O czym muszą wiedzieć osoby objęte kwarantanną?

14 dni kwarantanny

Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. 

Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych!


Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Znajdź numer telefonu do najbliższej stacji

Przez telefon wypełnisz ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. Ważne, żebyś podał listę osób, z którymi miałeś kontakt od momentu, kiedy miałeś styczność z koronawirusem. 

Kwarantanna trwa 14 dni, ale o jej długości decyduje lekarz.

Śledź komunikaty dotyczące osób poszukiwanych, ponieważ miały kontakt z koronawirusem. Bądź odpowiedzialny za siebie i innych – jeśli komunikat dotyczy Ciebie, skontaktuj się z natychmiast Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Przestrzegaj następujących zasad:

  • Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.
  • Jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowaj odstęp na 2 metry
  • Wywieś kartkę o kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.
  • W miarę możliwości powinieneś przebywać w określonym pokoju, a jeśli w domu jest więcej łazienek, korzystaj tylko z jednej. Ogranicz powierzchnię, która będzie wymagała dezynfekcji.
  • Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami: Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt. Unikaj szczególnie głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w jego pobliżu podczas kwarantanny, umyj ręce przed i po kontakcie z nim oraz załóż maskę na twarz. 
  • Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka. 
  • Przestrzegaj zasad higieny:
    • codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
    • codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię,
    • pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego, 
    • dezynfekuj miejsca zanieczyszczone płynami ustrojowymi, czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe.

      Używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który Ci polecono jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację.

  • Dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.
  • Monitoruj swój stan zdrowia:
    • regularnie mierz sobie temperaturę,
    • zastanów się, ja się czujesz, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów,
    • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady medycznej przez telefon. 

Sprawdź, gdzie można uzyskać teleporadę w placówce POZ w Twoim mieście: Znajdź najbliższą placówkę POZ

 Jeśli masz gorączkę oraz objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel lub trudności w oddychaniu, natychmiast skontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną. Jeżeli po kontakcie z WSSE zajdzie taka potrzeba, przyjedzie po Ciebie specjalnie przygotowana karetka i przetransportuje Cię do najbliższego szpitala zakaźnego.

Koniec kwarantanny

  • Pozostań w domu, dopóki nie zostaniesz zwolniony z kwarantanny przez stację sanitarno-epidemiologiczną. Pamiętaj, że o długości kwarantanny decyduje lekarz. 
  • Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że nie zostałeś zarażony koronawirusem. Jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zakazić. Dlatego uważaj na siebie. 

Zasiłek na czas kwarantanny

Jeśli zostałeś poddany kwarantannie, to masz prawo do:

  • zasiłku chorobowego, 
  • zasiłku opiekuńczego (na opiekę nad dzieckiem), 
  • zasiłku wprowadzonego tzw. specustawą. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

W przypadku kwarantanny podstawą do wypłacania każdego z tych zasiłków jest decyzja Państwowego Inspektora Sanitarnego. 

Jeśli sanepid podjął decyzję o Twojej lub Twojego dziecka kwarantannie, izolacji w szpitalu, dostaniesz zaświadczenie od Państwowego Inspektora Sanitarnego. Przekazujesz je po zakończeniu kwarantanny swojemu pracodawcy lub do ZUS i na tej podstawie zostanie Ci wypłacony zasiłek.

Jeśli trafisz do szpitala, dostaniesz normalne zwolnienie lekarskie, na podstawie którego wypłacany jest zasiłek chorobowy.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci mandat karny w wysokości 5 tys. zł, a w związku z ogłoszeniem stanu epidemii podwyższono karę - może to być nawet 30 tys. zł.

Kwarantanna dla powracających

Od 15 marca po powrocie do Polski jesteś zobowiązany poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. 

Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy). 

Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje: 

  • osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie; 
  • zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki. 

Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną? Sprawdź!

Kwarantanna to niecodzienna sytuacja, która może budzić niepokój. Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jesteś objęty kwarantanną, pamiętaj - nie jesteś pozostawiony sam sobie. Otrzymasz wsparcie z wielu miejsc.

Co możesz zrobić?

Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz.

W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym - szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Policjant pomoże!

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

Ciepły posiłek w domu

W sytuacji, kiedy osoba  starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina - nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy psychologa?

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.

Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaciusług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznanew trybie pilnym.

Policja wspiera w utrzymaniu kwarantanny w Polsce

Codziennie funkcjonariusze policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi mają sprawdzać czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbiorą także informacje, czy potrzebna jest im pomoc.

Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Złamanie kwarantanny może podlegać karze wynikającej z Kodeksu karnego lub nakładanej przez służby sanitarne. Apeluję o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny.

Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej, nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, bo nie będą wchodzić do domu. Zawsze będą umundurowani. Będą też wcześniej kontaktowali się telefonicznie, by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać, czy potrzebuje pomocy lub wsparcia.

Wszystkie służby są zdeterminowane i społeczeństwo też jest zdeterminowane, aby zwalczyć wirusa.

Aplikacja Kwarantanna domowa

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa.

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

 app store       sklep play

Jeśli jesteście objęci kwarantanną, poczekajcie na SMS. Dopiero po jego otrzymaniu, uaktywnicie aplikację resortu cyfryzacji.

Po kolei

Proces wygląda następująco: dostajemy informację o osobach objętych kwarantanną, wysyłam im SMSa zachęcającą do ściągnięcia i zainstalowania naszej aplikacji. W związku z tym, jeśli jesteście w kwarantannie nawet od kilku dni, a nie dostaliście SMSa – po ściągnięciu i próbie instalacji aplikacji wyświetli Wam się komunikat, że Waszych danych nie ma w bazie.

Ministerstwo Cyfryzacji uspakaja, wiadomość na pewno do Was dotrze. Po jej otrzymaniu komunikat zniknie. Będziecie mogli instalować i aktywować aplikację.

- Do godz. 17.40 wysłaliśmy ponad 22 tysiące SMSów. Niemal 2,5 tysiąca osób już zalogowało się do aplikacji, przeszło 1300 z nich wykonało pierwsze zadanie, a to oznacza rozpoczęcie pełnego korzystania z apki – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zainteresowanie aplikacją jest naprawdę spore – dodaje szef MC.

Najpierw SMS, później aktywacja

Otrzymanie SMSa jest kluczowe. To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w naszej bazie i że może ona rozpocząć korzystanie z aplikacji. Proces udostępniania aplikacji planujemy zakończyć w ten weekend. Prosimy o cierpliwość.

Kwarantanna domowa – to oficjalna, bezpieczna i bezpłatna aplikacja, która ułatwia przejście obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

Umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz oraz m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia.

Dzięki naszej aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym. 

Jak aktywować aplikację?

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu Zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

Aplikacja za zgodą Użytkownika korzysta z lokalizacji GPS, funkcji robienia zdjęć ze stemplem czasowym, rozpoznawania twarzy, możliwości wypełniania formularzy, wybierania połączenia z infolinią.

Materiały: regulamin aplikacji "Kwarantanna domowa"

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  • Częste mycie rąk używając mydła i wody.
  • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.

Czy jesteście gotowi na GRARANTANNĘ?

Uwaga uczniowie! Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło zadbać o to, aby w najbliższym czasie atrakcji Wam nie zabrakło. Chce udowodnić, że nieplanowany pobyt w domu nie musi być nudny. I właśnie po to obejmuje Was… GRARANTANNĄ!

Zanim przejdziemy do informacji o tym, czym jest GRARANTANNA, musimy Wam przypomnieć o jednym: warto wykorzystać ten czas na… naukę. I tutaj polecamy Wam naszą stronę www.gov.pl/zdalnelekcje Tak, tak – to nie są ani ferie, ani wakacje. Ale kiedy już się pouczycie…

Podejmijcie wyzwanie

Zapraszamy na GRARANATNNĘ! Czym jest? W skrócie to cykl różnego typu aktywności internetowych. Żeby było łatwiej, znajdziecie je w jednym miejscu – na stronie www.grarantanna.plCodziennie będziemy tam publikować kolejne wyzwania, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie.

A co dla Was przygotowaliśmy? Oto tylko kilka przykładów: sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. A jeśli konkursy, to także nagrody! ☺

Jedno jest pewne – warto do nas zaglądać. Codziennie.

Na dobry początek…

Na dobry początek zapraszamy Was do rozwiązania quizów historycznych, przeżycia zagadkowej przygody i podjęcia wyzwania #edukatywni. Każdego dnia aktywności będzie przybywać. To teraz kilka słów o tym, od czego zaczynamy:

  • Quizy historyczne:

Jeśli skończyliście już 10 lat nie powinniście mieć z nimi problemu. To świetny sposób na przypomnienie sobie najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Jesteście pewni, że wszystko pamiętacie…?

Biorąc udział w quizie macie szansę na wygraną! Dla najlepszych zawodników przygotowaliśmy nagrody - zestawy planszówkowych gier historycznych.

W quizach znajdziecie sporo pytań o znane wydarzenia i postaci. Spokojnie, nie trzeba być chodzącą encyklopedią, aby wygrać. Wystarczy ruszyć głową i być spostrzegawczym! To nie klasówka, ani sprawdzian. To dobra zabawa!

Gra trwa do 27 marca do godziny 20:00. Przygotowaliśmy 15 różnych quizów, co oznacza - 15 szans na wygranie cennych nagród! Działajcie!

  • Zagadkowa przygoda:

To zestaw 40 łamigłówek, w które może zagrać każdy.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zagadki logiczne, matematyczne i językowe.

Rozwiązując je sprawdzicie swoją wiedzę, ale i pobudzicie swoją wyobraźnię i kreatywność. Poćwiczycie skupienie i koncentrację, cierpliwość, i skrupulatność. Podejmiecie to wyzwanie? Warto! To świetna rozrywka do grania samodzielnie i w zespołach - możecie je rozwiązywać z rodziną lub znajomymi. W tym drugim przypadku – koniecznie #zostańwdomu i łącz się przez internet.

Jak zacząć? Rozwiąż pierwszą zagadkę. Jeśli podasz poprawną odpowiedź, dostaniesz dostęp do kolejnej i tak aż 40 razy!

Zanim zaczniesz, mamy kilka porad: zorganizuj sobie kartkę i… lusterko. Zaintrygowaliśmy Cię? I jeszcze jedno – w trakcie rozwiązywania zagadek, rób notatki. Będą pomocne, jeśli w trakcie gry postanowisz zrobić sobie przerwę i wrócić do niej później. Trzymamy kciuki!

  • #edukatywni

Wykorzystaj pobyt w domu produktywnie i weź udział w wyzwaniu #edukatywni! W skrócie chodzi o to, by dzielić się swoją wiedzą z jednego z przedmiotów szkolnych. Udowodnij, że potrafisz odnaleźć się w trudnych warunkach i tworzyć edukację na miarę XXI wieku. Jesteśmy pewni, że potrafisz! Stąd to wyzwanie. Szczegóły znajdziesz na www.grarantanna.pl.

UWAGA! Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej, możesz dołączyć do wyzwania i wygrać jedną z trzech super nagród: laptopa gamingowego, smartfona lub aparat. Jedyne co musisz zrobić, to dołączyć do grupy #edukatywni na Facebooku i wykonywać zadania.

W skrócie chodzi o to, by dzielić się swoją wiedzą z jednego z przedmiotów szkolnych. Szczegóły znajdziesz na www.grarantanna.pl.

Plan na przyszłość

Bądźcie czujni. W kolejnych dniach odbędą się m.in.:

  • sesje RPG online

Gry RPG (ang. role playing games) często po polsku nazywane są grami fabularnymi, narracyjnymi lub też grami wyobraźni. Polegają na wspólnym opowiadaniu historii według ustalonych wcześniej reguł w wyobrażonym świecie. Jest to gra towarzyska, w którą zazwyczaj gra się przy jednym stole, ALE równie często można też znaleźć informacje o graniu w RPG przez internet. Szczególnie teraz - to dobry pomysł!  Dlaczego warto spróbować takiej wersji RPG? W przeciwieństwie do gier komputerowych, w klasycznych RPGach jedynym, co nas ogranicza, jest nasza wyobraźnia. Mamy więc do dyspozycji niezliczoną liczbę światów i konwencji! Zapisy i program sesji zostały już opublikowane na naszej stronie www.grarantanna.pl, a pierwsze sesje odbędą się 19 marca o godz. 15:00.

  • webinar „Prezentacja na 6!”

Przygotowujesz referat z polskiego, czy historii? A może masz do zrobienia podsumowanie pracy grupowej z geografii? Jak przyciągnąć uwagę nauczycieli, ale i koleżanek i kolegów z klasy? Co zrobić, żeby prezentacja była ciekawsza? Podczas webinaru „Prezentacja na 6!” dowiesz się z jakich prostych narzędzi możesz korzystać, żeby zasłużyć na 6! Gotowe szablony i elementy, które bez problemu dopasujesz do Twojego tematu sprawią, że przygotowanie prezentacji będzie rozrywką.Webinar odbędzie się w piątek, 20 marca 2020 roku o godzinie 11:00.

Zapisz się na listę zainteresowanych, a MC przypomni Ci o wydarzeniu i wyśle link do live’a: https://forms.gle/JRDQpTTmmkQMSUBE7.

  • seria webinarów „Rób Gry Wideo”

„Rób gry wideo” to seria webinariów poświęconych różnym aspektom tworzenia gier przygotowanych przez zespół Fundacji Lublin GameDev oraz osoby zaangażowane w organizację Mistrzostw Polski w projektowaniu gier wideo. Przez 6 dni będzie można zdobyć wiedzę z projektowania gier, tworzenia prototypów, wykorzystania silnika Unity, podstaw skryptowania oraz wielu innych tematów. Webinary startują w piątek, 20 marca, o godzinie 14:00. Szczegółowy harmonogram, tematy i zapisy na listę zainteresowanych dostępne będą na naszej stronie 19 marca o 18:00. 

  • Game Jam online

Grarantanna Jam to online'owy Game Jam czyli konkurs tworzenia gier elektronicznych. Uczestnicy będą mieli 5 dni (dokładnie 120 godzin) na tworzenie gier w oparciu o temat, który zostanie ujawniony dopiero w momencie rozpoczęcia konkursu, czyli w sobotę 21 marca. Uczestnicy mogą korzystać z dowolnych technologii, ale wszystko to, co stworzą, musi być ich autorskim rozwiązaniem. Nagrody w konkursie będą przyznawane zespołom w trzech kategoriach tematycznych. Dodatkowo, jeden z zespołów będzie mógł otrzymać dodatkową nagrodę, za najlepszą grę w głosowaniu uczestników konkursu.

  • Zbuduj kolejny cud wirtualnego świata

W ramach Grarantanny powstanie serwer Minecraft , na którym rozegrany zostanie konkurs na tworzenie replik znanych budowli. Zachęcamy młodzież do wspólnego budowania cudu cyfrowego świata. Do Waszej dyspozycji będzie działka, niezbędne materiały budowalne i nieskończony pokład kreatywności. Budować możecie sami lub dzielić zabawę ze znajomymi. Każdy z graczy jest w trybie kreatywnym i może korzystać z dowolnych materiałów w sposób nieograniczony. Pamiętajcie, że jedynym limitem jest wyobraźnia. Spośród waszych prac najlepsze wyróżnimy i nagrodzimy. Konkurs startuje w niedzielę 22 marca.

Sami widzicie, że warto wziąć udział w Grarantannie!

Możecie śledzić MC także w mediach społecznościowych. Zapraszamy na profile Ministerstwa Cyfryzacji i Fundacji Teatrikon, która pomaga nam w przeprowadzeniu GRARANTANNY. 

Zob. też: 

Źródło: www.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika