18.11.2021

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Wezwania z PFR do podpisania umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS

Podmioty zatrudniające, które nie podpisały jeszcze umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym (PPK), na swój profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą otrzymać z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) wezwania do zawarcia takiej umowy.

W razie wątpliwości dotyczących wezwania, należy kontaktować się z Infolinią PFR pod nr (22) 703 43 63.

Porady prawne

Podmioty zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie PPK 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych),  podmiot zatrudniający, czyli:

  • pracodawca (o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy), 
  • nakładca,
  • rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych,
  • zleceniodawca,
  • podmiot, w którym działa rada nadzorcza

- ma obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK w odpowiednim terminie. Jeżeli podmiot zatrudniający nie dopełni swojego obowiązku, PFR wzywa go do zawarcia takiej umowy.

Przepisy, które weszły w życie 15 października br. (ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych), umożliwiają PFR przekazanie wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK za pośrednictwem PUE ZUS. Podmioty zatrudniające, które nie mają profilu na PUE ZUS, otrzymają wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK pocztą tradycyjną. Wysyłkę zawiadomień pocztą tradycyjną realizuje PFR.

W związku z powyższym, od 18 listopada na PUE ZUS, na profilach płatników składek (podmiotów zatrudniających), którzy nie podpisali umowy o zarządzanie PPK, będą zamieszczane wezwania z PFR, w których treści znajdzie się:

1. wezwanie do zawarcia tej umowy z tzw. wyznaczoną instytucją finansową, czyli PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. albo do przekazania do PFR za pośrednictwem formularza internetowego informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową.

Podmiot zatrudniający powinien to zrobić w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania. Lista instytucji finansowych zarządzających PPK dostępna jest na stronie internetowej: https://www.mojeppk.pl/wezwania

2. wezwanie  do wypełnienia formularza w celu poinformowania PFR o zawarciu umowy o zarządzanie PPK albo o przyczynie nie zawarcia tej umowy.

Link do formularza znajduje się w wezwaniu. Do formularza podmiot zatrudniający może zalogować się stronie  internetowej wezwania-ppk.pfr.pl za pomocą NIP i TOKENU podanych w treści wezwania.

Wezwania na PUE ZUS

Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK zostanie  umieszczone  w roli Płatnik w menu bocznym  „Dokumenty  i wiadomości” > „Skrzynka odbiorcza” okno „Lista dokumentów odebranych”.

Plik z pismem z PFR nie wymaga potwierdzenia odbioru. O zamieszczeniu wezwania na PUE ZUS, zainteresowani zostaną powiadomieni mailem lub SMS-em.

Wyjaśnienia i pomoc w sprawie wezwań

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie odpowiada za treść wezwań ani za obsługę umów o zarządzanie PPK, dlatego podmioty, które otrzymały wezwanie i mają w związku z tym wątpliwości lub potrzebują pomocy, powinny kontaktować się z Infolinią PFR pod nr (22) 703 43 63.

Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215, z późn.zm.), 
  • ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1777).
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracodawców

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Z uwagi na skalę reformy przewidziano stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup podmiotów do programu w okresie 2 lat, począwszy od 1 stycznia 2019 r. – od największych przedsiębiorstw, (...)

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą stopniowo: od 1 lipca 2019 r. – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.; od 1 stycznia 2020 r. – firmy (...)

Kiedy rusza program Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Kiedy rusza program Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy.  Co reguluje ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych? Celem ustawy z dnia (...)

Tarcza Finansowa PFR 1.0 – rozliczenie i umorzenie subwencji

Tarcza Finansowa PFR 1.0 – rozliczenie i umorzenie subwencji

Jak rozliczyć subwencję finansową otrzymaną z Tarczy Finansowej PFR dla Małych i Średnich Firm (Tarcza Finansowa PFR 1.0)? Przedsiębiorco, jeśli w zeszłym roku otrzymałeś subwencję finansową z Tarczy Finansowej PFR 1.0, to już niedługo będziesz zobowiązany do jej rozliczenia. Kiedy (...)

Pracownicze Plany Kapitałowe - uwaga na autozapis!

Pracownicze Plany Kapitałowe - uwaga na autozapis!

PPK służą systematycznemu gromadzeniu oszczędności przez uczestników z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez nich 60 roku życia. Sprawdź, kiedy musisz wprowadzić PPK do swojej firmy. Pracodawca nie musi uzyskać zgody pracownika, aby zapisać go do pracowniczego planu (...)

Pułapka Pracowniczych Planów Kapitałowych

Pułapka Pracowniczych Planów Kapitałowych

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania, który jest przeznaczony dla ok. 11,5 mln osób zatrudnionych. Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników - zapewnił Premier. Rząd przyjął projekt ustawy o (...)

Pracownicze Plany Kapitałowe - do 27 października 2020 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe - do 27 października 2020 r.

PPK służą systematycznemu gromadzeniu oszczędności przez uczestników z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez nich 60 roku życia. Sprawdź kiedy musisz wprowadzić PPK do swojej firmy. ##baner## Kto i kiedy tworzy PPK? Pracownicze Plany Kapitałowe są wprowadzane do przedsiębiorstw (...)

Instytucje finansowe zarządzające środkami PPK

Instytucje finansowe zarządzające środkami PPK

W 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), realizowana w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jakie instytucje finansowe mogą oferować zarządzanie środkami gromadzonymi w ramach PPK? Nowa ustawa Uzgodnienie kluczowych założeń programu PPK (...)

PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek

PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek

Kogo obejmie wymóg posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie. Obowiązek (...)

PUE ZUS – obowiązkowy profil dla płatników składek

PUE ZUS – obowiązkowy profil dla płatników składek

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny (...)

Tarcza Finansowa 2.0. PFR - dane z ZUS

Tarcza Finansowa 2.0. PFR - dane z ZUS

Tarcza Finansowa 2.0. – program rządowy „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm 2.0.” Złożyłeś wniosek o udzielenie subwencji finansowej w ramach projektu Tarcza Finansowa 2.0. Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR)? Dowiedz się, jakie dane ZUS (...)

Tarcza antykryzysowa w skrócie

Tarcza antykryzysowa w skrócie

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. ##baner## Kluczowe rozwiązania tarczy antykryzysowej Pakiet ten przewiduje on m.in.:  zwolnienie ze składek (...)

Tarcza antykryzysowa po zmianach

Tarcza antykryzysowa po zmianach

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. Przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o wsparcie z instrumentów tarczy antykryzysowej. Zakład (...)

PUE ZUS dla każdego płatnika składek

PUE ZUS dla każdego płatnika składek

Do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na PUE ZUS Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. PUE ZUS to duże ułatwienie dla (...)

Jakie dokumenty stanowią podstawę prawa do zasiłku chorobowego?

Jakie dokumenty stanowią podstawę prawa do zasiłku chorobowego?

Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego Od 1 stycznia 2016 r. dokumentami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby stanowiącymi podstawę ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego są: zaświadczenie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego, zwane „zaświadczeniem (...)

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)

Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?

Nowe elektroniczne zaświadczenia lekarskie od 1 stycznia 2016 r. 1 stycznia 2016 r. wprowadzona została możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy (czyli popularnie zwanych "L4") w formie dokumentu elektronicznego (nowelizacją ustawy o świadczeniach pieniężnych (...)

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

Wystawianie e-ZLA Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Nie oznacza to jednak, że od tej daty zniknęły dotychczasowe zwolnienia papierowe. Te można stosować do końca czerwca 2018 roku. Od początku 2016 roku pacjent może otrzymać (...)

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia  i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych gotowa

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych gotowa

Ustawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4% wynagrodzenia. (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Niedozwolone korzystanie z utworu

Niedozwolone korzystanie z utworu

Prowadzę Bar gastronomiczny - Dom weselny. W barze nie jest odtwarzana muzyka z żadnego nośnika i nigdy nie była. Płacę tylko ZAIKS od orkiestr, które grają podczas wesel organizowanych w sali weselnej. Otrzymałem wezwanie do podpisania umowy ze STOART Związek Artystów Wykonawców. Nie mam (...)

Czy mogę podjąć dodatkowa pracę na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

Czy mogę podjąć dodatkowa pracę na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

Chciałam się dowiedzieć jak wygląda sytuacja w przypadku kiedy będę chciała podjąć się dodatkowej pracy w domu na urlopie macierzyńskim. Mam się tylko zdecydować czy chcę pracować na umowę zlecenie, czy na umowę o dzieło. Czy mogę w ogóle podjąć pracę na urlopie wychowawczym? (...)

Członek zarządu wspólnoty a ZUS

Członek zarządu wspólnoty a ZUS

Jeśli wspólnotą zarządza wybrany zarząd, to jaka umowa jest podpisywana przez wspólnotę z członkami tego zarządu: o pracę, o zarządzanie czy zlecenia? Jak przedstawia się w każdym przypadku składka ZUS. Jeśli istnieje, kto ją odprowadza: wspólnota, czy członek zarządu? Członków (...)

Odpowiedzialność prezesa spółki akcyjnej

Odpowiedzialność prezesa spółki akcyjnej

Jeżeli WZA powołało uchwałą prezesa zarządu spółki akcyjnej nie podając daty objęcia stanowiska, od kiedy powstaje odpowiedzialność osobista za działania i zaniechania prezesa (szczególnie w świetle obowiązku zgłoszenia wniosku o upadłość i obowiązku składania deklaracji podatkowych (...)

Odpowiedzialność po zbyciu udziałów

Odpowiedzialność po zbyciu udziałów

Prowadziłem firmę w której byłem prezesem z 90 % udziałów oraz członek zarządu z 10%. Z przyczyn osobistych byłem zmuszony sprzedać firmę co również uczynił członek zarządu. Nowa pani właściciel odwołała stary zarząd i powołała na stanowisko prezesa jakiegoś pana X. Podkreślam, (...)

Opodatkowanie i ZUS na kontrakt menadżerski

Opodatkowanie i ZUS na kontrakt menadżerski

Jakiej stawce podatku Vat podlega kontrakt menadżerski na zarządzanie spółką z o.o.? Czy podlega on również ubezpieczeniom społecznym? Przychody z kontraktu menadżerskiego nie mogą być traktowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ustawa o podatku dochodowym od osób (...)

Tłumaczenie jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego

Tłumaczenie jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego

Na zlecenie pewnej osoby dokonałem tłumaczenia, osoba ta przywłaszczyła sobie to tłumaczenie, nie płacąc za nie, mimo wystawionej faktury i umowy, którą zawarliśmy. Czy tłumaczenie jest utworem? Na wstępie wskazać należy, że tłumaczenie przez Pana sporządzone jest utworem w rozumieniu (...)

Kupno samochodu osobowego a PCC

Kupno samochodu osobowego a PCC

Czy kupując samochód osobowy od osoby prywatnej powinienem zapłacić opłatę skarbową od czynności cywilnoprawnej? Jestem płatnikiem VAT. Zawarcie umowy sprzedaży łączy się co do zasady z powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaż (...)

Opodatkowanie dochodu uzyskanego za granicą (USA)

Opodatkowanie dochodu uzyskanego za granicą (USA)

Moja mama przepracowała w Polsce 23 lata i od 60 roku życia otrzymuje emeryturę. Dostaje też emeryturę w Stanach Zjednoczonych Ameryki za przepracowane tam lata pracy. Mama ma obywatelstwo polskie i amerykańskie. Jak w tej sytuacji pobiera sie podatki? ZUS pobiera mamie zliczki na podatek dochodowy. (...)

Czas rozpatrzenia wniosku o wpis do KRS-u

Czas rozpatrzenia wniosku o wpis do KRS-u

Ile czasu potrzeba na załatwienie wszystkich formalności związanych z założeniem spółki z o.o. od momentu podpisania aktu notarialnego? Sekwencja czynności prowadzących do założenia spółki z o.o. została omówiona w artykule: Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - sekwencja (...)

Zmiana wynagrodzenia na chorobowym

Zmiana wynagrodzenia na chorobowym

Zatrudniam pracownicę, która obecnie jest na długotrwałym L-4 do 17.12.2007r. (ciąża) z wynagrodzeniem minimalnym. Pracownica ma wypłacany zasiłek chorobowy z ZUS, ponieważ nie jestem uprawniony do wypłaty zasiłków. Pozostałym pracownikom przygotuję na dzień 21.12.2007r. porozumienie zmieniające (...)

Darowizna, a obowiązek podatkowy

Darowizna, a obowiązek podatkowy

Kiedy i w jakiej formie zgłasza się do Urzędu Skarbowego taką darowiznę - czy jeśli darowizna nastąpiła w marcu i maju tego roku, to zgłasza się ją dopiero razem z PIT-em za bieżący rok podatkowy, tylko na osobnym formularzu? Czy też natychmiast? Jedna suma darowizny to 11600, a druga to (...)

Rozłożenie na raty zaległych skałdek na ubezpieczenie społeczne

Rozłożenie na raty zaległych skałdek na ubezpieczenie społeczne

Jestem przedsiębiorcom i zalegam z opłatą składek na ubezpieczenie społeczne. Chciałbym, aby ZUS rozłożył tą należność na raty. Na jakich zasadach się to odbywa? Jeżeli chodzi o rozłożenie na raty - polega to na możliwości uregulowania tych należności w dłuższym okresie czasu, (...)

Odrzucenie wniosku urlopowego.

Odrzucenie wniosku urlopowego.

Otrzymałem niedawno wnioski urlopowe od mojej pracownicy, która od dawna przebywa na różnego rodzaju urlopach i zwolnieniach. Wnioskuje ona o przyznanie jej zaległego urlopu wypoczynkowego za 2009 rok (przebywała na zwolnieniach i urlopie macierzyńskim), urlopu na opiekę nad dzieckiem, oraz urlopu (...)

Odrzucenie wniosku urlopowego.

Odrzucenie wniosku urlopowego.

Otrzymałem niedawno wnioski urlopowe od mojej pracownicy, która od dawna przebywa na różnego rodzaju urlopach i zwolnieniach. Wnioskuje ona o przyznanie jej zaległego urlopu wypoczynkowego za 2009 rok (przebywała na zwolnieniach i urlopie macierzyńskim), urlopu na opiekę nad dzieckiem, oraz urlopu (...)

Prawa występującego wspólnika

Prawa występującego wspólnika

Miesiąc temu wystąpiłam ze spółki cywilnej. Do tej pory pozostali dwaj wspólnicy nie rozliczyli się ze mną na podstawie art. 871 k.c. Dowiedziałam się, że spółkę cywilną przekształcili w spółkę jawną oraz zmienili nazwę spółki. Czy po tych zmianach mam prawo od wspólników żądać (...)

Prawa występującego wspólnika

Prawa występującego wspólnika

Miesiąc temu wystąpiłam ze spółki cywilnej. Do tej pory pozostali dwaj wspólnicy nie rozliczyli się ze mną na podstawie art. 871 k.c. Dowiedziałam się, że spółkę cywilną przekształcili w spółkę jawną oraz zmienili nazwę spółki. Czy po tych zmianach mam prawo od wspólników żądać (...)

Faktura VAT a wezwanie do zapłaty

Faktura VAT a wezwanie do zapłaty

Czy wystawienie faktury przez firmę osobie prywatnej może być uważane za wezwanie do zapłaty? A co jeśli taka faktura jest wystawiona błędnie, tzn. została wystawiona np. po okresie roku od wykonania usługi? Czy osoba fizyczna może żądać wystawienia nowej, poprawnej faktury (tzn. z datą, (...)

Data doręczenia wezwania a odroczenie rozprawy

Data doręczenia wezwania a odroczenie rozprawy

Do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny żona wniosła pozew o alimenty. Pierwsza rozprawa zakończyła się postanowieniem o zabezpieczeniu świadczeń alimentacyjnych. Z tym, że nie zgodziłem się i napisałem zażalenie(kwotę z postanowienia przelewam wszakże mając na uwadze dobro dziecka). Pojawiła (...)

Ostateczne wezwanie do zapłaty

Ostateczne wezwanie do zapłaty

Otrzymałem z sądu wezwanie do usunięcia braków formalnych pozwu w sprawie gospodarczej, w którym sąd wzywa do złożenia ostatecznego wezwania pozwanego do zapłaty w terminie tygodniowym pod rygorem zwrotu pozwu oraz złożenia aktualnych zaświadczeń z ewidencji działalności gospodarczej pozwanego (...)

Przedsądowe dochodzenie należności

Przedsądowe dochodzenie należności

Chodzi o zaległość w zapłacie za wykonaną usługę wg pisemnej umowy, podpisanej przez obydwie strony. Faktura była wystawiona w lutym (bez podpisu odbiorcy/nabywcy), spóźnienie z płatnością wynosi już kilka miesięcy. Zwykłe monity i ponaglenia wysłane do nierzetelnego klienta jako e-mail (...)

Wezwanie na rozprawę karną

Wezwanie na rozprawę karną

Jako oskarżony (niesłusznie) o przestępstwo z art. 191 par. 2 kk otrzymałem wezwanie na rozprawę do sądu grodzkiego. Sąd \"... wzywa Pana do stawiennictwa w charakterze oskarżonego ... w sprawie własnej\" - taka formułkę zawiera wezwanie. Nie jest ma jednak adnotacji \"stawiennictwo osobiste (...)

Wezwanie do zapłaty o odszkodowanie

Wezwanie do zapłaty o odszkodowanie

Występuję z powództwa cywilnego o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Sprawa dotyczy dotkliwego pogryzienia przez psa. Zanim złożę pozew do sądu zamierzam wysłać wezwanie o zapłatę do właściciela sprawcy szkody. Czy do wezwania o odszkodowanie i zadośćuczynienie muszę dołączyć pozew (...)

Niestawiennictwo oskarżonego na rozprawie głównej

Niestawiennictwo oskarżonego na rozprawie głównej

Osoba będąca oskarżonym w postępowaniu karnym przed sądem rejonowym otrzymała pocztą wezwanie w swojej rozprawie na termin - datę X. Jednocześnie dużo wcześniej ta sama osoba otrzymała wezwanie jako świadek w innej sprawie do stawienia się przed sądem okręgowym wydział cywilny na ten (...)

Procedura złożenia skargi na uchwałę Rady gminy

Procedura złożenia skargi na uchwałę Rady gminy

Jak wygląda procedura złożenia skargi na uchwałę Rady gminy? W kwestii procedury wniesienia skargi należy wskazać, iż koniecznym elementem wniesienia skargi jest uprzednie wezwanie organu do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia. Dopiero, jeżeli wezwanie nie zostanie uwzględnione (...)

Zaoczne złożenie zeznań

Zaoczne złożenie zeznań

Z tytułu wykonywanej pracy (służba zdrowia) często jestem wzywany jako świadek przez komendę policji lub sąd celem złożenia zeznań. Koliduje to z moją pracą zawodową lub wymaga dojazdu nawet kilkuset kilometrów. Czy istnieje możliwość, jeśli nie pamiętam interesującego sąd zdarzenia, (...)

Wezwanie świadka do prokuratury

Wezwanie świadka do prokuratury

W dniu dzisiejszym (23.04.07 r.) otrzymałam wezwanie do stawienia się w Prokuraturze Rejonowej w miejscowości oddalonej o 300 km od mojego miejsca zamieszkania, jako świadka, na dzień 26.04.07 r. Jest to po pierwsze bardzo daleko, po drugie nie wiem o przesłuchanie, w jakiej sprawie jestem wezwana, (...)

Wezwanie pracownika do sądu

Wezwanie pracownika do sądu

Mój pracodawca stale zmusza mnie do załączenia ksero wezwania do sądu czy na policję. Nie wiem czy ma do tego prawo. wydaje mi się, że wystarczy podanie o zwolnienie z pracy. Czy mój pracodawca ma prawo żądać ode mnie załączenia do podania o zwolnienie z pracy kserokopii wezwania do sądu (...)

Wezwanie do Prokuratury w innym województwie

Wezwanie do Prokuratury w innym województwie

Otrzymałem wezwanie z prokuratury w innym województwie i w tymże wezwaniu słowa dotyczące charakteru: podejrzanego, świadka, biegłego, tłumacza, specjalisty - wszystkie są wykreślone, a dopisano długopisem "stronę" (że niby ja jestem wzywany w charakterze strony). Jest też podany numer (...)

Wezwanie świadka a brak zarządzenia w protokole

Wezwanie świadka a brak zarządzenia w protokole

W pozwie powołałem świadka na poparcie swoich twierdzeń. Sąd po przeprowadzeniu pierwszego posiedzenia, wyznaczył nowy termin i zarządził wezwanie świadka. Świadek nie otrzymał wezwania, a sekretariat sądu twierdzi, że nic nie było wysyłane, bo w bazie danych przy sprawie w ogóle nie (...)

Wezwanie do sądu na świadka w sprawie karnej

Wezwanie do sądu na świadka w sprawie karnej

Zostałem wezwany do sądu na świadka w sprawie karnej. Wezwanie pokazałem w Zakładzie pracy, wypisałem się i poszedłem na rozprawę razem straciłem 3 godziny.Czy pokazanie wezwania w pracy jest równoznaczne z usprawiedliwieniem, czy mam ten czas odrabiać, czy pracodawca może mi potrącić (...)

Zwolnienie lekarskie przed Sądem

Zwolnienie lekarskie przed Sądem

Byłem ciężko chory i leżałem w szpitalu, po czym dostałem 30 dni zwolnienia lekarskiego. W tym czasie syn mój dostał wezwanie na sprawę sądową i od jego się dowiedziałem, że to w mojej sprawie. Ja nie odebrałem zawiadomienia bo byłem w tym czasie hospitalizowany. Rozprawa odbyła się (...)