11.3.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Ochrona przy obniżonym wieku emerytalnym, zwolnienie z pracy członka zarządu - opinia prawna

Stan faktyczny

 

Pracuję w spółce z o.o. na stanowisku kierowniczym. Mam 56 lat i 8 miesięcy. Mam też udokumentowany 15 letni staż pracy w warunkach szczególnych uprawniający do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat. Mój stosunek pracy nawiązany jest z firmą na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, między pracodawcą, który reprezentowany jest przez Przewodniczącego Rady Nadzorczej a mną jako pracownikiem. Te określenia: umowa o pracę, pracodawca i pracownik są zawarte w treści umowy. Umowa przewiduje, że będę cytuję: „świadczyć pracę związaną z pełnieniem funkcji Członka Zarządu - Dyrektora Technicznego i wykonywać obowiązki zgodnie do stosownych postanowień Spółki, Kodeksu Pracy, Kodeksu Handlowego oraz Regulaminu Zarządu”. Spółka obecnie przeżywa trudności i dlatego szuka oszczędności również poprzez redukcję zatrudnienia, a także zmniejszenia ilości osób w zarządzie spółki. W umowie spółki jest zapis, że członka zarządu można odwołać w każdej chwili z ważnych powodów. Moje pytanie jest związane z odwołaniem mnie takie:

Porady prawne
  1. Czy może być rozwiązany ze mną stosunek pracy poprzez wypowiedzenie umowy o pracę podpisane jak sądzę przez prezesa zarządu? W szczególności czy jestem chroniony na mocy art. 39 kodeksu pracy przewidującego zakaz rozwiązywania umowy o pracę z osobą, której brakuje 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego? Znalazłem bowiem stanowisko w publikacji serii Biblioteczka Pracownicza, pt. Kodeks Pracy wraz z komentarzem tom I autorstwa Franciszka Małysza, że podlegam ochronie i na dowód czego autor przytacza wyrok SN z dnia 29.07.97r. I PKP 227/97 OSNAP 1998, nr 11, poz. 326. Więcej orzecznictwa w tej sprawie nie znalazłem.

  2. Czy zanim zostanie mi wręczone wypowiedzenie umowy o pracę musi ono być poprzedzone odwołaniem z funkcji członka zarządu, czy też taka kolejność nie musi być zachowana?

  3. Czy przed wręczeniem mi wypowiedzenia musi być ono poprzedzone konsultacją związkową? W spółce działa kilka organizacji związkowych i w każdej chwili mogę wstąpić przecież do któregoś związku zawodowego. Do tej pory praktykowano, że każde wypowiedzenie umowy o pracę z pracownikiem, który nie wskazał organizacji związkowej, która będzie go bronić, poprzedzone było zapytaniem skierowanym do wszystkich związków zawodowych o wyrażenie swego stanowiska w tej sprawie.

Opinia prawna 

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

  • Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zmianami),

  • Ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych (Dz. U. 2001 r., Nr 79, poz. 854 ze zmianami).

Ochrona przedemerytalna stosunku pracy

Zgodnie z przepisem art. 39 kodeksu pracy (dalej: kp) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

W doktrynie prezentowany był dotychczas pogląd, że przepis art. 39 k.p. dotyczy wyłącznie „normalnego” wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), nie obejmuje natomiast swym zakresem wcześniejszego wieku emerytalnego. Uważano więc, że ochroną przewidzianą we wskazanym przepisie nie są objęci pracownicy, którzy z osiągnięciem wcześniejszego wieku emerytalnego nabyliby prawo do emerytury.

Pogląd ten został zweryfikowany w kierunku uznania, iż przepis art. 39 k.p. obejmuje swym zakresem również wcześniejszy wiek emerytalny. Zdaniem Sądu Najwyższego, które wyraził w wyroku z dnia 28 marca 2002 r. (I PKN 141/2001, OSNP 2004, nr 5, poz. 86), tezy wyrażone wcześniej nie mogą dotyczyć sytuacji, w których pracownik nabywa prawo do emerytury wcześniej z uwagi na pracę w szczególnym charakterze lub z uwagi na pracę w warunkach szczególnych. Jest to bowiem odmienna sytuacja, „gdy obniżony wiek emerytalny nie jest przywilejem wynikającym z „pozapracowniczego” statusu prawnego uprawniającego do skorzystania z wcześniejszych uprawnień emerytalnych, ale jest wiekiem ustalonym powszechnie dla określonych kategorii pracowników wykonujących takie prace lub zawody, które według ustawowo potwierdzonych obiektywnych kryteriów łączą się z utratą sprawności psychofizycznej niezbędnej do wykonywania określonej pracy w wieku biologicznym niższym od ogólnego (powszechnego) wieku emerytalnego.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

Pracodawcy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 (...)

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

  Jakie są funkcje zarządu? Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, w której pierwszorzędną rolę odgrywa wniesiony do spółki kapitał. Jest to zasadnicza cecha, która odróżnia spółki kapitałowe od osobowych. W tych ostatnich pozycje wspólnika (...)

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

  Kiedy przyczyny wypowiedzenia są uzasadnione, a kiedy nieuzasadnione? W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić, czy dana przyczyna ujęta abstrakcyjnie, (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach (...)

Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS

Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS

Od 1 września 2013 r. wprowadzone zostały nowe tytuły ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem. Jaką osobę uznaje się za sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem? Jest to osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem własnym (...)

Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?

Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?

Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r. Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie niższy. Jeśli jesteś kobietą, będziesz mogła przejść na emeryturę, gdy skończysz 60 lat. Jeżeli jesteś mężczyzną, będziesz mógł przejść na emeryturę, gdy skończysz (...)

Jak orzeka się o niepełnosprawności?

Jak orzeka się o niepełnosprawności?

Kiedy występuje niepelnosprawność? Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia (...)

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm

Sejm przyjął pakiet antykryzysowy dla pracodawców i pracowników Bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych – z tych pięciu filarów składa się tzw. tarcza antykryzysowa. (...)

Dostępne tarcze antykryzysowe

Dostępne tarcze antykryzysowe

Z jakich rozwiązań mogą korzystać przedsiębiorcy? W okresie epidemii wywołanej COVID-19 wprowadzono instrumenty mające na celu wsparcie utrzymania działalności i miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Sprawdź, które instrumenty wprowadzane w kolejnych tarczach antykryzysowych pozostają (...)

Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych

Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych

Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych, których niezdolność do pracy, kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych jest związana z wykonywaniem obowiązków służbowych. ##baner## Osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym - (...)

Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Czym jest urlop okolicznościowy? Urlop okolicznościowy to zwolnienie z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie. Komu pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu okolicznościowego? (...)

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

Kiedy wygasa mandat członka zarządu? Mandat członka zarządu spółki z o.o. wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Sprawozdanie to jest zatwierdzane przez (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Emerytury i renty w 2018 r.

Emerytury i renty w 2018 r.

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami, dotyczącymi waloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku, MRPiPS udzieliło wyjaśnień.  Sposób ustalania wysokości emerytur i rent określa ustawa o emeryturach i rentach z FUS. Wskaźnik waloryzacji (...)

Jak skutecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej?

Jak skutecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej?

Zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej nie słabnie od lat. Jest wiele aspektów przemawiających za prowadzeniem działalności w tej właśnie formie i dlatego myśląc o własnym biznesie coraz częściej przekształcamy istniejące podmioty (...)

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.   Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)

Emerytura a praca za granicą

Emerytura a praca za granicą

W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)

Kiedy stosunek pracy ustaje?

Kiedy stosunek pracy ustaje?

Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane określonymi zdarzeniami prawnymi. Wypowiedzenie umowy o pracę Wypowiedzenie (...)

Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.)

Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.)

  Co to jest zwolnienie zbiorowe? Zwolnienie zbiorowe ma miejsce wówczas gdy w zakładzie pracy zmniejszenie zatrudnienia następuje: z przyczyn ekonomicznych, w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi, w celu poprawy warunków pracy lub warunków (...)

Ubezpieczenia i świadczenia wypadkowe

Ubezpieczenia i świadczenia wypadkowe

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (zwana "ustawą wypadkową") określa m.in. rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasady ustalania prawa do zasiłku chorobowego, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Ochrona i świadczenia przedemerytalne

Ochrona i świadczenia przedemerytalne

Kobieta w lutym bieżącego roku skończyła 55 lat. Jej staż pracy wynosi 21 lat. Jest zatrudniona w firmie na czas określony do końca listopada 2008 r. Z przyczyn ekonomicznych (zła kondycja finansowa oraz niewypłacalność firmy) pracodawca zwolnił prawie wszystkich pracowników (w dokumentach (...)

Czy można zwolnić pracownicę, która uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury?

Czy można zwolnić pracownicę, która uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury?

Czy można zwolnić pracownicę, która uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury? Instytucja tzw. wcześniejszej emerytury jest regulowana przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej u.e.r.). Zgodnie z art. 46 ust. 1 u.e.r. prawo do wcześniejszej emerytury (...)

Ochrona przedemerytalna prezesa zarządu

Ochrona przedemerytalna prezesa zarządu

Prezes zarządu zatrudniony na umowę o pracę, umowa podpisana przez pełnomocnika. Prezesowi brakuje 3 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego i po osiągnięciu tego wieku nabędzie prawa do emerytury. Jak wygląda ewentualna ochrona przedemerytalna takiego pracownika w dwóch przypadkach: 1. Pełnomocnik (...)

Zatrudniony prezes a ochrona przedemerytalna

Zatrudniony prezes a ochrona przedemerytalna

Odwołany na ZW prezes zarządu - dyrektor sp. z o.o. zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony wchodzi w okres ochrony przedemerytalnej sześć dni później. Od dnia odwołania przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w takiej sytuacji zarząd spółki ma prawo wypowiedzieć lub zmienić umowę (...)

Nieudzielenie absolutorium prezesowi spółdzielni

Nieudzielenie absolutorium prezesowi spółdzielni

Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej udziela corocznie członkom zarządu absolutorium, w tym także osobom znajdującym się na stanowisku prezesów. Prezes spółdzielni jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, w której określone jest zajmowane stanowisko i wysokość (...)

Zwolnienie dyscyplinarne za naruszenie zasad BHP

Zwolnienie dyscyplinarne za naruszenie zasad BHP

Pracownik MM przewoził hak na palecie wózkiem widłowym. Wykonywał manewr cofania. Pracownik TF widząc, że ów hak szura siadł bez wiedzy ani zgody operatora na tym haku aby zrobić przeciwwagę. Pracodawca uznał to za ciężkie naruszenie przepisów bhp i chce MM zwolnic dyscyplinarnie z art. (...)

Zwolnienie nauczyciela

Zwolnienie nauczyciela

Nauczyciel mianowany (20 lat stażu pracy) wystąpił z prośbą do dyrektora szkoły w czasie trwania roku szkolnego o \"udzielenie urlopu bezpłatnego w związku z podjęciem obowiązków w wydziale oświaty Starostwa Powiatowego\". Po udzieleniu urlopu nauczyciel pracował jako z-ca kierownika wydziału (...)

Egzekucja komornicza z majątku fundacji

Egzekucja komornicza z majątku fundacji

Okazało się, że spółka z o.o., na którą był tytuł wykonawczy jest (oficjalnie) niewypłacalna i komornik umorzył postępowanie jako bezskuteczne. Czy można w tej sytuacji uzyskać tytuł wykonawczy na właścicielkę i zarazem prezes zarządu tej firmy (która zresztą chwali się, że też (...)

Ochrona stosunku pracy członka związku zawodowego

Ochrona stosunku pracy członka związku zawodowego

Otrzymałam wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę - przejście ze stanowiska pracownika umysłowego na stanowisko robotnicze z zachowaniem 3-miesięcznego wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia warunków umowy o pracę jest likwidacja stanowiska. Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie. (...)

Ochrona przedemerytalna pracownika - wyjątki

Ochrona przedemerytalna pracownika - wyjątki

Ograniczenia wynikające z art. 39 k.p., a zatem dotyczące zakazu wypowiadania umów o pracę pracownikom w wieku przedemerytalnym znajdują zastosowanie także do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy (art. 42 § 1 k.p.). W konsekwencji pracodawca nie może w drodze wypowiedzenia (...)

Wcześniejsza emerytura a ochrona przed zwolnieniem

Wcześniejsza emerytura a ochrona przed zwolnieniem

Jestem zawodowym kierowcą, mam 58 lat, a więc brakuje mi dwa lata do emerytury. Czy mnie również obejmuje czteroletni okres ochronny, pomimo iż mogę odejść na emeryturę w wieku 60 lat? W odpowiedzi warto przytoczyć Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (...)

Wypowiedzenie umowy o pracę w wieku emerytalnym

Wypowiedzenie umowy o pracę w wieku emerytalnym

Począwszy od sierpnia mój ojciec, który jest lekarzem powinien przejść na emeryturę. Czy musi to zrobić? Jakie rolę odgrywa pracodawca? Czy pracodawca może zmusić do odejścia na emeryturę jeśli mój ojciec chce pracować dalej na dotychczasowych warunkach? Jakie akty prawne regulują tą (...)

Prawo do wcześniejszej emerytury a staż pracy

Prawo do wcześniejszej emerytury a staż pracy

Moja mama jest zatrudniona w prywatnej firmie od 1996 r. na umowę o pracę na czas nieokreślony na 1/2 etatu . W tym roku pracodawca zapowiedział, iż likwiduje swoją firmę i w związku z tym straci ona pracę. Od dwóch miesięcy została zatrudniona na pełny etat, ale obawia się, że nie zdoła (...)

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie dyscyplinarne

Pracownica od pewnego czasu jest na zwolnieniu chorobowym. Niestety każdorazowo o następnym zwolnienie zawiadamia przełożonych wysyłając zwolnienie lekarskie, które firma otrzymuje po co najmniej 10 dniach od momentu upływu końcowej daty poprzedniego zwolnienia lekarskiego. Czasami zdarza się (...)

Zaległy urlop odwołanego prezesa

Zaległy urlop odwołanego prezesa

Odwołany prezes zarządu, posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony, będący w okresie ochrony przedemerytalnej, przebywając na zwolnieniu lekarskim (może chodzić) od momentu odwołania, przekazał do prezesa zarządu prośbę o zgodę na wykorzystanie urlopu zaległego za rok 2003 i 2004, (...)

Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

Przez ostanie 9 miesięcy korzystałem z prawa do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z mojej funkcji związkowej (Art. 31.3.Ustawy o zz). Było to oddelegowanie mające nieprzerwaną ciągłość. Obecnie (...)


e-prawnik.pl 2021 | Wszelkie prawa zastrzeżone , Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.