Przekształcenie OFE w IKE gotowe do rozpatrzenia przez rząd. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne otrzymał pozytywną rekomendację Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Projekt daje wybór dla oszczędzających w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę na nowym Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) lub przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
- "Zakładamy, że IKE staną się dla Polaków powszechnym instrumentem oszczędzania na emeryturę. Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wpisują się w jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wzmacniają finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie budują kapitał dla rozwoju i zwiększają możliwości inwestycyjne państwa" – powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Jasne zasady
Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w OFE. W ustawie zapisano wprost, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. W OFE pieniądze były publiczne – przesądził o tym, w orzeczeniu z 2015 r., Trybunał Konstytucyjny. W IKE pieniądze będą prywatne, z ustawową gwarancją własności.
Opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających. Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu.
Wypłaty z IKE bez podatku
Środki zgromadzone w IKE będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków. Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), powstałe z przekształcenia OFE wniosą z tytułu przekształcenia opłatę odpowiadającą wartości 15 proc. aktywów netto OFE, w dwóch transzach w 2022 r. To stawka równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS. Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS.
ZUS jako wybór, a nie "suwak"
Istotą zmiany jest możliwość wyboru. Każdy może zdecydować czy pozostawić pieniądze na IKE, powstałe z przekształcenia OFE czy przelać je do ZUS. Jednym z głównych założeń reformy jest likwidacja tak zwanego "suwaka", który teraz pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE – na 10 lat przed emeryturą zaczyna stopniowo przekazywać je do ZUS.
Domyślny wybór IKE lub deklaracja wyboru ZUS to odpowiednio przekształcenie OFE w emerytalny filar kapitałowy lub wybór wyłącznie filaru opartego o waloryzowaną emeryturę z ZUS. Wybór ZUS oznacza rezygnację z oszczędzania na emeryturę w systemie kapitałowym. Zebrane od tej pory oszczędności emerytalne w całości gromadzone będą na koncie w ZUS. Kapitał jest tam ewidencjonowany indywidualnie dla każdego ubezpieczonego i jest waloryzowany ustalanymi przez rząd wskaźnikami.
Pieniądze wracają do właścicieli i zostają w rodzinie
Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych w ZUS, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach i będą wówczas wolne od jakichkolwiek podatków.
Lepiej oszczędzać na inwestycje niż na inwestycjach
Na IKE nie będzie już przekazywana żadna część składki emerytalnej, natomiast każdy posiadacz IKE będzie mógł dobrowolnie do niego dopłacać i te dopłaty będą mogły być wycofane na dotychczasowych zasadach. Jedynie kwota pochodząca z OFE będzie zawsze "znaczona" i jej wypłata będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Potrzebujesz porady prawnej?
PKPP Lewiatan chce wycofania projektu o OFE spod obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwróciła się do wicepremiera Waldemara Pawlaka o interwencję i wyjaśnienie trybu prac nad nowelizacją ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz o wycofanie projektu spod obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów. Lewiatan (...)
Nieuzasadnione zmiany w ustawie o OFE nie są konsultowane w Komisji Trójstronnej
Pomimo apelu PKPP Lewiatan do wicepremiera Waldemara Pawlaka nie wycofano projektu o OFE spod obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów i nie skierowano go pod obrady Komisji Trójstronnej. Tryb procedowania tej ustawy łamie zarówno przepisy regulaminu pracy Rady Ministrów, jak i podstawowe zasady dialogu (...)
Zmiany w prawie karnym. Będzie łatwiej współpracować z UE
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie Kodeksu postępowania karnego. Ma on na celu wprowadzenie do polskiego prawa nowych regulacji Rady UE. Unijna instytucja chce aby wszystkie państwa członkowskie stosowały zasadę wzajemnego uznawania do decyzji w sprawie środków alternatywnych (...)
Od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku uczestnicy Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Po wejściu (...)
Rozliczenie składek emerytalnych wpłacanych do ZUS i ofe za okres: lipiec 1999 – maj 2008
Rozliczenie składek emerytalnych wpłacanych do ZUS i ofe za okres: lipiec 1999 - maj 2008Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podjęło próbę oszacowania obecnej nominalnej wartości składek emerytalnych (wpłacanych do OFE lub ZUS za okres lipiec 1999 r. - maj 2008 r.) osób, które (...)
Projekt przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. ##baner## Jakie najważniejsze rozwiązania przewiduje (...)
Środki z OFE trafią do IKE lub ZUS
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra funduszy i polityki regionalnej. Przekształcenie OFE w IKE pozwoli (...)
Kiedy przekształcenie OFE w IKE?
Twoje pieniądze – Twój wybór. Sejm przyjął ustawę o przekształceniu OFE w IKE Bezpieczne i efektywne oszczędzanie na emeryturę na nowym Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – taki (...)
Czym jest OFE i jak funkcjonował dotychczas
OFE czyli Otwarte Fundusze Emerytalne tworzą tzw. II filar emerytalny w Polsce. Wraz z wejściem w życie reformy systemu emerytalnego powołującego OFE (od początku 1999 roku) każda osoba, która podejmowała pierwszą pracę i urodzona jest po 1 stycznia 1969 roku miała ściśle określony (...)
Harmonogram przekształcenia OFE w IKE
Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o 162 mld zł. Znamy harmonogram zmian Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na (...)
ZUS przeprowadził kolejne losowanie członków OFE
55 545 osób otrzymało w drodze losowania przydział do czterech otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Losowanie odbyło się 31 lipca w siedzibie Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. (...)
Poniżej podajemy odpowiedź MPiPS na artykuł "Emerytury coraz mniejsze" opublikowany w Gazecie Wyborczej 19 kwietnia 2008 r.: W artykule „Emerytury coraz mniejsze" z dnia 19-20 kwietnia 2008 r. opublikowanym w Gazecie Wyborczej w zaskakująco nierzetelny sposób został przedstawiony (...)
Środki z OFE trafią na indywidualne konta emerytalne
Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wolny wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 (...)
ZUS przeprowadził kolejne losowanie członków OFE
62 913 osoby otrzymały w drodze losowania przydział do pięciu otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Losowanie odbyło się w siedzibie Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po (...)
Ogólne zasady dziedziczenia subkonta w ZUS
Subkonto w ZUS Od maja 2011 roku, w ramach konta ubezpieczonego będącego członkiem OFE, w ZUS prowadzone jest subkonto. Środki w ramach II filaru, poczynając od składki za maj 2011 r., były dzielone na składki przekazywane do OFE oraz na składki ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego. Zakład (...)
Komisja Europejska pozywa Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ponieważ uznała, że ograniczenia, jakim podlegają polskie otwarte fundusze emerytalne (OFE) przy dokonywaniu inwestycji w innych państwach członkowskich, są niezgodne z przepisami dotyczącymi swobodnego przepływu (...)
Zmiany w OFE. Od dziś w parlamencie
Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejm zajmie się m.in. rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym, który pozwala przyszłym emerytom wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy całość do ZUS - przewiduje porządek obrad Sejmu. Porządek obrad Sejmu, które potrwają (...)
Przekształcenie OFE w IKE coraz bliżej
Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o 162 mld zł. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (...)
Emerytura z OFE czy tylko z ZUS? Jaka jest procedura?
Od 1 kwietnia do końca lipca Polacy mogą wybierać między OFE a ZUS. Czas na decyzję mają do końca lipca. Wybór, przed którym od 1 kwietnia stoi ponad 16 milionów Polaków, jest następujący: albo całość składki emerytalnej będzie wędrować do ZUS albo będzie podzielona między ZUS a (...)
Informacje o sytuacji sektora finansowego
Poniżej przedstawiamy informacje o sytuacji sektora finansowego i działaniach Komisji Nadzoru Finansowego Informacja o sytuacji sektora finansowego i działaniach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) I. Sytuacja sektora finansowego w Polsce1. BankiWynik finansowy sektora bankowego po ośmiu miesiącach (...)
Od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku uczestnicy Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Po wejściu (...)
Rozliczenie składek emerytalnych wpłacanych do ZUS i ofe za okres: lipiec 1999 – maj 2008
Rozliczenie składek emerytalnych wpłacanych do ZUS i ofe za okres: lipiec 1999 - maj 2008Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podjęło próbę oszacowania obecnej nominalnej wartości składek emerytalnych (wpłacanych do OFE lub ZUS za okres lipiec 1999 r. - maj 2008 r.) osób, które (...)
Projekt przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. ##baner## Jakie najważniejsze rozwiązania przewiduje (...)
Środki z OFE trafią do IKE lub ZUS
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra funduszy i polityki regionalnej. Przekształcenie OFE w IKE pozwoli (...)
Kiedy przekształcenie OFE w IKE?
Twoje pieniądze – Twój wybór. Sejm przyjął ustawę o przekształceniu OFE w IKE Bezpieczne i efektywne oszczędzanie na emeryturę na nowym Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – taki (...)
Czym jest OFE i jak funkcjonował dotychczas
OFE czyli Otwarte Fundusze Emerytalne tworzą tzw. II filar emerytalny w Polsce. Wraz z wejściem w życie reformy systemu emerytalnego powołującego OFE (od początku 1999 roku) każda osoba, która podejmowała pierwszą pracę i urodzona jest po 1 stycznia 1969 roku miała ściśle określony (...)
Harmonogram przekształcenia OFE w IKE
Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o 162 mld zł. Znamy harmonogram zmian Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na (...)
ZUS przeprowadził kolejne losowanie członków OFE
55 545 osób otrzymało w drodze losowania przydział do czterech otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Losowanie odbyło się 31 lipca w siedzibie Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. (...)
Poniżej podajemy odpowiedź MPiPS na artykuł "Emerytury coraz mniejsze" opublikowany w Gazecie Wyborczej 19 kwietnia 2008 r.: W artykule „Emerytury coraz mniejsze" z dnia 19-20 kwietnia 2008 r. opublikowanym w Gazecie Wyborczej w zaskakująco nierzetelny sposób został przedstawiony (...)
Środki z OFE trafią na indywidualne konta emerytalne
Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wolny wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 (...)
ZUS przeprowadził kolejne losowanie członków OFE
62 913 osoby otrzymały w drodze losowania przydział do pięciu otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Losowanie odbyło się w siedzibie Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po (...)
Ogólne zasady dziedziczenia subkonta w ZUS
Subkonto w ZUS Od maja 2011 roku, w ramach konta ubezpieczonego będącego członkiem OFE, w ZUS prowadzone jest subkonto. Środki w ramach II filaru, poczynając od składki za maj 2011 r., były dzielone na składki przekazywane do OFE oraz na składki ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego. Zakład (...)
Komisja Europejska pozywa Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ponieważ uznała, że ograniczenia, jakim podlegają polskie otwarte fundusze emerytalne (OFE) przy dokonywaniu inwestycji w innych państwach członkowskich, są niezgodne z przepisami dotyczącymi swobodnego przepływu (...)
Zmiany w OFE. Od dziś w parlamencie
Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejm zajmie się m.in. rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym, który pozwala przyszłym emerytom wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy całość do ZUS - przewiduje porządek obrad Sejmu. Porządek obrad Sejmu, które potrwają (...)
Przekształcenie OFE w IKE coraz bliżej
Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o 162 mld zł. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (...)
Emerytura z OFE czy tylko z ZUS? Jaka jest procedura?
Od 1 kwietnia do końca lipca Polacy mogą wybierać między OFE a ZUS. Czas na decyzję mają do końca lipca. Wybór, przed którym od 1 kwietnia stoi ponad 16 milionów Polaków, jest następujący: albo całość składki emerytalnej będzie wędrować do ZUS albo będzie podzielona między ZUS a (...)
Informacje o sytuacji sektora finansowego
Poniżej przedstawiamy informacje o sytuacji sektora finansowego i działaniach Komisji Nadzoru Finansowego Informacja o sytuacji sektora finansowego i działaniach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) I. Sytuacja sektora finansowego w Polsce1. BankiWynik finansowy sektora bankowego po ośmiu miesiącach (...)
Rewolucja w OFE - zmiany wchodzące w życie od kwietnia
1 lutego 2014 roku weszła w życie zasadnicza część nowelizacji kilku ustaw związanych z aktualnym systemem emerytalnym. Na mocy powyższej ustawy od 1 kwietnia do dnia 31 lipca 2014 roku członek OFE może złożyć w ZUS pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego - oświadczenie o przekazywaniu (...)
Nieuzasadnione zmiany w ustawie o OFE nie są konsultowane w Komisji Trójstronnej
Pomimo apelu PKPP Lewiatan do wicepremiera Waldemara Pawlaka nie wycofano projektu o OFE spod obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów i nie skierowano go pod obrady Komisji Trójstronnej. Tryb procedowania tej ustawy łamie zarówno przepisy regulaminu pracy Rady Ministrów, jak i podstawowe zasady dialogu (...)
Podczas ostatniego posiedzenia komitetu stałego Rady Ministrów przedmiotem obrad były zmiany w regulacjach prawnych a tym samym całym funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Główną linią sporu były przeciwstawne stanowiska reprezentowane z jednej strony przez Ministerstwo (...)