Francji w PE o francuskim przewodnictwie, klimacie, Lizbonie, uczciwości i zaufaniu
"Ja chciałem zmienić Europę, ale to Europa zmieniła mnie", tymi słowami prezydent Francji Nicolas Sarkozy zakończył wystąpienie w Parlamencie w Strasburgu, podsumowujące półrocze prezydencji francuskiej i sukces, jakim było porozumienie państw członkowskich i Parlamentu (...)
Nicolas Sarkozy w PE: Najważniejszy wspólny głos Europy wobec kryzysów
Kryzys finansowy i wojna gruzińska wzmacniają argumenty przemawiające za jednolitą odpowiedzią UE na globalne problemy, uznał Nicolas Sarkozy, który przedstawiał w Parlamencie wyniki szczytu Rady Europejskiej. Odrzucił sugestie, że UE powinna wycofać się z ambitnych zobowiązań w sprawach (...)
Debata w PE: Przygotowania do szczytu Rady Europejskiej i kryzys finansowy
UE powinna podejmować wspólne działania na rzecz rozwiązania kryzysu finansowego, a państwa członkowskie powinny unikać jednostronnych działań, które pogarszają sytuację w krajach sąsiedzkich. To opinie, jakie dało się słyszeć podczas debaty w Parlamencie Europejskim poświeconej (...)
Prezydent Francji w PE o francuskim przewodnictwie, klimacie, Lizbonie, uczciwości i zaufaniu
"Ja chciałem zmienić Europę, ale to Europa zmieniła mnie", tymi słowami prezydent Francji Nicolas Sarkozy zakończył wystąpienie w Parlamencie w Strasburgu, podsumowujące półrocze prezydencji francuskiej i sukces, jakim było porozumienie państw członkowskich i Parlamentu (...)
Sytuacja na światowych rynkach finansowych i jej skutki dla gospodarki europejskiej
Parlament Europejski przeprowadził debatę poświęconą kryzysowi na światowych rynkach finansowych i jego skutkom dla gospodarki europejskiej. Nie lekceważąc zagrożenia, posłowie pozostają zgodni, że Europa nie musi podejmować tak radykalnych kroków, jakie podejmowane są na (...)
Plan ratowania gospodarki obejmuje działania na szczeblu krajowym i unijnym.W odpowiedzi na pogłębiający się kryzys gospodarczy, jaki dotknął Unię Europejską, Komisja proponuje przeznaczenie 200 mld euro na działania, które zwiększą moc nabywczą, pobudzą wzrost gospodarczy i wytworzą (...)
Europarlament przedsiębiorców szuka remedium na kryzys
14 października 2008 roku przedsiębiorcy i menedżerowie z Polski zasiedli w ławach Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wzięli oni udział w bezprecedensowym wydarzeniu - pierwszej w historii sesji Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw. Obrady Europarlamentu Przedsiębiorstw były rzadką okazją, (...)
Debata o kryzysie finansowym po spotkaniu na szczycie państw G20
Na forum Parlamentu Europejskiego odbyła się debata, podczas której posłowie wskazywali na konieczność reformy nadzoru nad rynkami finansowymi, agencjami ratingowymi i funduszami inwestycyjnymi. Często wskazywano na potrzebę wsparcia kredytowego drobnych przedsiębiorców. Niektórzy (...)
Projekt ustawy o Komitecie Stabilności Finansowej
Kryzys finansowy, który obserwujemy w gospodarce amerykańskiej, zaczyna przenosić się na europejski rynek finansowy. Polska gospodarka nie odczuwa jeszcze jego skutków. Jednak UE dostrzegła problem konsekwencji zaburzeń na rynku finansowym wynikających m.in. z kryzysów finansowych (...)
Debata w Parlamencie przed Radą Europejską (11-12 grudnia)
Kompromis w sprawie pakietu klimatycznego, działania na rzecz złagodzenia wpływu kryzysu finansowego na realną gospodarkę oraz Traktat Lizboński, to priorytety zbliżającej się Rady Europejskiej, o których dyskutowali posłowie do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Rada (prezydencja (...)
BIAC na temat ładu korporacyjnego i kryzysu
17-18 marca w Paryżu odbyły się konsultacje BIAC pt. Corporate Governance and the Financial Crisis. W konsultacjach udział wzięli przedstawiciele OECD, BIAC i TUAC. Wypracowane stanowisko BIAC przedstawiało oczekiwania organizacji pod adresem OECD. Reprezentanci PKPP Lewiatan aktywnie włączali (...)
Unia chce, aby spotkanie grupy G20 utorowało drogę dla reformy międzynarodowego systemu finansowego. Na międzynarodowym szczycie w sprawie kryzysu finansowego, który odbędzie się 15 listopada w Waszyngtonie, UE będzie zabiegać o przyznanie szerszych uprawnień Międzynarodowemu Funduszowi (...)
Topolanek w PE: Europa bez barier, Europa zasad
Na dzisiejszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu premier Czech, Miroslav Topolanek, przedstawił stanowisko oraz priorytety prezydencji czeskiej, która z początkiem roku objęła przewodnictwo w Unii Europejskiej, zastępując prezydencję francuską. Naszym mottem jest Europa bez (...)
Indeks biznesu PKPP Lewiatan - październik 2008
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan stracił w październiku siedem punktów w notowaniu kwartalnym, indeks roczny stracił tylko dwa punkty. Oczekuje się wyraźnego spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale. Notowania rocznego indeksu ciągle jeszcze pozwalają liczyć na uzyskanie (...)
Jeden głos Europy oraz wspólne działanie w obliczu sytuacji kryzysowej
Tylko skoordynowana polityka oraz jeden, wspólny głos UE może przynieść efekt w walce ze skutkami kryzysu finansowego. W środę, eurodeputowani przyjęli rezolucję na temat ostatniego spotkania Rady Europejskiej, w której oprócz kryzysu finansowego, poruszono między innymi (...)
Strategiczna odpowiedź OECD na globalny kryzys finansowy i gospodarczy
Skala i głębokość obecnego kryzysu światowego wymagają skoordynowanego działania wszystkich podmiotów, które mogą mieć wpływ na szeroko rozumiane światowe procesy ekonomiczne. Szczególną rolę odgrywają organizacje międzynarodowe związane z rozmaitymi aspektami współpracy gospodarczej, (...)
Proprzedsiębiorcze ustawy remedium na kryzys
Środowisko polskich przedsiębiorców jest zadowolone z uchwalania kolejnych proprzedsiębiroczych zmian w polskim prawie. „Kryzys finansowy powinien być dodatkową motywacją do wprowadzania rozwiązań przyjaznych biznesowi. Dlatego cieszę się, że w trudnych czasach kryzysu Rząd i (...)
Globalny kryzys poważnie odbije się na gospodarce unijnej
Komisja Europejska obniża prognozy wzrostu gospodarczego, gdyż kryzys finansowy pogłębia się i skutkuje tendencjami spadkowymi w światowej gospodarce. Komisja przewiduje, że w 2009 r. gospodarka UE i strefy euro odnotuje prawie 2-procentowy spadek, zanim częściowo się podniesie w 2010 r. Z (...)
Zmiany klimatyczne, kryzys finansowy i stosunki gospodarcze były głównymi tematami szczytu UE-Chiny, który odbył się 20 maja w Pradze.UE i Chiny podpisały porozumienia w sprawie rozszerzenia współpracy w dziedzinie nauki i techniki, czystej energii i małych przedsiębiorstw. Kraje potwierdziły (...)
Kraje rozwijające się są w pilnej potrzebie
Kryzys finansowy poważnie odbija się na krajach o niskich dochodach.W ubiegłym roku UE zwiększyła pomoc rozwojową o 8 proc., pomimo pierwszych oznak zbliżającego się kryzysu gospodarczego.Państwa członkowskie udzieliły najbiedniejszym krajom świata wsparcia w wysokości 49 mld euro, co stanowi (...)