Wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska: Dziś wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ws. zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych
- „Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia o zapasach minimalnych. Zobowiązuje ona strategiczne dla bezpieczeństwa jednostki wytwarzania, tzw. jednostki wytwórcze centralnie dysponowane, do utrzymywania wyższych zapasów paliwa. Zwiększenie tego obowiązku pozwoli na uodpornienie się systemu elektroenergetycznego na zewnętrzne uwarunkowania” – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas konferencji prasowej.
W spotkaniu, które odbyło się 28 listopada 2022 r. w Warszawie, uczestniczył również wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

Co przewidują nowe przepisy?
Jak wyjaśniła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, zgodnie z nowymi przepisami, podwyższony też zostanie obowiązek zapasowy dla przedsiębiorstw ciepłowniczych i jednostek niebędących jednostkami centralnie dysponowanymi. Dla tych przedsiębiorstw przewidziano jednak dłuższy okres przygotowawczy do czerwca 2023 r.
- "Znowelizowane rozporządzenie w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej do wszystkich odbiorców" – podkreśliła.
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zwróciła uwagę, że cała Europa mierzy się w tej chwili z niedoborami energii.
- "Chcemy, aby polski system elektroenergetyczny był przygotowany. Na pewno osiągnięcie poziomu zwiększonej rezerwy węgla będzie wymagało czasu ale nowelizacja pozwoli na zapewnienie, że przedsiębiorstwa energetyczne, w sytuacji napiętej sytuacji bilansowej w systemie elektroenergetycznym, będą miały odpowiednie zapasy paliwa, by pracować przez pewien okres na poziomie swojej technicznej możliwości" – dodała.
Znowelizowane przepisy doprowadzą do zwiększenia poziomu wymaganych zapasów o około 40% w stosunku do obowiązku wynikającego z poprzedniego brzmienia rozporządzenia.

Potrzebujesz porady prawnej?
Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchów
Na zlecenie Ministerstwa Rozwoju powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie „namierzyć” sprzedawane kopciuchy. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (...)
Parlament Europejski o planie odbudowy gospodarczej
Parlament Europejski dyskutował o działaniach podejmowanych przez państwa członkowskie i Wspólnotę w celu złagodzenia skutków kryzysu gospodarczego. Walka z recesją, energia, zmiany klimatyczne i Partnerstwo Wschodnie to również tematy wiosennego szczytu przywódców UE w przyszłym tygodniu. Posłowie przyjęli kilka rezolucji w tym ws. zmian w zasadach wykorzystywania funduszy strukturalnych, (...)
Nowelizacja przepisów o prądzie
Ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę – Prawo ochrony środowiska, ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, ustawę o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o promowaniu (...)
Zmiany w monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw
Nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej to kolejny dokument, którego przyjęcie ma wpłynąć na jakość środowiska naturalnego - przede wszystkim pomoże w walce z zanieczyszczającym powietrze smogiem. Ustawa dot. systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw, przygotowana w Ministerstwie Energii, (...)
Kolejny powód do podwyżki cen benzyny
Kierowców czekają kolejne podwyżki cen paliw, a gaz ziemny zdrożeje nawet o jedną dziesiątą. Takie będą skutki przygotowanej przez rząd ustawy o obowiązkowych zapasach paliw. (...) Już teraz rządowy projekt budzi wiele kontrowersji. Dlaczego? Bo wymaga gigantycznych inwestycji w ciągu zaledwie dwóch lat. Zgodnie z harmonogramem ustalonym z UE obowiązkowe zapasy paliw w Polsce mają (...)
Jakie będą kary za braki paliwa?
Za niedobór w stosunku do ewidencyjnego stanu obowiązkowych rezerw, uchybienia w magazynowaniu rezerw, ich wymianie, konserwacji przedsiębiorca musi się liczyć z karą wymierzaną w decyzji administracyjnej, równą 200 proc. wartości niedoboru. (...)Zapasy obowiązkowe paliw ciekłych mogą być utrzymywane na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, pod warunkiem (...)
Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych
Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. Konferencja potrwa do 14 grudnia 2018 r. Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Klimatycznym (...)
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie rosnących cen żywności. Zdaniem posłów priorytetem powinny być zwiększenie "inwestycji w rolnictwo, akwakulturę, rozwój obszarów wiejskich i działalności gospodarczej związanej z rolnictwem w krajach rozwijających się". W rezolucji znalazły się również wezwania do propagowania sprawiedliwego handlu (...)
NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu
Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa, znajdujących się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nie musiał płacić podatku od nieruchomości od tych gruntów - wskazał NSA. ##baner## Uchwała NSA 9 grudnia 2019 r. Naczelny Sąd (...)
Problemy związane z umową sprzedaży energii elektrycznej dla wspólnoty - opinia prawna
Stan faktyczny Problem dotyczy dostawy energii przez Wojskową Agencję Mieszkaniową do lokali mieszkalnych w budynku zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową. Właścicielem transformatora, z którego dostarczana jest energia elektryczna do lokali mieszkalnych jest WAM. Dostawcą średniego napięcia jest spółka X. Obecnie w toku jest przejmowanie stacji trafo przez (...)
Stan faktycznyW 1997 r. postanowiłem wybudować dom, jedynym problemem był brak linii energetycznej doprowadzającej prąd do mojego domu. W rejonie energetycznym powiadomiono mnie, że nie zapewnią mi dostawy prądu, chyba że sam wybuduję linię energetyczną. Linię wybudowałem i zastrzegłem sobie w dokumentach, że linia pozostaje moją własnością. Powyższe zostało potwierdzone przez (...)
Opłata karna tylko za faktycznie pobraną energię
W wyniku kontroli pracownicy zakładu energetycznego wykryli samowolnie rozbudowanej wewnętrznej linii zasilania. W trakcie kontroli układ nie był włączony. Mimo to zakład energetyczny zażądał opłaty za nielegalny pobór energii. Sąd Rejonowy powództwo oddalił, a sąd odwoławczy, do którego odwołał się zakład, przedstawił Sądowi Najwyższemu pytanie: Czy dla ustalenia (...)
Przejrzyste zasady utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego
Utrzymywanie zapasów obowiązkowych gazu ziemnego Obowiązujące od 2 sierpnia 2017 r. zmiany w ustawie o zapasach zwiększają bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego oraz przejrzystość i efektywność systemu zapasów obowiązkowych. Nowelizacja przepisów to kolejny element transformacji systemu zapasów, zapoczątkowanej rok temu. Wymóg utrzymywania zapasów (...)
Przepisy i wymagania dla kotłów na paliwo stałe od 1 stycznia 2020 r.
Poznaj wybrane aspekty wymogów ekoprojektu i etykietowania energetycznego dla kotłów na paliwo stałe, jakie będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Czym jest kocioł? „Kocioł na paliwo stałe” oznacza urządzenie wyposażone w co najmniej jedno źródło ciepła na paliwo stałe, dostarczające ciepło do wodnego systemu centralnego ogrzewania (...)
Ochrona odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu
Co przewiduje ustawa z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu? Jaki mechanizm ochronny dla odbiorców gazu wprowadza ustawa? Ustawa wprowadza mechanizm cen maksymalnych dla określonego w ustawie katalogu odbiorców taryfowych. Ceny paliw gazowych zostają zamrożone do poziomu (...)
Rynek urządzeń grzewczych pod lupą inspekcji
Ograniczenie importu oraz kary za wprowadzanie na polski rynek tzw. „kopciuchów”, czyli kotłów na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów - taki ma być efekt noweli Prawo ochrony środowiska, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. W egzekwowaniu nowych przepisów pomoże Inspekcja Handlowa wzmocniona o dodatkowe uprawnienia. To kolejny (...)
Monitorowanie jakości paliw stałych
Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw, a także rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przedstawiamy poniżej odpowiedzi Ministerstwa Energii na pytania najczęściej zadawane przez obywateli i przedsiębiorców. Jaki dokument potwierdzający prowadzenie działalności polegającej na sprzedaży paliwa stałego ma na myśli (...)