Rachunek bankowy, a właściwie środki pieniężne na nim zgromadzone, są oczywiście oprocentowane. Oprocentowanie dokonywane jest według stopy stałej lub zmiennej. W jakiej wysokości - to już określa sama umowa rachunku bankowego.
Czym jest stopa procentowa?
Stopa procentowa jest pewną wielkością, która jest mierzona procentowo wyrażonym stosunkiem kwoty, którą płaci się za użytkowanie kapitału pieniężnego do wielkości tego kapitału, najczęściej ustalana na okres roku. Stopę procentową ustalają banki i określa ona, jaką sumę należy zapłacić za udzieloną przez niego pożyczkę lub jaką kwotę płaci bank klientowi za to, że przechowuje on swoje oszczędności w tym banku. Stopa procentowa w bankach komercyjnych oscyluje wokół poziomu ustalonego przez bank centralny.
Kiedy mamy do czynienia ze stałym oprocentowaniem?
Jak już była o tym mowa, to czy w danym przypadku stosuje się oprocentowanie stałe czy zmienne określa sama umowa. Bywa tak, że w umowie strony określiły wysokość oprocentowania, jednak nie zamieściły w niej klauzuli przewidującej możliwość jej zmiany. W takiej sytuacji przyjmuje się, iż zastrzeżono stałą stopę oprocentowania. Zasadę taką przyjąć należy na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 26 listopada 1991 r.
Kiedy mamy do czynienia ze zmienną stopą procentową?
Aby stosować zmienną stopę procentową, konieczne jest uczynienie w umowie rachunku bankowego stosownego zastrzeżenia poprzez określenie, wskazanie okoliczności, w jakich może dojść, dochodzi do zmiany stopy procentowej dokonanej przez bank. Okoliczności te, to nic innego jak tylko przesłanki faktyczne, które miałyby uzasadniać zmianę stopy oprocentowania. Nie muszą być one wskazane szczegółowo, określenie może być dokonane w sposób ogólny.
Czy określenie stopy oprocentowania jest koniecznym elementem umowy rachunku bankowego?
Właściwie określenie stopy oprocentowania powinno nastąpić w umowie. Także wskazanie, który z rodzajów stopy oprocentowania (stopa stała czy zmienna) z zasady następuje w umowie. Jest to na tyle ważne, że nawet w przypadku, gdy stopa oprocentowania określona jest przez regulamin konkretnego banku i określa także jej rodzaj, nie zmienia to postaci rzeczy, że strony umowy rachunku bankowego muszą dokonać tego określenia, choćby miało to być tylko powtórzenie postanowień regulaminu.
Czy można przyjąć inny okres naliczania odsetek niż rok?
Z cała pewnością nie jest to możliwe, gdyż przepis stanowiący, iż do obliczania odsetek przyjmuje się, iż rok liczy 365 dni jest przepisem bezwzględnie obowiązującym.
Pamiętaj, że:
- Do obliczania odsetek przyjmuje się, że rok liczy 365 dni,
- Fakt, iż stopa oprocentowania musi zostać określona w umowie rachunku bankowego nawet wtedy, gdy określa ją regulamin banku przesądza o tym, iż jest to tzw. postanowienie uzgodnione indywidualnie.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r., Nr 72, poz. 665 ze zmianami).

Potrzebujesz porady prawnej?
Zasady funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania środków pieniężnych
Zasady ogólne Obowiązkowym uczestnictwem w systemie gwarantowania środków pieniężnych objęte są: banki krajowe w rozumieniu ustawy - Prawo bankowe, a więc banki mające siedzibę na terytorium RP oraz oddziały banków mających siedzibę w państwie nie będącym członkiem Unii Europejskiej, wykonujące działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - o ile nie są uczestnikami (...)
Śmierć posiadacza rachunku bankowego
Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku? Zgodnie z treścią art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: „ustawa – prawo bankowe) umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega rozwiązaniu z dniem, w którym nastąpił zgon jego posiadacza. Norma ta (...)
STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których najczęściej dokonują zorganizowane grupy przestępcze. STIR już działa Przykładem jego sprawnego działania jest szybka identyfikacja nowo założonego podejrzanego rachunku bankowego i uniemożliwienie (...)
Na jakich zasadach funkcjonuje e-konto?
Bankowość elektroniczna jest formą usług polegającą na umożliwieniu klientowi dostępu do jego rachunku za pośrednictwem komputera (bądź innego urządzenia elektronicznego, np. bankomatu, POS, czy telefonu) i łącza telekomunikacyjnego (np. linii telefonicznej). W zależności od banku i wykorzystywanego oprogramowania, może ona pozwalać jedynie na bierny wgląd w stan konta i ewentualne (...)
Czy rachunki bankowe nie będą już opodatkowane?
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy zwolnienia od opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne w postaci odsetek od wkładów na prywatnych rachunkach bankowych. Projekt nie obejmuje zniesienia opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i praw pochodnych. Propozycją tą zajmuje (...)
Zasady gwarantowania Zasady gwarantowania depozytów określone zostały w ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Do dnia 8 października 2016 r. system gwarantowania depozytów funkcjonował na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia (...)
Kto może skorzystać z dobrodziejstwa obowiązkowego systemu gwarantowania środków pieniężnych? Podmioty objęte systemem gwarantowania Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, podmiotami objętymi obowiązkowym systemem gwarantowania są: banki krajowe, w rozumieniu ustawy Prawo bankowe, a więc takie, których siedziba znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, (...)
Ujemne oprocentowanie depozytów - stanowisko UOKiK
Z doniesień medialnych oraz zapowiedzi Związku Banków Polskich wynika, że sektor bankowy rozważa wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów lub środków zgromadzonych na kontach klientów indywidualnych. Taka sytuacja oznaczałaby, że konsument byłby zmuszony płacić bankowi za swoje oszczędności zgromadzone na przykład na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, (...)
W związku z emisją listów zastawnych na niektórych podmiotach ciąży obowiązek poddania się pewnym odrębnym przepisom w prawie upadłościowym. Instytucje emitujące listy zastawne - upadłość banku hipotecznego Podmiotem, który w prawie polskim jest uprawniony do emitowania listów zastawnych jest bank hipoteczny. Bank ten emituje dwa rodzaje listów (...)
Nieautoryzowane transakcje płatnicze
Jeżeli klient zgłosi nieautoryzowaną transakcję, bank powinien niezwłocznie zwrócić mu utracone pieniądze – uważa Rzecznik Finansowy. Chodzi na przykład o przypadki kradzieży pieniędzy z internetowego rachunku bankowego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dostawca usług płatniczych (na przykład bank) ma uzasadnione i należycie udokumentowane podstawy, aby podejrzewać (...)
20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz się, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (tj. objaśnienia (...)
Banki mogą prowadzić tytułem przykładu następujące rodzaje rachunków bankowych: rachunki bieżące, rachunki pomocnicze, rachunki lokat terminowych, rachunki oszczędnościowe - wkłady oszczędnościowe. Rachunek bieżący Inaczej często jest nazywany rachunkiem podstawowym, bądź też rachunkiem rozliczeniowym. Umowa rachunku bankowego podstawowego zobowiązuje bank (...)
Stawka VAT w odniesieniu do usług obsługi wartości pieniężnych
Minister Finansów dnia 2 stycznia 2020 r. wydał interpretację ogólną w sprawie stawki VAT stosowanej do usług obsługi (obróbki) wartości pieniężnych, w tym obsługi bankomatów (cashprocessing, cashhandling). Co z niej wynika? ##baner## Czego dotyczy interpretacja przepisów prawa podatkowego? Wskazana interpretacja dotyczy zastosowania właściwej stawki (...)
Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Zakup mieszkania od dewelopera jest bezpieczniejszy Weszła w życie nowa ustawa deweloperska, dzięki której nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wspólnie wyjaśniają najważniejsze (...)
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie częściowego współponoszenia kosztów pobytu i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania przez obywateli Ukrainy. Uszczelnione zostaną (...)
Instytucje doradzające rolnikom, czyli o tym jak powstanie Centrum Doradztwa Rolniczego
Na 84. posiedzeniu Sejmu została uchwalona ustawa o jednostkach doradztwa rolniczego, czyli w praktyce została powołana do życia instytucja o charakterze centralnym z ośrodkami wojewódzkimi, której zadaniem będzie szeroko pojęte wspieranie polskiego rolnictwa. Wspieranie, które polegać będzie przede wszystkim na informowaniu i edukowaniu. Bo żeby z czegoś chcieć skorzystać, rolnik musi (...)
Źródła finansowania banków Banki swe środki pieniężne inwestuj ą w różny sposób. Często są to inwestycje giełdowe – zarówno na giełdach polskich jak i giełdach zagranicznych. Inwestycje te opatrzone są niemałym ryzykiem – można dużo zyskać, można jednak trafić na giełdowa bessę i stracić. Bezpieczniejsze są inwestycje w papiery wartościowe – bony skarbowe, (...)
Prawa i obowiązki bezrobotnego
Prawa i obowiązki bezrobotnego oraz jego status określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Kto jest uznawany za osobę bezrobotną? Bezrobotny to osoba będąca: obywatelem polskim poszukująca i podejmująca zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na terytorium RP oraz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą u pracodawców zagranicznych, cudzoziemcem poszukującym (...)
Z miłości do rozsądku, czyli „Małżeństwo a finanse” Decyzja o małżeństwie jest jedną z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych w życiu każdego człowieka. Myśląc o romantycznym wymiarze formalizacji związku, musimy też pamiętać, że pod względem prawnym małżeństwo wiąże się z szeregiem zobowiązań prawnych. W znacznej mierze dotykają one sfery (...)
Fundusze rezerwowe gwarancją wysokości Twojej renty i emerytury
Fundusze rezerwowe przewidziane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych to część Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W ramach FUS wyodrębnia się bowiem następujące fundusze: emerytalny, z którego finansowane są wypłaty emerytur, rentowy, z którego finansowane są wypłaty rent z tytułu niezdolności do pracy, rent szkoleniowych, rent rodzinnych, dodatków do rent (...)
Czy można zostać likwidatorem spółki bez zawarcia stosownej umowy - opinia prawna
Stan faktyczny Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została postawiona w stan likwidacji uchwałą zgromadzenia wspólników. Uchwała ustanowiła likwidatorów (którzy są jednocześnie udziałowcami spółki) i ich wynagrodzenie miesięczne, ale nie została podpisana z nimi żadna umowa o pracę, ani inna umowa cywilnoprawna. Jest to jakby (...)
Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych
Minister Finansów wydał nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych. Wejdzie ono w życie 3 października 2007 r. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wiąże się z ostatnią nowelizacją Prawa dewizowego, którą omówiono w opracowaniu: Liberalizacja obrotu dewizowego. Zniosła ona wiele ograniczeń w zakresie obrotu dewizowego. Nowe rozporządzenie uwzględnia (...)
Środki pieniężne na rachunkach oszczędnościowych wolne od zajęcia
Jaka kwota jest bezpieczna na Twoim rachunku bankowym nawet w przypadku jego zajęcia przez komornika?Z mocy ustawy, wolne od zajęcia (bez względu na to czy tytuł wykonawczy jest sądowy czy administracyjny) są środki pieniężne na rachunku bądź rachunkach oszczędnościowych jednej osoby (bez względu na to, z iloma umowami mamy do czynienia) do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego (...)
Informacje o sytuacji sektora finansowego
Poniżej przedstawiamy informacje o sytuacji sektora finansowego i działaniach Komisji Nadzoru Finansowego Informacja o sytuacji sektora finansowego i działaniach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) I. Sytuacja sektora finansowego w Polsce1. BankiWynik finansowy sektora bankowego po ośmiu miesiącach br. wyniósł 11,3 mld zł i był o 20% (1,9 mld zł) wyższy niż w analogicznym okresie (...)
8 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych.Co określa nowa ustawa?Ustawa ta określa: rodzaje świadczeń pieniężnych wypłacanych ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE); zasady nabywania prawa do emerytur kapitałowych; zasady i tryb przyznawania emerytur kapitałowych; zasady ustalania wysokości (...)
Komornik zostawi bieliznę i konia z uprzężą
Krowa lub dwie kozy albo trzy owce, garnitur od Armaniego i cenne statuetki świętych – tego komornik nie może nam zabrać przy egzekucji. Dłużnik zatrzyma wspomniane zwierzęta – gdy je posiada – nawet wtedy, gdy nie jest rolnikiem. Osoby prowadzące gospodarstwo rolne mogą liczyć na większe ulgi (patrz: ramka na końcu tekstu). - Komornicy nie mogą zabrać dłużnikowi dosłownie (...)
Warunki przeprowadzania rozliczeń pieniężnych
Jakie prawo bankowe przewiduje rodzaje rozliczeń gotówkowych? Ustawodawca przesądził o dwóch wyłącznych typach rozliczeń gotówkowych, mianowicie przeprowadzanych czekiem gotówkowym lub przez wpłatę gotówki na rachunek wierzyciela. Jakie prawo bankowe przewiduje rodzaje rozliczeń bezgotówkowych? Ustawodawca w ustawie prawo bankowe wyliczył (...)
Dokumentacja, raportowanie i inne formalności w grupach VAT
Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące dokumentacji i raportowania w grupach VAT. Raportowanie Przed wejściem do grupy VAT podatnicy VAT powiązani finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie zobowiązani są do dokumentowania fakturami VAT każdej czynnościdokonywanej między sobą. W związku z wprowadzeniem regulacji dotyczących grup VAT, z uwagi (...)
Nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji przewidzuje zmiany usprawniające proces przymusowej restrukturyzacji, w szczególności jeśli chodzi o przeprowadzanie umorzenia lub konwersji zobowiązań (tzw. bail-in) w ramach tego procesu. Zmiany wynikające z ustawy z dnia 17 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy (...)
Dzięki ustawie STIR możesz już sprawdzić swojego kontrahenta
Ustawa STIR już obowiązuje 13 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz.U. poz. 2491) - tzw. ustawa STIR. W BIP MF udostępniona została wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru (...)
Czym jest WHT oraz jakich przychodów dotyczy? Podatek u źródła (WHT) - czyli co? Podatek u źródła to podatek dochodowy (od osób prawnych i od osób fizycznych) pobierany przez płatników od niektórych dochodów (m.in. dywidendy, odsetki, należności licencyjne). Skrót WHT pochodzi z angielskiego określenia Withholding Tax (podatek u (...)
Największa reforma prawa karnego od 1927 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, został wysłany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. To część największej reformy prawa karnego od 1927 r. zmieniającej politykę karania i zakładającej wyeliminowanie nadużyć związanych z karą więzienia w zawieszeniu. Celem projektu jest (...)
Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych
Gdzie jest uregulowany podatek dochodowy od osób fizycznych? Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych regulują dwie ustawy: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej "ustawą", która w szerokim zakresie reguluje opodatkowanie tym podatkiem; ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od (...)
Opis problemu W 1997 r. wzięłam od syna i synowej, a w 2000 r. od syna depozyt nieprawidłowy tj. pieniądze, z możliwością dysponowania nimi, ale za zgodą dających depozyty. Podatku PCC nie zapłaciłam, ponieważ w tych latach nie było ustalonej stawki tego podatku. UKS zakwalifikował tę zaszłość jako nieodpłatne świadczenia podpierając się orzeczeniami NSA i WSA, które dotyczyły (...)
Kredyt a pożyczka Zgodnie z ustawową definicją kredytu, poprzez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach (...)
Polski Holding Obronny pod lupą NIK. Były przekręty?
Projekty badawcze realizowane przez Polski Holding Obronny mają szansę przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. NIK stwierdziła jednak, że część projektów Holdingu, które uzyskały wsparcie z Ministerstwa Skarbu Państwa, nie miało rekomendacji ze strony MON, co zmniejsza ich szansę na wykorzystanie przez armię. Holding wydawał też pieniądze ze wsparcia niezgodnie (...)
Sądowe postępowanie egzekucyjne - konsekwencja nie do uniknięcia?
W postępowaniu cywilnym można wyróżnić 2 zasadnicze rodzaje egzekucji: egzekucję świadczeń pieniężnych oraz egzekucję świadczeń niepieniężnych. W praktyce można spotkać jeszcze egzekucję celem zniesienia współwłasności, która w rzeczywistości jest tylko sposobem zniesienia współwłasności nieruchomości przy zastosowaniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji (...)
Sejm odrzucił projekt zniesienia części podatku Belki
Sejm odrzucił w piątek po pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw zmierzające do likwidacji podatku od odsetek od pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych. (...)Chojna-Duch podkreśliła, że wyłączenie jedynie produktów bankowych z opodatkowania doprowadzi do zróżnicowania rentowności produktów finansowych. Przy pozostawieniu opodatkowania dochodów z giełdy, (...)
Zasady świadczenia usług na terytorium Unii Europejskiej - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem informatykiem. Nawiązałem kontakt z agentem z Wielkiej Brytanii, który chce podpisać ze mną kontrakt na wykonanie usługi informatycznej dla dużej firmy w Lionie. Nie mam z czymś takim żadnego doświadczenia. Jak do tego najlepiej podejść? Czy wykorzystać możliwości prawne w Wielkiej Brytanii (umbrella company), czy może założyć działalność gospodarczą w Polsce? (...)
Kontrola NIK. Może zabraknąć pieniędzy na emerytury
ZUS właściwie przygotował się do wejścia w życie zmian związanych z wypłatą emerytur ze środków zgromadzonych w OFE i przejęcia części ich aktywów - informuje NIK. Zdaniem Izby w dłuższej perspektywie może jednak zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur. Funkcjonujący w Polsce od 1999 r. powszechny system emerytalny opiera się na dwóch obowiązkowych filarach - repartycyjnym (...)