Jak przebiega konsumenckie postępowanie upadłościowe?
W tego typu „sprawach konsumenckich" postępowanie upadłościowe prowadzi się w zasadzie według przepisów o postępowaniu upadłościowym, z uwzględnieniem odrębnych ureglowań zawartych w art 4911-49123
Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich ma głównie funkcję oddłużeniową - prowadzi ono bowiem do umorzenia zobowiązań, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym lub w wyniku wykonania planu spłaty. Ostatecznym efektem postępowania upadłościowego jest całkowite zwolnienie konsumentaz długów. Tego rodzaju postępowania ma również funkcję windykacyjną - w ramach tego postępowania dochodzi bowiem do likwidacji (sprzedaży) całego albo części majątku konsumenta.Tak uzyskane środki przekazuje się na zaspokojenie roszczeń wierzycieli, którzy w określonym czasie zgłosili istnienie swojej wierzytelności

Jak złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?
Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić przede wszystkim dłużnik. Wniosku nie może złożyć prokurator, ani organizacja społeczna. Postępowania nie można także prowadzić z urzędu. Od stycznia 2016 wniosek jednak może złożyć wierzyciel. Jeśli chodzi o osobę fizyczną warunkiem dopusczalności wniosku jest nie prowadzenie działalności gospodarczej - stąd upadłość "konsumencka".
Wniosku o ogłoszenie konsumenckiej nie może złożyć:
- spółka
- wspólnik spółki osobowej (np.: spółki komandytowej, jawnej, partnerskiej)
- fundacja
- stowarzyszenie
- łącznie małżeństwo (wniosek może złożyć osobno każdy z małżonków)
- osoba prowadząca działalność gospodarczą
Wniosek składa się do sądu powszechnego. Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd upadłościowy w składzie jednego sędziego zawodowych. Do rozpoznania spraw o ogłoszenie upadłości właściwy jest w tym przypadku sąd miejsca zamieszkania dłużnika, a gdy dłużnik nie ma w Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania albo siedziby, właściwy jest sąd, w którego obszarze znajduje się majątek dłużnika.
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać :
-
1) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL dłużnika
2) wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika
3) wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie
4) aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników
5) spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty
6) spis wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności; wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania
7) listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych
8) oświadczenie dłużnika, że nie zachodzą okoliczności wskazane w art. 4914 ust. 2 i 3.
Wniosek zgłaszany jest na formularzu. Wniosek o ogłoszenie upadłości należy również opłacić. Opłata za złożenie wniosku jest najniższą opłatą, o której mowa w ustawie z dnia 25 lipca 2005 r. o kosztach sądowychw sprawach cywilnych. Jej aktualną wysokość można znaleźć na stronie internetowej sądu.
Pisząc wniosek, należy też uwzględnić pewne elementy, które zapobiegną jego oddaleniu przez sąd.
Po złożeniu wniosku sąd bada go pod względem formalnym, jeśli wniosek ma braki - sąd może go odrzucić. Kolejnym etapem jest zbadanie wniosku pod kątem merytorycznym, sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli zajdzie którakolwiek z negatywnych przesłanek do ogłoszenia upadłości. Nie jest możliwe szczegółowe opisanie tego rodzaju postępowania, każde bowiem może wyglądac nieco inaczej, ważne jest indywidualne podejście do sprawy. Co do zasady jednak sąd po ogłoszeniu upadłości wyznacza syndyka, który po ustaleniu listy wierzytelnośći dokonuje likwidacji majątku dłużnika (jeśli taki jest). Jeśli jest taka możliwość - sąd ustala plan spłaty (nie dłuższy niż 36 miesięcy). Ostanim krokiem jest oddłużenie konsumenta.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe Dz. U. z 2015 r. poz. 233

Potrzebujesz porady prawnej?
Prawo upadłościowe nie spełniło pokładanych w nim nadziei
Ogłoszenie upadłości przez niewypłacalną spółkę, to nic nowego. Ustawodawca w 2009 roku wprowadził do polskiego porządku prawnego nową, długo wyczekiwaną instytucję upadłości konsumenckiej. Niestety po czterech latach należy stwierdzić, że wprowadzona nowelizacja Prawa upadłościowego (...)
Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli i innych osób
Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli Upadłość konsumenta zazwyczaj powoduje, iż wierzyciele nie odzyskają części swych należności. Jednak nowe postępowanie przyspieszy wierzycielom dochodzenie ich należności. Dotąd, zależnie od tytułu wierzytelności i jej zabezpieczenia, (...)
Jakie nowe przepisy wprowadzają upadłość konsumencką?Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość (...)
Kiedy osoba fizyczna może upaść?
Od dziś można liczyć na częściowe uwolnienie od długów konsumpcyjnych, ale tylko wówczas, gdy powodem niewypłacalności stały się okoliczności wyjątkowe i niezawinione. Taką możliwość wprowadza ustawa z 5 grudnia 2008 r. (DzU nr 234, poz. 1572) nowelizująca prawo upadłościowe i naprawcze. (...)
Postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej
Kiedy sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? Postępowanie związane z ogłoszeniem upadłości jest to pierwsze stadium postępowania upadłościowego. Sąd winien rozpatrzyć wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego w ciągu 2 miesięcy od jego złożenia. (...)
Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?
Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości (...)
Skuteczna pomoc dla zadłużonych
Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia (...)
Czy osoba fizyczna może ogłosić upadłość – opinia prawna
Stan faktyczny Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (osoba "A") może ogłosić upadłość obejmującą zobowiązania, które posiada jako poręczyciel zobowiązań podmiotu trzeciego? Osoba trzecia nie ogłaszała upadłości. Poręczenie osoby "A" miało miejsce w formie (...)
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1306) wprowadza od 31 grudnia 2014 r. zmiany dotyczące m. in. regulacji prawnej postępowania upadłościowego (...)
Nowy model upadłości zadłużonych osób prywatnych?
Przełom w wychodzeniu z niewypłacalności? Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą (...)
Zabezpieczenie majątku upadłego zabezpieczeniem interesów wierzyciela – opinia prawna
Stan faktyczny W sierpniu 2003 r. złożyłem wniosek o upadłość spółki z o.o. W wyniku prowadzonego postępowania spółka zapłaciła mi zobowiązania na kwotę 120 tys. zł, cały czas podkreślając, że nie są one wymagalne. Sąd nie wiedział o tym, że Spółka spłaciła swoje zobowiązania (...)
Projekt tzw. ustawy o upadłości konsumenckiej
Czego dotyczy projekt tzw. ustawy o upadłości konsumenckiej? Wciąż w Sejmie pracuje się nad poselskim projektem ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności oraz o upadłości osoby fizycznej, potocznie zwanej ustawą o upadłości konsumenckiej. Projekt dotyczy regulacji zasad wspólnego (...)
Zarządzenia tymczasowe i postanowienia sądu - stan prawny aktualny do dnia 30 wrzesnia 2003 r.
W momencie, gdy złożony został wniosek o ogłoszenie upadłości i odpowiada warunkom, jakie nakłada na niego prawo upadłościowe, sąd jest zobowiązany do rozstrzygnięcia tego wniosku. Rozstrzygnięcia dokonuje się w postępowaniu, a sąd jest związany miesięcznym terminem instrukcyjnym (...)
Upadłość konsumencka w ustawie - Prawo upadłościowe i naprawcze
Nowelizacja ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze wprowadzi w ustawie nowy tytuł V: Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami. Przepisy ustawy znajdą także zastosowanie do niewypłacalnych osób fizycznych czyli takich, które nie wykonują (...)
Instytucję upadłości wprowadzono do systemu prawa, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli danego podmiotu, gdy pojawia się możliwość, że nie otrzymają zwrotu należnych im wierzytelności. Postępowanie upadłościowe dąży do szybkiego zaspokojenia wierzycieli i ochrania zwłaszcza niektóre (...)
Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)
Wpływ ogłoszenia upadłości małżonka na stosunki majątkowe małżeńskie
Dla osób pozostających w związku małżeńskim ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa jednego z małżonków rodzi poważne skutki prawne nie tylko w sferze wykonywania działalności gospodarczej upadłego małżonka ale również w sferze majątkowego ustroju małżeńskiego. (...)
Kto jest zobowiązany do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości?
Postępowania o ogłoszenie upadłości nie wszczyna się z urzędu, należy w tym celu złożyć odpowiedni wniosek w sądzie. Prawo określa krąg podmiotów uprawnionych do złożenia takiego wniosku, a spośród nich wskazuje na podmiot, który ma obowiązek taki wniosek złożyć. (...)
Moment ogłoszenia upadłości może skutkować zawieszeniem postępowania sądowego, administracyjnego, egzekucyjnego, czy nawet polubownego, gdy toczą się one w stosunku do masy upadłości. Czy jednak zawsze postępowanie upadłościowe będzie skutkowało zawieszeniem? A jeżeli nie, to czy upadły (...)
W związku z emisją listów zastawnych na niektórych podmiotach ciąży obowiązek poddania się pewnym odrębnym przepisom w prawie upadłościowym. Instytucje emitujące listy zastawne - upadłość banku hipotecznego Podmiotem, który w prawie polskim jest uprawniony do (...)