Od grudnia tylko e-zwolnienia

Od 1 grudnia br. e-ZLA będą obowiązkowe. To ma być ułatwienie dla pacjentów, przedsiębiorców i lekarzy. 

Nie będzie wydłużania terminu dla e-zwolnień

Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. Minister Elżbieta Rafalska zapewniła, że nie będzie kolejnego wydłużania terminu wprowadzenia tej reformy.

W środę 14 listopada w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie poświęcone wprowadzeniu obowiązkowych zwolnień elektronicznych.

Minister Rafalska podkreśliła, że termin wprowadzenia reformy był dwukrotnie wydłużany. "Nie byliśmy też głusi na propozycje, postulaty i wnioski zgłaszane przez środowiska lekarskie" – zaznaczyła minister. W odpowiedzi na te postulaty pojawili się asystenci medyczni, którzy mogą dokonać technicznej części wystawienia e-zwolnienia. Przeznaczono także dodatkowe środki na te zmiany.

- "Wszystkim nam powinno zależeć na tym, żeby ta trudna zmiana wystartowała 1 grudnia. W innych krajach proces przygotowania i wdrażania zwolnień elektronicznych był znacznie krótszy." – podkreśliła minister Rafalska.

Porady prawne

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska, która również uczestniczyła w spotkaniu, mówiła, że obecnie profil umożliwiający wystawianie elektronicznych zaświadczeń lekarskich posiada niemal 110 tys. lekarzy (z około 145 tys., którzy mogą je wydawać). Przypomniała, że już od 1 stycznia 2016 lekarze mogli wystawiać e-zwolnienia. Do 6 listopada tego roku wydali w formie elektronicznej 7,5 mln zaświadczeń.

Już prawie połowa zwolnień to e-ZLA

6 listopada ZUS informował, iż tylko od początku roku zostało wystawionych już 5,6 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. Blisko 50 proc. wszystkich zwolnień jest wydawanych właśnie elektronicznie. 

Ponad 5,6 mln e-ZLA, blisko 50 tys. lekarzy, którzy wystawiają elektroniczne zwolnienia i 104 tys. lekarzy, którzy mają konto na PUE. Coraz więcej lekarzy decyduje się na elektroniczne zwolnienia. Obecnie ok. 49 proc. zwolnień to właśnie e-ZLA, ale są i takie województwa, gdzie wskaźnik sięga 70 proc. Dla porównania, jeszcze w listopadzie 2017 roku e-ZLA stanowiły zaledwie 6,4 proc., a w styczniu 2018 roku – mniej niż 10 proc.

– "Kluczowe było przygotowanie odpowiedniej strategii działań przez ZUS. Udostępniliśmy lekarzom prosty w obsłudze certyfikat do podpisywania e-ZLA, daliśmy możliwość wystawiania zaświadczeń z poziomu aplikacji gabinetowych, indywidualnie podchodzimy do każdego lekarza, w każdym oddziale są koordynatorzy e-ZLA, którzy zawsze służą pomocą placówkom medycznym. To wszystko przynosi efekty" – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Od 1 grudnia 2018 roku e-zwolnienia staną się obowiązkowe. ZUS już od 2016 roku wprowadza udogodnienia, które pomagają lekarzom przygotować się do zmian. Od grudnia 2017 roku można korzystać z certyfikatów, które umożliwiają proste podpisanie dokumentu e-ZLA przez lekarza. Zostały pobrane już ponad 72 tys. razy, a liczba e-ZLA podpisanych tymi certyfikatami sięga blisko 4 mln. W 2018 roku ZUS udostępnił środowisko testowe dla aplikacji gabinetowych. Od niedawna e-zwolnienia mogą wystawiać także pielęgniarki i sekretarki medyczne w roli asystentów medycznych. We wszystkich oddziałach działają doradcy i koordynatorzy e-ZLA. Lekarze mogą liczyć na pomoc ZUS – szkolenia dla lekarzy zostały przeprowadzone w 20 tys. placówek medycznych, to 32 tys. szkoleń dla lekarzy i 1,6 tys. porozumień o współpracy z placówkami medycznymi.

– "Elektroniczne zwolnienia to ułatwienie dla wszystkich: pacjentów, lekarzy i przedsiębiorców. Okres vacatio legis był długi w porównaniu do innych państw, które korzystają już z e-zwolnień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo dobrze przygotował się do wprowadzenia w życie reformy, która upowszechnia e-zwolnienia" – przekonywała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Elektroniczne zwolnienia wystawiane są w innych europejskich krajach. Na Litwie e-ZLA obowiązują już od 2010 roku, a okres przejściowy trwał tam zaledwie 6 miesięcy. We Włoszech elektroniczne zwolnienia są obowiązkowe od 2011 roku. W Szwecji, gdzie lekarze sami decydują czy przekazać dokument w formie elektronicznej czy papierowej, z elektronicznej formy korzysta 95 proc. lekarzy.

W Polsce lekarze i placówki medyczne mogą też liczyć na wsparcie państwa w zakresie środków na sprzęt informatyczny.

– "Na szkolenia i zakup sprzętu dla jednostek podstawowej opieki zdrowotnej przeznaczymy łącznie 50 mln zł" – wyjaśnił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Tymczasem elektroniczne skierowanie ruszyło

Od 16 października w wybranych podmiotach leczniczych w Warszawie prowadzony jest pilotaż e-skierowania.

Docelowo pilotaż e-skierowania przeprowadzony zostanie w około 200 placówkach, które będą dołączały do programu sukcesywnie. Placówki biorące udział w pilotażu będą oznaczone logo e-skierowania. W pierwszej kolejności pilotaż obejmie e-skierowania na świadczenia medycyny sportowej oraz badania tomografii komputerowej.

Po co nam e-skierowanie?

Najważniejszą korzyścią korzystania z e-skierowania jest to, że pacjent nie musi go  dostarczyć osobiście – wystarczy rozmowa telefoniczna. Wprowadzenie e-skierowań daje również inne korzyści, takie jak m.in.: 

  • zwiększone bezpieczeństwo pacjenta i ochrona jego danych osobowych
  • znika problem nieczytelności skierowań, zdarzający się przy wypisywaniu ręcznym 
  • pacjent nie może e-skierowania zgubić ani przypadkowo zniszczyć 
  • można śledzić historię leczenia w Internetowym Koncie Pacjenta

Jak zrealizować e-skierowanie?

  1. Pracownik medyczny wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie. 
  2. Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta – otrzymuje dane dostępowe e-skierowania w wybranej przez siebie formie: sms lub e-mail. Jeśli pacjent nie posiada IKP - otrzymuje wydruk informacyjny.
  3. Pacjent wybiera placówkę służby zdrowia, w której dane świadczenie ma być zrealizowane (placówka musi brać udział w pilotażu). Osobiście lub telefonicznie podaje dane dostępowe swojego e-skierowania. 
  4. Podmiot leczniczy weryfikuje otrzymane dane w systemie P1. Po pozytywnej weryfikacji pacjent zostaje zapisany na wizytę.  

Pilotaż potrwa do połowy 2019 r. Elektroniczne skierowanie ma obowiązywać w całym kraju od 2021 r. 

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika