Większa kontrola w popularne imieniny
Wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierowców będą prowadzone nie tylko „od święta". Policja zapowiada, że więcej funkcjonariuszy wyjdzie na drogi również w popularne imieniny.
Komenda Główna Policji deklaruje, że szczególnie w tak popularne imieniny, jak: Zbigniewa, Józefa, czy Bogdana, policyjne kontrole stanu trzeźwości będą bardzo częste.
- Takich badań kierowcy powinni spodziewać się zarówno wieczorami, jak i wczesnymi rankami - informuje Komenda.
Skąd taki pomysł? Według Policji imieniny są dobrą okazją do spotkań, podczas których spożywany jest alkohol.
- Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że później wielu kierowców siada za kierownicę. Niektórzy imprezują do późna, a potem wcześnie rano odwożą samochodem dzieci do szkoły, czy sami podążają do pracy, nie zawsze trzeźwi - uzasadnia Komenda imieninowe kontrole.
Według policyjnej statystyki funkcjonariusze przeprowadzili w zeszłym roku około 2 mln badań stanu trzeźwości. W wyniku tych kontroli zatrzymano ponad 170 tys. pijanych kierujących pojazdami.
Nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali w ubiegłym roku 4139 wypadków, w których zginęło 466 osób, a rannych zostało 5318 osób. Wśród nich największa grupę stanowili pijani kierowcy - byli oni sprawcami 3007 wypadków, w których zginęły 333 osoby, a ranne zostały 4 243 osoby.
Wypadki z udziałem nietrzeźwych zdarzały się najczęściej w piątki (15,5 proc.), soboty (19,2 proc.) i niedziele (19,3 proc.), przeważnie w godzinach od 17.00 do 22.00.
Policja twierdzi, że restrykcyjne prawo - uznające kierowanie w stanie nietrzeźwości za przestępstwo - to nie wszystko.
- Kluczem do sukcesu w walce z tym zjawiskiem jest brak społecznego przyzwolenia na siadanie osób po spożyciu alkoholu za kierownicę - czytamy na stronie KGP.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?