18.12.2019

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Przesyłanie informacji o dochodach za 2019 r.

Pamiętaj o sposobach i terminach przesyłania informacji o dochodach za 2019 r. Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś osoby fizyczne lub wypłacałeś im np. wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych, po zakończeniu roku sporządzasz imienne informacje o wysokości dochodów tych osób (PIT-11, PIT-R) i zbiorcze deklaracje o pobranym podatku (PIT-4R, PIT-8AR). Sprawdź, o czym musisz pamiętać w 2020 r. m.in. podczas wypełniania PIT-11, aby poprawnie wpisać tam tzw. ulgę dla młodych pracowników. MF przypomniało, jak poprawnie złożysz, podpiszesz i prześlesz PIT-11, PIT-R, PIT‑4R i PIT‑8AR.

Porady prawne

Podczas rozliczania za 2019 r. pamiętaj o właściwych wzorach formularzy za 2019 r.: PIT-11 (skorzystaj z wersji 25), PIT-R(20), PIT-4R(9) i PIT-8AR(80). Ich interaktywne wersje znajdziesz w styczniu 2020 r. na podatki.gov.pl w zakładce e-deklaracje-pit/dla-platnikow. Oznaczenie wersji potwierdzisz w prawym dolnym rogu formularza.

Ulga dla młodych w PIT-11

Co ważne, tylko złożenie PIT-11 w wersji 25. formularza pozwoli na uwzględnienie tzw. ulgi dla młodych pracowników (tj. osób do 26 r.ż.) za 2019 r. w usłudze Twój e-PIT.

Jeżeli za 2019 r. składasz więcej niż jeden PIT-11 – który dotyczy przychodów twojego pracownika i nie jest korektą poprzedniego – nie uwzględniaj w nim kwot wykazanych w poprzednio przesłanych PIT-11 (ponieważ nie sumuje się ich). W takiej sytuacji w PIT-11 podaj tylko kolejny numer formularza, który składasz za 2019 r. (w polu nr 5 PIT-11).

Jeżeli przesłane przez ciebie w trakcie roku podatkowego PIT-11 zawierają kompletne dane niezbędne do sporządzenia zeznania podatkowego – nie przesyłaj PIT-11 po zakończeniu roku.

Do kiedy przygotować i wysłać formularze?

PIT-11, PIT-R, PIT‑4R i PIT‑8AR sporządź do 31 stycznia 2020 r.

PIT-11 i PIT-R wyślij:

  • do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2020 r.
  • osobie fizycznej do 2 marca 2020 r. (ostatni dzień lutego 2020 r. przypada w sobotę, co oznacza, że zgodnie z Ordynacją podatkową za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy).

PIT-4R i PIT-8AR wyślij wyłącznie do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2020 r.

Pamiętaj!

Wskazane terminy nie dotyczą cię, jeżeli kończysz prowadzenie działalności. W takim przypadku formularze musisz złożyć do dnia zaprzestania działalności.

PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR dla urzędu skarbowego sporządzasz i wysyłasz wyłącznie elektronicznie.

Jak podpisać i przesłać formularze?

Wszystkie formularze możesz podpisać podpisem kwalifikowanym. Dodatkowo – o ile jesteś osobą fizyczną – formularze PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR podpiszesz danymi autoryzującymi.

Formularze możesz przesłać za pomocą formularza interaktywnego Ministerstwa Finansów, modułu finansowo-księgowego lub Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD).

Interaktywne formularze w styczniu na podatki.gov.pl

Wzory formularzy zostały opublikowane 12 grudnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw RP jako załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2019 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ich interaktywne wersje będą dostępne w styczniu 2020 r. na podatki.gov.pl w zakładce e-deklaracje-pit/dla-platnikow.

Źródło: www.gov.pl/web/finanse

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?

Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?

Kasy on-line - dobrowolne Od 1 maja 2019 r. podatnicy zobowiązani do używania kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży mają możliwość stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących: kas on-line. Urządzenia te umożliwiają przekazywanie danych o sprzedaży rejestrowanej na kasach (...)

Ulga na zakup kas wirtualnych

Ulga na zakup kas wirtualnych

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Dzięki nim i zawartym w nich przykładom, realizacja ulgi na zakup kas wirtualnych stanie się prostsza. Podatnicy zyskają dodatkowo pewność prawa w zakresie (...)

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)

Zgłoś się do „małego ZUS”

Zgłoś się do „małego ZUS”

Prowadzący działalność gospodarczą na mniejszą skalę, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 2019 r., powinni przeczytać poniższe informacje.  Zgłoś się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia (...)

Ulga dla młodych

Ulga dla młodych

14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)

Pakiet Przyjazne Prawo

Pakiet Przyjazne Prawo

Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko niektóre przepisy Pakietu Przyjazne Prawo (PPP), które już niedługo wejdą w życie. (...)

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

23 grudnia 2019 r. Minister Finanasów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdź, co z nich wynika. ##baner## Przedmiotowe przepisy podatkowe W dniu 1 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 (...)

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek (...)

„Mały ZUS plus” od 1 lutego 2020 r.

„Mały ZUS plus” od 1 lutego 2020 r.

Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę? Chcesz skorzystać z „małego ZUS plus” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 lutego 2020 r.? Przeczytaj ten artykuł. Od lutego wchodzi w życie Mały ZUS Plus Od 1 lutego 2020 r. będą obowiązywać nowe (...)

Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich

Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich

Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)

Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.

Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.

1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzą wiele ułatwień dotyczących akt pracowniczych. Przewidziano m.in. elektroniczną postać przechowywania dokumentów, skrócenie z 50 do 10 lat okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych. e-Akta – przechowywanie (...)

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r.

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r.

Informacja dla pracodawcy - płatnika o zmianach w PIT od 1 stycznia 2020 r. Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś osoby fizyczne lub wypłacałeś im np. wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych, po zakończeniu roku sporządzasz imienne informacje o wysokości (...)

Terminy przechowywania akt pracowniczych od 2019 r.

Terminy przechowywania akt pracowniczych od 2019 r.

10 lat zamiast 50-ciu - od 2019 roku krótszy obowiązek przechowywania akt pracowniczych Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników, to ma obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej po zakończeniu przez nich pracy. Do tej pory obowiązkowy okres przechowywania dokumentacji wynosił (...)

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

11 lipca br. Minister Finansów wydał objaśnienia objaśnienia podatkowe dotyczące zasad odliczania (zwrotu) od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących on-line. w niniejszej poradzie przedstawiono najważniejsze ich tezy. Objaśnienia te mają za zadanie przedstawienie (...)

Raportowanie CRS, CBC i FATCA

Raportowanie CRS, CBC i FATCA

Ministerstwo Finansów przekazało informację o zmianach w raportowaniu CRS, CBC oraz FATCA, czyli tzw. automatycznej wymianie informacji o rachunkach finansowych. Od 1 stycznia 2020 r. będą bowiem obowiązywać nowe formularze CRS-1 dot. przekazywania informacji o rachunkach raportowanych (...)

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich (...)

Mały ZUS w styczniu 2020 r.

Mały ZUS w styczniu 2020 r.

Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę? Chcesz skorzystać z „małego ZUS” i  zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne w 1 styczniu 2020 r.? Dowiedz się, co radzi ZUS. Mały ZUS - zgłoszenie do ubezpieczeń Jeśli chcesz nadal korzystać z „małego (...)

Stawka i koszty zryczałtowane w PIT po zmianach

Stawka i koszty zryczałtowane w PIT po zmianach

Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania w 2019 r. podwyższonych kwotowych kosztów uzyskania przychodów i obniżonej stawki podatkowej do dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. W artykule przedstawiono zasady rozliczeń. Nowe przepisy Objaśnienia (...)

500+ na nowy okres świadczeniowy

500+ na nowy okres świadczeniowy

Zawnioskuj o 500+ na nowy okres świadczeniowy Już 1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków online o „500+” na nowy okres świadczeniowy. Dotyczy to rodzin zainteresowanych kontynuowaniem korzystania z tej formy wsparcia, jak i tych, które chcą dopiero dołączyć do rządowego (...)

Jak wypełnić PIT-11 z uwzględnieniem tzw. ulgi dla młodych?

Jak wypełnić PIT-11 z uwzględnieniem tzw. ulgi dla młodych?

Przedstawiamy instrukcję, jak sporządzić informację PIT-11 za 2019 r. w wersji 25 w związku z wejściem w życie przepisów dotyczących tzw. ulgi dla młodych (tj. osób do 26. roku życia) na podstawie informacji Ministerstwa Finansów. Sposób sporządzenia informacji (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Oświadczenie woli składane drogą elektroniczną

Oświadczenie woli składane drogą elektroniczną

Jestem zarządcą nieruchomości. Mój kontakt z właścicielami zarządzanych nieruchomości odbywa się zazwyczaj poprzez e-mail oraz telefon. Właściciele jednego z budynków między sobą również kontaktują się w ten sam sposób. Często kontakt dotyczy spraw bardzo ważnych (...)

Wysyłanie ofert handlowych faksem

Wysyłanie ofert handlowych faksem

Proszę o informację, czy polskie prawo reguluje w jakikolwiek sposób (jeśli tak, to jaki) przesyłanie ofert handlowych faksem. Chciałbym w ten sposób rozesłać do różnych firm moją ofertę handlową. Firmy te nie są w żaden sposób ze mną związane. Moja oferta byłaby więc rozesłana (...)

Wysyłanie ofert faksem

Wysyłanie ofert faksem

Zamierzam wysyłać oferty (faksem) firmom, które uważam, że będą zainteresowane usługami mojej firmy. Czy wysyłanie niezamówionej oferty faksem podpada pod spam? Jeśli nie to proszę o jakąś podstawę prawną. Tzw. spamming stanowi czyn nieuczciwej konkurencji na podstawie art. 10 ust. 1 (...)

Przesyłanie wypisów aktów notarialnych do urzędu

Przesyłanie wypisów aktów notarialnych do urzędu

Urząd Miejski zwrócił się do Kancelarii Notarialnych na terenie gminy z prośbą o przesyłanie wypisów wszystkich aktów notarialnych powstających w kancelariach. Czy notariusz ma prawo przekazywać urzędowi miejskiemu wypisy wszystkich aktów notarialnych podpisanych w jego kancelarii? Zgodnie (...)

Systemy opt-in i opt-out a ustawa o świadczeniu usług droga elektroniczną

Systemy opt-in i opt-out a ustawa o świadczeniu usług droga elektroniczną

Czym charakteryzują się systemy opt-in i opt-out, reprezentujące dwa podejścia do problematyki niepożądanej korespondencji, o której mowa w ustawie o świadczeniu usług droga elektroniczną? Są to modele zamawiania informacji. System opt-in wymaga uprzedniej zgody użytkownika (...)

Wysyłanie reklam pocztą i przez e-mail

Wysyłanie reklam pocztą i przez e-mail

Prowadzę firmę i w oczywisty sposób chcę dotrzeć z reklamą do klientów. Chcę wysyłać reklamy do urzędów gmin oraz ochotniczych straży pożarnych e-mailem oraz zwykłą pocztą. Czy aby wysłać reklamę do powyższych instytucji muszę zdobyć wcześniej od tych instytucji zgodę czy z racji (...)

Przesyłanie drogą elektroniczną niezamówionej informacji handlowej

Przesyłanie drogą elektroniczną niezamówionej informacji handlowej

Czy przesyłanie drogą elektroniczną niezamówionej informacji handlowej jest karalne? Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną: Art. 24. 1. Kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje handlowe, podlega karze grzywny. (...)

Zwolnienie z kosztów i prawo pomocy przed WSA/NSA

Zwolnienie z kosztów i prawo pomocy przed WSA/NSA

Nasz podopieczny, osoba uboga wniosła skargę do WSA na wójta o nieudostępnienie jej informacji publicznej w postaci odpisu protokołu z sesji RG. Mimo trudnej sytuacji materialnej, uprawniającej ją do zwolnienia z kosztów sądowych w całości, opłaciła wpis w wysokości 100zł. Sąd oddalił (...)

Przesyłanie ofert handlowych drogą elektroniczną

Przesyłanie ofert handlowych drogą elektroniczną

Czy drogą elektroniczną można rozsyłać oferty handlowe, które nie były zamówione przez adresata? Należy wskazać na art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną: Art. 10. 1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy (...)

ZFŚS a przetwarzanie danych osobowych

ZFŚS a przetwarzanie danych osobowych

Dyrektor powołał komisję socjalną w szkole, aby ta rozpatrywała wnioski o przyznanie świadczenia socjalnego. Do wniosku nauczyciel załącza świadczenie o dochodach swoich i członków rodziny za ubiegły rok. Komisja przegląda takie wnioski dowiadując się m. in. ile wynoszą dochody. Czy dyrektor (...)

Pozostawienie podania bez rozpoznania

Pozostawienie podania bez rozpoznania

Pracuję w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Po wichurze, która miała miejsce w styczniu br. petenci składali wnioski o udzielenie pomocy finansowej w związku ze zdarzeniem losowym. U jednego z petentów nie można było przeprowadzić wywiadu środowiskowego, gdyż był cały czas nieobecny (zgodnie (...)

Czy w sądzie okręgowym gospodarczym można ubiegać się o zwolnienie od opłaty motywując to ciężkimi warunkami materialnymi?

Czy w sądzie okręgowym gospodarczym można ubiegać się o zwolnienie od opłaty motywując to ciężkimi warunkami materialnymi?

Czy w sądzie okręgowym gospodarczym można ubiegać się o zwolnienie od opłaty motywując to ciężkimi warunkami materialnymi? Na jakie przepisy należy się powołać i jakie argumenty przedstawić, aby uzyskać zwolnienie od odpłat sądowych? Wobec braku informacji w tym zakresie należy przyjąć (...)

Prawa komornika sądowego do informacji o dłużniku

Prawa komornika sądowego do informacji o dłużniku

Organ prowadzący egzekucję (komornik sądowy) ma prawo zasięgać informacji w różnych instytucjach administracyjnych w sprawie danych dłużnika (np. meldunkowych) wobec którego toczy się postępowanie egzekucyjne. Czy komornik sądowy ma zawsze prawo żądać uzyskania stosownych (...)

Brak poprawnego PIT-11 od pracodawcy

Brak poprawnego PIT-11 od pracodawcy

Jeśli pracodawca źle wystawił PIT-11, bo uwzględnił w nim wynagrodzenie, które nie zostało wypłacone w danym roku, to w jaki sposób mam się rozliczyć i na jakiej podstawie? Jakie wynagrodzenie jest brane do rozliczenia netto, czy brutto? Jak się rozliczyć, jeśli PIT-11 wystawiony przez (...)

Nabycie spadku a zwolnienie od kosztów sądowych

Nabycie spadku a zwolnienie od kosztów sądowych

Chciałabym złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po babci. Jestem samotną matką wychowującą czworo dzieci i nie pracuję. Moja mama i jej brat, który był kawalerem nie żyją, a ja mieszkam w mieszkaniu, którego właścicielem była babcia. Moja mama po śmierci babci nie przeprowadzała (...)

Sprzeczność z prawem zarządzenia wójta

Sprzeczność z prawem zarządzenia wójta

Statut gminy X w części udostępniania obywatelom informacji publicznej jest sprzeczny z ustawą, Art. 106 ust.1 ww. statutu umożliwia wójtowi fizyczne ograniczenie dostępu do informacji publicznej dostępnej niezwłocznie, w formie ustnej lub pisemnej, bez pisemnego wniosku, poprzez wyznaczenie (...)