Ułatwienia dla rolników

Komisja Europejska chce ułatwić życie rolnikom i jeszcze bardziej uprościć przepisy dotyczące na przykład pozwoleń lub poszczególnych produktów rolnych. Od ponad trzech lat KE stopniowo znosi obciążenia administracyjne obarczających rolników, przedsiębiorstwa branży spożywczej oraz administracje krajowe. Uproszczenie przepisów będzie oznaczać oszczędności rzędu setek milionów euro, a rolnictwo europejskie stanie się bardziej konkurencyjne. 

Osiągnięcia od roku 2005

Plan działania

Zainaugurowany w 2006 r. program stale ewoluuje, początkowo obejmował 20 projektów, dziś jest ich już 50, z czego 43 zostały już wdrożone.

Porady prawne

Zniesienie obowiązku ubiegania się o pozwolenie na wywóz wołowiny dokonywany bez refundacji wywozowej przełożyło się na zmniejszenie przeciętnych kosztów towarzyszących wywozowi o 16 euro na tonę.

Zniesienie wymagania, by mieć ziemię do dyspozycji przez przynajmniej dziesięć miesięcy, aby ubiegać się o płatności bezpośrednie oznacza łączne oszczędności dla gospodarstw sięgające około 19 mln euro.

W odniesieniu do przywozu liczbę przypadków, w których pozwolenie jest obowiązkowe zmniejszono z 500 do 65, a w wywozie pozostają jedynie 43 przypadki, w których utrzymano ten wymóg. Koszty obciążeń administracyjnych powinny spaść o ok. 7,4 mln euro.

Komisja uchyliła normy handlowe dotyczące 26 kategorii owoców i warzyw, zwalniając zainteresowane podmioty z kosztów ich przestrzegania, a organy krajowe - z prowadzenia kontroli, nie wspominając o ograniczeniu niepotrzebnego marnotrawstwa płodów rolnych.

Zmiany w regułach stosowania zasady współzależności mogłyby zmniejszyć obciążenia administracyjne dla gospodarstw, przynosząc łączne oszczędności sięgające nawet 5,7 mln euro.

Działania w sferze polityki

Skutkiem oceny funkcjonowania reformy WPR powinno być ograniczenie kosztów obciążeń administracyjnych ponoszonych przez gospodarstwa o około 135 mln euro, dzięki zniesieniu niektórych szczegółowych programów pomocy. Szacuje się ponadto, że samo zniesienie odłogowania pozwoli gospodarstwom zaoszczędzić 146 mln euro.

Uproszczeniu przysłużyły się również reformy w sektorze cukru, wina, owoców i warzyw oraz włączenie tych sektorów do systemu płatności jednolitej.

Uproszczenie techniczne

Uchylono niemal 300 przestarzałych aktów prawnych.

Dzięki jednolitej wspólnej organizacji rynku 21 odrębnych wspólnych organizacji rynków skonsolidowano w jednym, zmniejszając liczbę artykułów obowiązujących przepisów w tej dziedzinie z około 920 do 230 poprzez uchylenie 78 aktów prawnych Rady.

Liczba instrumentów prawodawstwa w dziedzinie pomocy państwa została zmniejszona o połowę - z sześciu pozostawiono tylko trzy akty prawne.

Nowy system usprawniający obieg informacji między służbami Komisji a państwami członkowskimi drogą elektroniczną pod nazwą system informacji do celów zarządzania rynkiem rolnym oraz monitorowania go, ISAMM (Information System for Agricultural Market Management and Monitoring) jest już na ukończeniu.

Dzięki pełniejszemu wykorzystaniu narzędzi informatycznych państwa członkowskie mogą osiągnąć dalsze oszczędności dla gospodarstw w związku z obciążeniami administracyjnymi przekraczające poziom 400 mln euro.

Dalsze kroki

Przewidywane działania to m.in.:

nowe szkolenia dla urzędników z uwzględnieniem dłuższego pobytu w gospodarstwie rolnym; ewentualna harmonizacja reguł współzależności; udoskonalenia w zakresie polityki jakości; cykliczne przeglądy obowiązującego prawodawstwa; szkolenia w dziedzinie pisania projektów prawnych w celu ich uprzystępnienia.

http://ec.europa.eu/agriculture/simplification/index_en.htm  

Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu/polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika