Wskaźnik waloryzacji kont ubezpieczonych

27.5.2021

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji kont ubezpieczonych?

W czerwcu, jak co roku, ZUS zwaloryzuje wskaźnikiem 5,41 proc. konta osób ubezpieczonych.

- „To wzrost kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym na lokacie w banku. Żaden bank nie da nam tak korzystnych warunków" - podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zapisane na kontach i subkontach środki są podstawą do obliczenia wysokości emerytury. W 2021 r. stany kont wzrosną o 5,41 proc., a subkont o 5,23 proc.

Porady prawne

Dlaczego wskaźnik tyle wynosi?

Ogłoszony wskaźnik waloryzacji składek jest on niższy od ogłoszonych w dwóch poprzednich latach (8,94 proc. i 9,20 proc.) z uwagi na epidemię COVID-19. Wskaźnik zależy bowiem od tempa wzrostu przypisu składek na ubezpieczenie emerytalne rok do roku, przy czym nie może być niższy od inflacji ani ujemny. Przypis składek emerytalnych w 2020 r. był wyższy niż rok wcześniej, ale z powodu szczególnej sytuacji gospodarczej w wyniku pandemii i obostrzeń sanitarnych nie o tyle, co w poprzednich latach.

Epidemia nie wpłynęła znacząco na przyrost stanu subkont ponieważ ZUS przeprowadza ich waloryzację zgodnie z przeciętnym wzrostem nominalnego PKB za ostatnie 5 lat. Rok temu wskaźnik wyniósł 5,73 proc., a dwa lata temu 5,01 proc.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne