13.6.2021

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

„Profilaktyka 40 PLUS” - pakiet badań dla milionów Polaków

Program badań profilaktycznych dla Polaków w wieku od 40 lat i więcej oraz zniesienie limitów do specjalistów – to dwa kolejne elementy Programu odbudowy zdrowia Polaków, które w piątek przedstawił minister zdrowia dr Adam Niedzielski. Oba mają zacząć funkcjonować już 1 lipca.

Porady prawne

Pakiet nieodpłatnych badań Profilaktyka 40 PLUS

Profilaktyka 40 PLUS to program badań profilaktycznych dla Polaków od 40. roku życia. Program startuje już 1 lipca.

Profilaktyka 40 PLUS to jeden z elementów programu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii. Program przygotowuje Ministerstwo Zdrowia.

- "Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgował ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. W tym czasie zauważyliśmy mniejszą liczba przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 PLUS" – poinformował dr Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że w tym roku każdy Polak, który ma 40 lat lub więcej będzie mógł otrzymać jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań.

Zgodnie z założeniami programu, każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program Profilaktyka 40 PLUS. NFZ nie będzie organizował konkursu ofert. Placówki medyczne będą mogły zgłosić się do programu.

Aby skorzystać z pakietu badań, pacjent będzie musiał wypełnić ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Wypełnienie ankiety będzie powodować wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby. Przewiduje się również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna. Takie rozwiązanie byłoby przeznaczone dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP.

Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Jaki jest cel programu Profilaktyka 40 PLUS?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne. Program Profilaktyka 40 PLUS ma odwrócić tę tendencję. Dzięki dobranemu dla Ciebie pakietowi badań laboratoryjnych będzie można oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie, co znacznie przyspieszy proces diagnostyczny.

Nowy program zdrowotny pn. „Profilaktyka 40 PLUS” zostanie wprowadzony rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego. Przyjęto, że będzie  realizowany od 1 lipca  do 31 grudnia 2021 r.

Głównym jego celem jest profilaktyka chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Dominującymi przyczynami zgonów Polaków wciąż pozostają choroby układu krążenia i nowotwory. Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną śmierci  (ok. 43,3 proc. ogółu zgonów), a zaraz po nich plasują się nowotwory (ok. 25,8 proc. ogółu zgonów w 2016 r.).

Wśród Polaków prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest około 60 proc. wyższe niż u przeciętnego mieszkańca UE. Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości grupą przyczyn zgonów ludności Polski. Choroby układu krążenia i nowotwory są łącznie przyczyną ponad dwóch trzecich wszystkich zgonów w Polsce.

Kto i gdzie może skorzystać z programu?

Każdy Polak, który w danym roku kończy 40 lat, będzie mieć dostęp do pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych. Będzie mógł je wykonać w wyznaczonych placówkach.

Od kiedy można skorzystać z badań?

Program zaczyna się 1 lipca.

Jak skorzystać z badań?

  • Po 1 lipca wypełnij ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
  • Po jej uzupełnieniu otrzymasz e-skierowanie na pakiet badań.
  • Po uzyskaniu e-skierowania zapisz się na badania w placówce, która realizuje program.

Osoby, które nie korzystają z IKP, będą mogły zapisać się na badania w ramach programu za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Jak wypełnić ankietę?

  • Podaj informacje dotyczące Twoich parametrów ciała.
  • Odpowiedz na pytania jak najdokładniej. Dzięki temu zyskasz więcej informacji o ryzykach zdrowotnych i swoim stanie zdrowia.
  • Odpowiedz na wszystkie pytania. Otrzymasz lepiej dopasowany pakiet badań profilaktycznych.

Trzy pakiety badań

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet będzie zawierał:

  1. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  3. stężenie poziomu glukozy;
  4. oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c;
  5. kreatynina;
  6. badanie ogólne moczu;
  7. kwas moczowy;
  8. krew utajona w kale.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn będzie zawierał:

  1. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  3. stężenie poziomu glukozy;
  4. oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c;
  5. kreatynina;
  6. badanie ogólne moczu;
  7. kwas moczowy;
  8. krew utajona w kale;
  9. PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn:

  1. pomiar ciśnienia tętniczego;
  2. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
  3. ocena miarowości rytmu serca.

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów w 2021 r.

By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 r. zostaną zniesione limity przyjęć. Dzięki temu pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

NIK krytycznie o programie Ministerstwa Zdrowia

NIK krytycznie o programie Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia finansuje program wspierający zwalczanie nowotworów, ale słabo nadzoruje jego realizację. Pomimo wydatkowania prawie dwóch miliardów złotych pacjenci objęci programem wciąż zbyt długo czekają na rozpoczęcie radioterapii, zbyt mało kobiet zgłasza się na mammografię (...)

Eurobarometr: racjonalnie, bez emocji

Eurobarometr: racjonalnie, bez emocji

Polacy wciąż należą do największych w Unii euroentuzjastów. Są zadowoleni z życia, ale w przyszłość patrzą z nieco mniejszym optymizmem - takie wnioski płyną z najnowszego sondażu Eurobarometr, który opublikowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.Niezmiennie dwie trzecie (...)

Program Profilaktyka 40 Plus

Program Profilaktyka 40 Plus

Program Profilaktyka 40 Plus obejmie blisko 11 mln Polaków od 40 do 65 roku życia w ciągu 5 lat. Jest to pierwszy tak szeroko zakrojony program badań profilaktycznych w Polsce. ##baner## Rząd wprowadza Program Profilaktyka 40 Plus W ramach Program Profilaktyka 40 Plus lekarz oceni indywidualne (...)

Ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS” i zniesiono limity do specjalistów

Ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS” i zniesiono limity do specjalistów

Co nowego od 1 lipca? Każdy Polak powyżej 40 roku życia może bezpłatnie wykonać pakiet badań diagnostycznych. By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, zostały zniesione limity przyjęć.  - "Profilaktyka 40 PLUS oraz brak limitów do specjalistów to programy (...)

Nowa odsłona „Profilaktyki 40 Plus”

Nowa odsłona „Profilaktyki 40 Plus”

Program Ministerstwa Zdrowia propagujący odbudowę zdrowia Polaków „Profilaktyka 40 Plus” został przedłużony. Nowa odsłona programu, która weszła w życie w lipcu, przewiduje wsparcie dla gabinetów POZ, które będą wspierać diagnostykę swoich pacjentów. (...)

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Od Nowego Roku kolejne ułatwienia dla firm Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców - takie będą niektóre efekty (...)

Walka z rakiem ma być skuteczniejsza

Walka z rakiem ma być skuteczniejsza

Po przyjęciu przez Sejm, do Senatu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych". Dotyczy on racjonalnego wykorzystywania środków finansowych przeznaczonych na realizację "Narodowego programu zwalczania (...)

Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

Tarcza antykryzysowa przewiduje szereg ułatwień dla przedsiębiorstw na czas epidemii.  Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat W piątek 27 marca, podczas drugiego dnia 8. posiedzenia Sejmu, posłowie pracowali w nadzwyczajnych warunkach. Po raz pierwszy całość (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Walka z rakiem ma być skuteczniejsza

Walka z rakiem ma być skuteczniejsza

Czego dotyczą nowe przepisy? 15 kwietnia 2008 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych". Dotyczy on racjonalnego wykorzystywania środków finansowych przeznaczonych na realizację (...)

Podatek od spadku – kto płaci a kto jest zwolniony?

Podatek od spadku – kto płaci a kto jest zwolniony?

Konsekwencją nabycia spadku nie zawsze będzie obowiązek zapłaty podatku -  stanie się tak w przypadku osób zaliczonych do tzw. zerowej grupy podatkowej. Ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez (...)

Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?

Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020 W poniedziałek, 2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpoczęło zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około (...)

Polityka dla seniorów

Polityka dla seniorów

Z roku na rok przybywa w Polsce osób starszych. To naturalna konsekwencja tego, że znacznie wydłużyła się w ostatnich latach średnia długość życia. Nikogo nie powinno więc dziwić, że polityka społeczna wobec osób starszych to jeden z priorytetów działań rządu. Rada (...)

Tak rząd chce pomagać seniorom

Tak rząd chce pomagać seniorom

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w piątek o rządowym programie dotyczącym polityki senioralnej. Minister przypomniał główne tezy Założeń długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020. Ich realizacja wymaga przyjęcia horyzontalnej strategii wobec wszystkich aspektów życia (...)

Zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

Zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

Ważne zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu Spółki Skarbu Państwa otrzymają pełną (100%) wartość nieruchomości przekazanych na potrzeby programu Mieszkanie Plus a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Agencja Mienia Wojskowego (AMW) niemal pełną (90%), (...)

Tarcza antykryzysowa po zmianach

Tarcza antykryzysowa po zmianach

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. Przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o wsparcie z instrumentów tarczy antykryzysowej. Zakład (...)

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Kiedy samochód jest środkiem trwałym? Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki  samochód (...)

Razem na rzecz zdrowia: strategia dla UE na lata 2008-2013

Razem na rzecz zdrowia: strategia dla UE na lata 2008-2013

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym posłowie zawarli uwagi do przedstawionej w ubiegłym roku strategii Komisji Europejskiej na rzecz zdrowia. Zdaniem posłów szczególny nacisk należy położyć na profilaktykę, wczesne wykrywanie i natychmiastowe leczenie oraz (...)

Lepszy dostęp do budynków

Lepszy dostęp do budynków

Rusza pilotażowy program nisko oprocentowanych pożyczek na poprawę dostępności budynków dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami i innych osób ze specjalnymi potrzebami. Minister Inwestycji i Rozwoju oraz prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali w (...)

Tarcza antykryzysowa w skrócie

Tarcza antykryzysowa w skrócie

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. ##baner## Kluczowe rozwiązania tarczy antykryzysowej Pakiet ten przewiduje on m.in.:  zwolnienie ze składek (...)

Program Profilaktyka 40 Plus

Program Profilaktyka 40 Plus

Program Profilaktyka 40 Plus obejmie blisko 11 mln Polaków od 40 do 65 roku życia w ciągu 5 lat. Jest to pierwszy tak szeroko zakrojony program badań profilaktycznych w Polsce. ##baner## Rząd wprowadza Program Profilaktyka 40 Plus W ramach Program Profilaktyka 40 Plus lekarz oceni indywidualne (...)

Ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS” i zniesiono limity do specjalistów

Ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS” i zniesiono limity do specjalistów

Co nowego od 1 lipca? Każdy Polak powyżej 40 roku życia może bezpłatnie wykonać pakiet badań diagnostycznych. By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, zostały zniesione limity przyjęć.  - "Profilaktyka 40 PLUS oraz brak limitów do specjalistów to programy (...)

Nowa odsłona „Profilaktyki 40 Plus”

Nowa odsłona „Profilaktyki 40 Plus”

Program Ministerstwa Zdrowia propagujący odbudowę zdrowia Polaków „Profilaktyka 40 Plus” został przedłużony. Nowa odsłona programu, która weszła w życie w lipcu, przewiduje wsparcie dla gabinetów POZ, które będą wspierać diagnostykę swoich pacjentów. (...)

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Od Nowego Roku kolejne ułatwienia dla firm Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców - takie będą niektóre efekty (...)

Walka z rakiem ma być skuteczniejsza

Walka z rakiem ma być skuteczniejsza

Po przyjęciu przez Sejm, do Senatu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych". Dotyczy on racjonalnego wykorzystywania środków finansowych przeznaczonych na realizację "Narodowego programu zwalczania (...)

Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

Tarcza antykryzysowa przewiduje szereg ułatwień dla przedsiębiorstw na czas epidemii.  Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat W piątek 27 marca, podczas drugiego dnia 8. posiedzenia Sejmu, posłowie pracowali w nadzwyczajnych warunkach. Po raz pierwszy całość (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Walka z rakiem ma być skuteczniejsza

Walka z rakiem ma być skuteczniejsza

Czego dotyczą nowe przepisy? 15 kwietnia 2008 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych". Dotyczy on racjonalnego wykorzystywania środków finansowych przeznaczonych na realizację (...)

Podatek od spadku – kto płaci a kto jest zwolniony?

Podatek od spadku – kto płaci a kto jest zwolniony?

Konsekwencją nabycia spadku nie zawsze będzie obowiązek zapłaty podatku -  stanie się tak w przypadku osób zaliczonych do tzw. zerowej grupy podatkowej. Ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez (...)

Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?

Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020 W poniedziałek, 2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpoczęło zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około (...)

Polityka dla seniorów

Polityka dla seniorów

Z roku na rok przybywa w Polsce osób starszych. To naturalna konsekwencja tego, że znacznie wydłużyła się w ostatnich latach średnia długość życia. Nikogo nie powinno więc dziwić, że polityka społeczna wobec osób starszych to jeden z priorytetów działań rządu. Rada (...)

Tak rząd chce pomagać seniorom

Tak rząd chce pomagać seniorom

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w piątek o rządowym programie dotyczącym polityki senioralnej. Minister przypomniał główne tezy Założeń długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020. Ich realizacja wymaga przyjęcia horyzontalnej strategii wobec wszystkich aspektów życia (...)

Zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

Zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

Ważne zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu Spółki Skarbu Państwa otrzymają pełną (100%) wartość nieruchomości przekazanych na potrzeby programu Mieszkanie Plus a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Agencja Mienia Wojskowego (AMW) niemal pełną (90%), (...)

Tarcza antykryzysowa po zmianach

Tarcza antykryzysowa po zmianach

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. Przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o wsparcie z instrumentów tarczy antykryzysowej. Zakład (...)

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Kiedy samochód jest środkiem trwałym? Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki  samochód (...)

Razem na rzecz zdrowia: strategia dla UE na lata 2008-2013

Razem na rzecz zdrowia: strategia dla UE na lata 2008-2013

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym posłowie zawarli uwagi do przedstawionej w ubiegłym roku strategii Komisji Europejskiej na rzecz zdrowia. Zdaniem posłów szczególny nacisk należy położyć na profilaktykę, wczesne wykrywanie i natychmiastowe leczenie oraz (...)

Lepszy dostęp do budynków

Lepszy dostęp do budynków

Rusza pilotażowy program nisko oprocentowanych pożyczek na poprawę dostępności budynków dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami i innych osób ze specjalnymi potrzebami. Minister Inwestycji i Rozwoju oraz prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali w (...)

Tarcza antykryzysowa w skrócie

Tarcza antykryzysowa w skrócie

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. ##baner## Kluczowe rozwiązania tarczy antykryzysowej Pakiet ten przewiduje on m.in.:  zwolnienie ze składek (...)

Jak wykazać podatek w zeznaniu rocznym PIT-37?

Jak wykazać podatek w zeznaniu rocznym PIT-37?

  Jak obliczyć podatek za 2008 r. według obowiązującej skali podatkowej? Podstawą obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody podatnika, pomniejszone o składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.   Dochód (...)

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm

Sejm przyjął pakiet antykryzysowy dla pracodawców i pracowników Bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych – z tych pięciu filarów składa się tzw. tarcza antykryzysowa. (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Czas spędzony w delegacji a dodatkowe wynagrodzenie

Czas spędzony w delegacji a dodatkowe wynagrodzenie

Czy za czas spędzony w delegacji, (na budowie oraz czas powrotu z budowy) przysługuje dodatkowe wynagrodzenie ? Wobec powyższych tez pracownikowi odbywającemu podróż służbową przysługuje wzasadzie wynagrodzenie tylko za ten czas podróży, który odpowiada czasowi jego pracy (...)

Spadek, zameldowanie, darowizna

Spadek, zameldowanie, darowizna

Własność została nabyta przed wstąpieniem w związek małżeński. Czy po zawarciu małżeństwa i zameldowaniu małżonki (właścicielem jest małżonek -nabył własność w drodze darowizny, ma rodzonego brata) można bez jej woli ją wymeldować? Darowizna jest na najstarszego syna, czy drugi (...)

Czas spędzony w delegacji a dodatkowe wynagrodzenie

Czas spędzony w delegacji a dodatkowe wynagrodzenie

Czy za czas spędzony w delegacji, (na budowie oraz czas powrotu z budowy) przysługuje dodatkowe wynagrodzenie ? Wobec powyższych tez pracownikowi odbywającemu podróż służbową przysługuje wzasadzie wynagrodzenie tylko za ten czas podróży, który odpowiada czasowi jego pracy (...)

Spadek, zameldowanie, darowizna

Spadek, zameldowanie, darowizna

Własność została nabyta przed wstąpieniem w związek małżeński. Czy po zawarciu małżeństwa i zameldowaniu małżonki (właścicielem jest małżonek -nabył własność w drodze darowizny, ma rodzonego brata) można bez jej woli ją wymeldować? Darowizna jest na najstarszego syna, czy drugi (...)

Alkomat w pracy

Alkomat w pracy

Pracodawca za pomocą swoich służb kontrolnych, przeprowadza przed lub w czasie pracy, badanie pracowników na zawartość alkoholu w organizmie. Idąc dalej, myśli o wprowadzeniu obowiązku oceny przez te służby stanu psychofizycznego pracowników. Jak regulują te kwestie przepisy prawa? Jakie (...)

Badanie trzeżwości pracownika

Badanie trzeżwości pracownika

Pracodawca obligatoryjnie, za zgodą pracownika na piśmie, wprowadził obowiązek badania trzeźwości przez uprawnionego pracownika pracodawcy.Jak te kwestie są uregulowane prawnie? Kto i kiedy może przeprowadzić takie badanie? Jakie \"sankcje\" mogą dotknąć pracownika za odmowę poddania się (...)

Skierowanie na badania psychiatryczne

Skierowanie na badania psychiatryczne

Zachowanie starszej osoby wskazuje, że jest dotknięta chorobą o podłożu psychicznym. Jest to osoba starsza, mieszkająca samotnie, lecz nie chce poddać się leczeniu. Nie reaguje na słowa jedynej córki. W jaki sposób uzyskać zezwolenie sądu na badanie psychiatryczne? Jakie dokumenty są wymagane (...)

Muszę się stawić przed komisją alkoholową.

Muszę się stawić przed komisją alkoholową.

Mam się stawić przed komisją do sprawa alkoholowych. Wszystko przez moją żonę, po jednej z kłótni zadzwoniła Ona na policję. Dodatkowo nakłamała policji o tym że nadużywam alkoholu, co nie jest prawdą. Czy muszą się stawić przed taką komisją? Niniejsza opinia prawna zawiera analizę (...)

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Zostałem zatrzymany samochodem po spożyciu alkoholu. Przyznałem się do wypicia krótko przed zatrzymaniem jednego piwa i poprosiłem o badanie krwi. Policjanci odmówili i namówili mnie na badanie alkomatem. Badanie wykazało 0,52mg/l w wydychanym powietrzu. Po badaniu żądałem badania krwi, ale (...)

Wniosek o badanie DNA

Wniosek o badanie DNA

Płacę na dziecko alimenty, ale żona od 8 lat wszystkim mówi że to nie moje dziecko. Chciałbym, aby sąd zarządził wykonanie badanie DAN. Kiedy żona wniosła o podwyższenie alimentów, złożyłem wniosek o badanie DNA. Sędzia powiedziała że ten wniosek ma być rozpatrywany na innej sprawie, (...)

Badanie kontrolne pracownicy w ciąży

Badanie kontrolne pracownicy w ciąży

Pracownica, która jest w ciąży (praca na stanowisku biurowym) w 6 tygodniu dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie od 24.09.2007 do 23.10.2007 (30 dni). W dniu 20.09.2007 wystąpiła o urlop bezpłatny na 25 i 26 września, na który pracodawca wyraził zgodę. Czy po 30 dniach zwolnienia, jeżeli (...)

Odliczanie VAT od auta - brak zaświadczniea

Odliczanie VAT od auta - brak zaświadczniea

Firma kupiła samochód o masie 3,49 tony. Do chwili obecnej - złożenia deklaracji VAT za okres zakupu - nie zostało przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne przez okręgową stację kontroli pojazdów. Jesteśmy pewni, że samochód spełni wymagania dla celów odliczania VAT. Czy możemy odliczyć (...)

Badanie psychiatryczne

Badanie psychiatryczne

Czy Prokurator Rejonowy może nakazać badanie psychiatryczne? Czy musi wydać postanowienie Sąd? Jeżeli tak, czy mogę uzyskać uzasadnienie tej decyzji? Badanie ma przeprowadzić jeden psychiatra. Mam podejrzenie, że badanie będzie prowadzone stronniczo. Czy można się od tego odwołać? W celu (...)

Badanie psychiatryczne

Badanie psychiatryczne

Mam dwie córki w wieku 8 lat. Dwa lata temu, zostały one zabrane z domu pod moją nieobecność przez rodzinę żony. Rok temu próbowałem zobaczyć się z moimi dziećmi. Były one przetrzymywane przez teściów na Śląsku. Żona mieszkała w Warszawie i nie przebywała z dziećmi. Ponieważ żona (...)

Badanie grafologiczne

Badanie grafologiczne

Czy mogę w trakcie trwania postępowania sądowego wybrać biegłego grafologa do przeprowadzenia badania porównawczego pisma na dokumentach. O ile to możliwe proszę o informacje gdzie można przeprowadzić kompleksowe badanie porównawcze pisma na dokumentach. Z opisanego stanu faktycznego wynika, (...)

Alkomat w pracy

Alkomat w pracy

Pracodawca za pomocą swoich służb kontrolnych, przeprowadza przed lub w czasie pracy, badanie pracowników na zawartość alkoholu w organizmie. Idąc dalej, myśli o wprowadzeniu obowiązku oceny przez te służby stanu psychofizycznego pracowników. Jak regulują te kwestie przepisy prawa? Jakie (...)

Badanie trzeżwości pracownika

Badanie trzeżwości pracownika

Pracodawca obligatoryjnie, za zgodą pracownika na piśmie, wprowadził obowiązek badania trzeźwości przez uprawnionego pracownika pracodawcy.Jak te kwestie są uregulowane prawnie? Kto i kiedy może przeprowadzić takie badanie? Jakie \"sankcje\" mogą dotknąć pracownika za odmowę poddania się (...)

Skierowanie na badania psychiatryczne

Skierowanie na badania psychiatryczne

Zachowanie starszej osoby wskazuje, że jest dotknięta chorobą o podłożu psychicznym. Jest to osoba starsza, mieszkająca samotnie, lecz nie chce poddać się leczeniu. Nie reaguje na słowa jedynej córki. W jaki sposób uzyskać zezwolenie sądu na badanie psychiatryczne? Jakie dokumenty są wymagane (...)

Muszę się stawić przed komisją alkoholową.

Muszę się stawić przed komisją alkoholową.

Mam się stawić przed komisją do sprawa alkoholowych. Wszystko przez moją żonę, po jednej z kłótni zadzwoniła Ona na policję. Dodatkowo nakłamała policji o tym że nadużywam alkoholu, co nie jest prawdą. Czy muszą się stawić przed taką komisją? Niniejsza opinia prawna zawiera analizę (...)

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Zostałem zatrzymany samochodem po spożyciu alkoholu. Przyznałem się do wypicia krótko przed zatrzymaniem jednego piwa i poprosiłem o badanie krwi. Policjanci odmówili i namówili mnie na badanie alkomatem. Badanie wykazało 0,52mg/l w wydychanym powietrzu. Po badaniu żądałem badania krwi, ale (...)

Wniosek o badanie DNA

Wniosek o badanie DNA

Płacę na dziecko alimenty, ale żona od 8 lat wszystkim mówi że to nie moje dziecko. Chciałbym, aby sąd zarządził wykonanie badanie DAN. Kiedy żona wniosła o podwyższenie alimentów, złożyłem wniosek o badanie DNA. Sędzia powiedziała że ten wniosek ma być rozpatrywany na innej sprawie, (...)

Badanie kontrolne pracownicy w ciąży

Badanie kontrolne pracownicy w ciąży

Pracownica, która jest w ciąży (praca na stanowisku biurowym) w 6 tygodniu dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie od 24.09.2007 do 23.10.2007 (30 dni). W dniu 20.09.2007 wystąpiła o urlop bezpłatny na 25 i 26 września, na który pracodawca wyraził zgodę. Czy po 30 dniach zwolnienia, jeżeli (...)

Odliczanie VAT od auta - brak zaświadczniea

Odliczanie VAT od auta - brak zaświadczniea

Firma kupiła samochód o masie 3,49 tony. Do chwili obecnej - złożenia deklaracji VAT za okres zakupu - nie zostało przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne przez okręgową stację kontroli pojazdów. Jesteśmy pewni, że samochód spełni wymagania dla celów odliczania VAT. Czy możemy odliczyć (...)

Badanie psychiatryczne

Badanie psychiatryczne

Czy Prokurator Rejonowy może nakazać badanie psychiatryczne? Czy musi wydać postanowienie Sąd? Jeżeli tak, czy mogę uzyskać uzasadnienie tej decyzji? Badanie ma przeprowadzić jeden psychiatra. Mam podejrzenie, że badanie będzie prowadzone stronniczo. Czy można się od tego odwołać? W celu (...)

Badanie psychiatryczne

Badanie psychiatryczne

Mam dwie córki w wieku 8 lat. Dwa lata temu, zostały one zabrane z domu pod moją nieobecność przez rodzinę żony. Rok temu próbowałem zobaczyć się z moimi dziećmi. Były one przetrzymywane przez teściów na Śląsku. Żona mieszkała w Warszawie i nie przebywała z dziećmi. Ponieważ żona (...)

Badanie grafologiczne

Badanie grafologiczne

Czy mogę w trakcie trwania postępowania sądowego wybrać biegłego grafologa do przeprowadzenia badania porównawczego pisma na dokumentach. O ile to możliwe proszę o informacje gdzie można przeprowadzić kompleksowe badanie porównawcze pisma na dokumentach. Z opisanego stanu faktycznego wynika, (...)

Badanie sprawozdania finansowego Spółdzielni

Badanie sprawozdania finansowego Spółdzielni

Od kilku lat badaniem sprawozdania finansowego spółdzielni mieszkaniowej zajmuje się ten sam biegły rewident. Daje się odczuć pewną zażyłość Zarządu z prowadzącym badanie. Rodzi to pytanie czy taka sytuacja tzn. kilkuletnie badanie sprawozdania finansowego przez tą samą osobę jest uzasadnione? (...)

Sprawdzenie trzeźwości pracownika

Sprawdzenie trzeźwości pracownika

W jakich przypadkach i na podstawie jakich przepisów, pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracownika? Czy może to robić urządzeniami nie posiadającymi atestu? Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 1998 r., sygn. akt I PKN 519/97 obowiązek udowodnienia wskazanej przyczyny rozwiązania (...)

Odmowa badań na zawartość alkoholu

Odmowa badań na zawartość alkoholu

Policja ma prawo zażądać "dmuchnięcia w alkomat." Kierowca jednak nie musi spełnić takiego żądania. Czy policja ma prawo siłą zmusić kierowcę do poddania się badaniom np. pobrać krew? Zgodnie z § 5 pkt. 6 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w (...)

Zwolnienie lekarskie a urlop bezpłatny

Zwolnienie lekarskie a urlop bezpłatny

Prowadzę firmę i zatrudniam pracowników. Wynagrodzenia są przelewane na konto pracowników za ich pisemną zgodą. Termin wypłat ustalono na ostatni dzień miesiąca; w przypadku września 2007 r. wynagrodzenia będą przesłane w dniu 27.09.2007r. Pracownica w ubiegłym tygodniu wystąpiła o urlop (...)

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości

Doręczono mi akt oskarżenia z art 178a par.1 kk. Pierwsze badanie alkotestem = 0,30 mg/l Drugie badanie alkotestem = 0,26 mg/l Trzecie badanie alkotestem = 0,25 mg/l. To trzecie badanie przeprowadzono z uwagi (tak twierdził policjant) na fakt, iż róznica pomiędzy 1 a 2 badaniem wynosila ponad 10%. (...)