Nowe rozporządzenie ws. lotów

15.8.2020

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Od 12 sierpnia zakazem lotów objętych zostało ponad 40 państw z całego świata. Przez co najmniej dwa tygodnie samoloty startujące z terenu tych krajów nie będą mogły lądować na terytorium Polski. Jakich kierunków dotyczy nowe rozporządzenie ws. zakazu lotów?

Porady prawne

Które samoloty nie wylądują w Polsce?

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 rząd postanowił zaktualizować listę państw, które są objęte zakazem w ruchu lotniczym.

W poprzednich rozporządzeniach, które były wydawane w tej sprawie, zakaz lotów międzynarodowych był powszechny (z nielicznymi wyjątkami). Teraz jest inaczej – w dokumencie znajduje się zamknięty katalog państw, które są objęte zakazem.

Od 12 do 25 sierpnia niemożliwe będzie lądowanie w Polsce samolotów startujących z terenu:

 1. Bośni i Hercegowiny;
 2. Chińskiej Republiki Ludowej;
 3. Czarnogóry;
 4. Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej;
 5. Federacji Rosyjskiej;
 6. Federacyjnej Republiki Brazylii;
 7. Księstwa Andory;
 8. Królestwa Arabii Saudyjskiej;
 9. Królestwa Bahrajnu;
 10. Królestwa Eswatini;
 11. Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;
 12. Państwa Izrael;
 13. Państwa Katar;
 14. Państwa Kuwejt;
 15. Republiki Argentyńskiej;
 16. Republiki Armenii;
 17. Republiki Chile;
 18. Republiki Dominikańskiej;
 19. Republiki Ekwadoru;
 20. Republiki Gabońskiej;
 21. Republiki Gwatemali;
 22. Republiki Hondurasu;
 23. Republiki Iraku;
 24. Republiki Kazachstanu;
 25. Republiki Kirgiskiej;
 26. Republiki Kolumbii;
 27. Republiki Kosowa;
 28. Republiki Kostaryki;
 29. Republiki Macedonii Północnej;
 30. Republiki Malediwów;
 31. Republiki Mołdawii;
 32. Republiki Panamy;
 33. Republiki Peru;
 34. Republiki Południowej Afryki;
 35. Republiki Salwadoru;
 36. Republiki Serbii;
 37. Republiki Singapuru;
 38. Republiki Surinamu;
 39. Republiki Zielonego Przylądka;
 40. Stanów Zjednoczonych Ameryki;
 41. Sułtanatu Omanu;
 42. Wielkiego Księstwa Luksemburga;
 43. Wielonarodowego Państwa Boliwia;
 44. Wspólnoty Bahamów.

Jak powstał wykaz?

Podobnie jak w przypadku poprzednich rozporządzeń – wykaz został sporządzony w oparciu o analizę stanu epidemiologicznego w danym kraju. Uwzględnia między innymi 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 w przeliczeniu na 100 000 osób.

Co po 25 sierpnia?

Wznowienie ruchu lotniczego na kolejnych kierunkach jest zależne nie tylko od decyzji polskiego rządu, ale także od ograniczeń w zakresie ruchu biznesowo-turystycznego, który obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i innych państw.

Warto również pamiętać, że łagodzenie zakazów w ruchu lotniczym daje jedynie możliwość wznowienia części lotów na kierunkach uznanych za bezpieczne. To, kiedy zostaną one faktycznie uruchomione, zależy wyłącznie od decyzji przewoźników lotniczych zainteresowanych wykonywaniem tego typu operacji.

Wcześniej pojawiło się zaś rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 sierpnia 2020 r. w sprawie zezwoleń związanych z przewozem lotniczym.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchów

Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchów

Na zlecenie Ministerstwa Rozwoju powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie „namierzyć” sprzedawane kopciuchy. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (...)

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej.  Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z dnia 26 (...)

Nowelizacja przepisów o prądzie

Nowelizacja przepisów o prądzie

Ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę – Prawo ochrony środowiska, ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, ustawę o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o promowaniu (...)

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem na pracę sezonową;  wprowadzenie przesłanek odmowy rejestracji oświadczenia;   odmowa (...)

Czarna lista przewoźników lotniczych

Czarna lista przewoźników lotniczych

Komisja Europejska przyjęła w czwartek (24 lipca br.) zaktualizowaną „czarną listę" przewoźników lotniczych, którym ze względów bezpieczeństwa zakazano wykonywania przewozów na terytorium Wspólnoty. Komisja będzie współpracować z przewoźnikami i ich krajowymi władzami lotniczymi, by pomóc im jak najszybciej osiągnąć stosowne (...)

Będzie zakaz siedzenia na lotnisku nocą

Będzie zakaz siedzenia na lotnisku nocą

Na terenie lotniska pasażer nie może zostawiać bagażu bez opieki. Zabrania się też śmiecenia czy picia alkoholu i palenia papierosów (z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych). Resort transportu przygotował nowelizacje rozporządzenia w sprawie podstawowych przepisów porządkowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku – donosi Gazeta (...)

Czy warszawskie lotnisko ma wypłacać odszkodowania za hałas?

Czy warszawskie lotnisko ma wypłacać odszkodowania za hałas?

Jedynym organem, uprawnionym do stwierdzenia, czy mieszkańcy okolic warszawskiego portu lotniczego mają prawo do odszkodowania za hałas  jest sąd - powiedział nam Jakub Mielniczuk, rzecznik prasowy przedsiębiorstwa Porty Lotnicze. Dlatego składane do nas wnioski o odszkodowanie  zwracamy,  informując  wnioskodawców o możliwości dochodzenia roszczenia na drodze sądowej. (...)

Będzie Centralny Port Komunikacyjny

Będzie Centralny Port Komunikacyjny

Ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji tworzących spójny i efektywny system transportowy. Co reguluje ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym?  Ustawa określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (dalej jako: CPK) (...)

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o CPK Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, przygotowany przez Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej. Teraz zajmie się nim Sejm. Proponowana ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji (...)

Zasady przewozu osób w publicznym transporcie zbiorowym i zwolnienia z obowiązku kwarantanny kierowców zawodowych w transporcie międzynarodowym

Zasady przewozu osób w publicznym transporcie zbiorowym i zwolnienia z obowiązku kwarantanny kierowców zawodowych w transporcie międzynarodowym

Od 1 czerwca 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązuje nakaz określonego sposobu przemieszczania się w przewozie drogowym osób. Nakaz ten dotyczy przewozu w tym samym czasie nie więcej osób niż wynosi liczba (...)

Plany inwestycyjne Lotniska Chopina w latach 2008 - 2012

Plany inwestycyjne Lotniska Chopina w latach 2008 - 2012

Jeszcze rok temu niewielu wierzyło, że Terminal 2 zostanie oddany do użytku w terminie. Wszyscy sceptycy przekonali się, że się udało - normy europejskie zostały spełnione i Terminal 2 działa - powiedział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk 30 października br. podczas konferencji prasowej zorganizowanej na warszawskim lotnisku Okęcie. W konferencji Plany inwestycyjne Lotniska (...)

Ściganiem piratów drogowych zajmie się samolot

Ściganiem piratów drogowych zajmie się samolot

Uciekinier ma za szybkie auto i drogówka nie może go dogonić? Do akcji wkroczy Aeroprakt – 22LS. Ten lekki samolot to pierwsza tego typu maszyna w polskiej policji. Dostali ją funkcjonariusze z Wrocławia. Jednym z zadań, do jakich ma być wykorzystywana, to współdziałanie z patrolami ruchu drogowego. - Dzięki temu łatwiej będzie koordynować ruch na drogach i kierować (...)

Informacja na temat liczby osób ewakuowanych z Gruzji polskimi samolotami

Informacja na temat liczby osób ewakuowanych z Gruzji polskimi samolotami

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że kolejny samolot ewakuacyjny odleciał z lotniska w Erewaniu o godz. 20.40. Na pokładzie samolotu znajduje się 106 osób ewakuowanych w tym: 68 obywateli polskich. Planowany czas przylotu do Warszawy około godz. 00.30 w nocy, 13 sierpnia 2008 r.OSOBY EWAKUOWANE Z GRUZJI Polskie samoloty ewakuacyjne    I samolot 10 sierpniaErewanII (...)

Pierwsze Orki w listopadzie

Pierwsze Orki w listopadzie

Jesienią br. ruszy produkcja samolotów EM-11C Orka, które w całości zostały zaprojektowane i będą wytwarzane w Polsce, w Zakładach Lotniczych Margański & Mysłowski z Bielska-Białej. Seryjna linia produkcyjna zostanie przeniesiona do Kaniowa i zostanie ulokowana na terenie Parku Technologicznego Przemysłu Lotniczego.Jeszcze w tym roku powstaną dwa pierwsze egzemplarze, (...)

Pilot nie zważał na ostrzeżenia

Pilot nie zważał na ostrzeżenia

Zdaniem rosyjskich ekspertów kapitan Arkadiusz Protasiuk nie liczył się z ostrzeżeniami o złej pogodzie i podjął decyzję o lądowaniu – donosi Gazeta Prawna. Przy podchodzeniu do lądowania piloci spostrzegli, że samolot nie trafi w pas lotniska. Rosjanie tłumaczą, że ten moment doprowadził do śmiertelnego błędu. Pilot zwiększył ciąg maszyny i niepotrzebnie przychylił (...)

Jakie masz prawa podróżując samolotem?

Jakie masz prawa podróżując samolotem?

Sprawdź, na co możesz liczyć gdy lot jest opóźniony, odwołany lub nie wpuszczono Cię na pokład. Prawa pasażera i obowiązki przewoźnika reguluje w takich sytuacjach unijne rozporządzenie (261/2004). Jego przepisy stosuje się do lotów pomiędzy wszystkimi państwami UE oraz wtedy, gdy wylatujemy z lotniska znajdującego się w kraju trzecim, ale celem podróży jest kraj (...)

Wykupiony transport w dobie koronawirusa...

Wykupiony transport w dobie koronawirusa...

Co może zrobić konsument z biletem na transport, w razie rezygnacji z podróży, odwołanych lotów czy niedziałającej komunikacji? ##baner##Mam wykupione bilety lotnicze do Argentyny w kwietniu. Czy mogę zrezygnować z lotu i czy dostanę pełny zwrot pieniędzy? Nie istnieją przepisy regulujące rezygnację z lotu przez pasażera z powodu siły wyższej (epidemii). Oznacza to, (...)

PGL przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

PGL przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

Nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych Polska Grupa Lotnicza, właściciel PLL LOT, przejmuje najpopularniejszą w Niemczech linię wakacyjną Condor. Umowę w tej sprawie podpisano 24 stycznia br. w Hamburgu. W wyniku transakcji powstanie jedna z najsilniejszych grup lotniczych w Europie. Szef rządu wraz z wicepremierem Jackiem Sasinem poinformował o przejęciu przez polską (...)

Jak wrócić do Polski samolotem?

Jak wrócić do Polski samolotem?

Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, udostępniono trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą. ##baner## Pierwsza: realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty (...)

Odszkodowanie za duże opóźnienie lotu także w przypadku lotów łączonych

Odszkodowanie za duże opóźnienie lotu także w przypadku lotów łączonych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 31 maja 2018 r. ogłosił wyrok w sprawie C-537/17 - Claudia Wegener przeciwko Royal Air Maroc SA. Stwierdził w nim, że prawo do odszkodowania za duże opóźnienie lotu ma zastosowanie również do lotów łączonych do państwa trzeciego z międzylądowaniem poza UE. Zmiana samolotu przy międzylądowaniu nie wpływa w żaden sposób (...)

Źywność a koronawirus

Źywność a koronawirus

Dowiedz się nt. bezpieczeństwa produktów spożywczych w dobie epidemii. Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności? Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 r. stanowisko, że zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2. ##baner## Informacja (...)

Wytyczne GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 roku

Wytyczne GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 roku

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży. Zalecenia zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko zakażenia podczas zorganizowanego wypoczynku w czasie epidemii COVID-19. ##baner## Bezpieczny wypoczynek (...)

Jeśli źle się poczujesz...

Jeśli źle się poczujesz...

Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani do przychodni, gdzie możesz zakazić innych. Udając się do szpitala zakaźnego, nie korzystaj (...)

Zagrożenie COVID-19 – ważne dla rolników i plantatorów

Zagrożenie COVID-19 – ważne dla rolników i plantatorów

Przedstawiamy zestawienie zaleceń GIS dla rolników związanych z epidemią COVID-19. Podstawowe wymagania Osoby chore i wykazujące objawy chorobowe nie mogą pracować w zakładach spożywczych, dotyczy to również rolników i ich rodzin. Wynika to zarówno z ogólnych wymagań higienicznych przy produkcji żywności, jak również z aktualnego (...)

Zalecenia dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Zalecenia dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, MR - we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym - przygotowało zalecenia dla zakładów pracy. ##baner## Co się zaleca? Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra). Promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie (...)

Pacjent w czasie epidemii

Pacjent w czasie epidemii

Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa? W ostatnim czasie odradza się wizyty w przychodniach i na SOR, by unikać miejsc, w których można się zakazić. To rodzi niebezpieczeństwo, że zaniedbamy nasz stan zdrowia i będziemy (...)

Stan epidemii a działalność przedsiębiorców

Stan epidemii a działalność przedsiębiorców

Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzi. Sprawdź, czy dotyczą one twojej firmy. ##baner## Od kiedy obowiązują ograniczenia? Pierwsze ograniczenia w powadzeniu działalności wprowadzono 14 (...)

Od soboty dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach

Od soboty dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach

Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. - "Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim" - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. ##baner## Obostrzenia w powiatach (...)

Pandemia COVID-19: żółte i czerwone strefy – nowe wytyczne dla poszczególnych branż

Pandemia COVID-19: żółte i czerwone strefy – nowe wytyczne dla poszczególnych branż

Od 10 października br. na terenie całego kraju - w przestrzeni publicznej - trzeba zakrywać usta i nos. Powód to wzrastająca liczba zachorowań na koronawirusa. Od tego dnia obowiązują też nowe obostrzenia dla poszczególnych branż na terenie tzw. powiatów czerwonych i żółtych. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. ##baner## Nowe (...)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju

Żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte od 6 maja, ale szkoły pozostają zamknięte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Komu przysługuje? Co, jeśli mimo otwarcia placówki rodzic nie zdecyduje się wysłać do niej dziecka? Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Kwestia dodatkowego zasiłku opiekuńczego to temat, który interesuje wielu rodziców. (...)

COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego

COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przetłumaczyła i udostępniła polską wersję przewodnika pn. „COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego”, które są istotne dla sektora spożywczego, w szczególności dla producentów żywności, również tych, którzy eksportują (...)

Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych

Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych

Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych, których niezdolność do pracy, kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych jest związana z wykonywaniem obowiązków służbowych. ##baner## Osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym - zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru Ubezpieczony, który jest zatrudniony w (...)

Przeciwdziałanie skutkom COVID-19

Przeciwdziałanie skutkom COVID-19

Celem ustawy z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 jest ustabilizowanie budżetu państwa oraz umożliwienie finansowania istotnych zadań publicznych związanych z realizacją polityki rządu. Ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom (...)

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów w kolejnej pakietowej ustawie, która (...)

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w czasie ciąży oraz zasiłku macierzyńskiego osobom, którym zmieniono wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w czasie ciąży oraz zasiłku macierzyńskiego osobom, którym zmieniono wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19

ZUS przedstawił zasady ustalania od 16 grudnia 2020 r. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w czasie ciąży oraz zasiłku macierzyńskiego osobom, którym  zmieniono wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19. ##baner## Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego ubezpieczonym w ciąży i zasiłku macierzyńskiego od 16 grudnia 2020 r. Zmieniły (...)

Przestrzeń powietrzna nad Polską zamknięta

Przestrzeń powietrzna nad Polską zamknięta

Do godz. 16 nie jest możliwe otwarcie przestrzeni powietrznej nad północno-zachodnią Polską – informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Agencja zamknęła niebo nad północno-zachodnią częścią kraju wczoraj o godz. 20. Decyzja była związana z wybuchem wulkanu na Islandii i chmurą pyłu, który utrudnia ruch lotniczy – czytamy na łamach Gazety Prawnej. - (...)

Zamknięte granice przed koronawirusem

Zamknięte granice przed koronawirusem

Od niedzieli 15 marca zamknięto na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały (...)

Jak wyciszyć ruch lotniczy? Jest projekt

Jak wyciszyć ruch lotniczy? Jest projekt

Hałas otaczający lotniska jest nie tylko irytujący, ale może być też groźny dla zdrowia. Z tego powodu, zarówno operatorzy lotniczy, jak i władze starają się wprowadzić chroniące mieszkańców limity poziomu hałasu. Komisja ds. transportu (TRAN) przyjęła 10 kwietnia projekt, dzięki któremu lokalne społeczności będą miały większy udział w podejmowaniu decyzji. Posłowie zagłosują (...)

Rzeczy, które możesz wwieźć na teren Polski nie obawiając się cła na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

Rzeczy, które możesz wwieźć na teren Polski nie obawiając się cła na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

  Poniżej prezentujemy listę towarów, które możesz przywieźć do Polski bez cła. Większość z tych towarów można przewieźć przez granicę tylko w określonych ilościach, bardzo szczegółowo wyliczonych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 listopada 1997 r. (Dz.U.97/142/949) oraz innych aktach wykonawczych. My przedstawiamy normy ilościowe (...)

Zakazy w ruchu lotniczym

Zakazy w ruchu lotniczym

Komunikat MSZ dotyczący rozporządzenia ws. zakazów w ruchu lotniczym Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2021 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Poz. 25) na liście zakazu lotów pozostawia tylko jedno państwo – Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z którego nie będą realizowane połączenia lotnicze (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zmiana lotniska a odszkodowanie

Zmiana lotniska a odszkodowanie

Rozporządzenie WE nr 261/2004 opisuje zasady wypłacania odszkodowania dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotu. Nie ma w nim natomiast mowy (...)

Hałas samolotów

Hałas samolotów

Mieszkam 3 km od lotniska. W lecie przy otwartych oknach hałas lądujących i startujących samolotów znacznie utrudnia życie. W najbliższych 2 latach planuje się trzykrotny wzrost przylotów i odlotów. (...)

Służbowa podróż zagraniczna

Służbowa podróż zagraniczna

Pracownik mieszka w Warszawie. Został oddelegowany na konferencję do USA. Odlot samolotu jest z lotniska w Warszawie o godz. 6 rano, więc żeby dojechać na lotnisko, pracownik o godzinie 4 rano wychodzi (...)

Rozliczenie kosztów samochodu

Rozliczenie kosztów samochodu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam sie KPiR. 7/08 ub. r. (piątek) wypożyczyłem w firmie Express Wypożyczalnia Samochodów Warszawa samochód osobowy w zw. z przyjazdem klienta. (...)

Odszkodowanie za odwołany lot

Odszkodowanie za odwołany lot

Linia lotnicza odwołała mój lot z Wrocławia z przyczyn operacyjnych. W zamian zaoferowali mi lot z Krakowa, z czego skorzystałem, ale straciłem na to czas i pieniądze na bilet do Krakowa. Czy mogę (...)

Refaktura kosztów biletów lotniczych

Refaktura kosztów biletów lotniczych

Spółka z o.o. zakupiła w Polsce bilet LOT (lot zagraniczny) dla kontrahenta zagranicznego (faktura ze stawką VAT 0%). Następnie zawarła umowę z w/w kontrahentem zagranicznym, w ramach której będzie (...)

Zwrot pieniędzy z niezrealizowanej umowy

Zwrot pieniędzy z niezrealizowanej umowy

Kupiłem bilety lotnicze w promocji na określone daty. A warunek promocji był taki, że nie ma zwrotu pieniędzy. Małżonka zachorowała na ospę, w związku z tym nie możemy podróżować. Mam zaświadczenie (...)

Refaktura usług a deklaracja VAT-UE

Refaktura usług a deklaracja VAT-UE

Spółka z o.o. wystawiła na podstawie zawartej umowy refakturę za bilety LOT zagraniczne. Faktura została wystawiona za stawką 0% na podmiot zagraniczny na Cyprze, który jest podatnikiem VAT UE. (...)

FORUM PRAWNE

Interpretacja sformułowania w zarządzeniu Rektora AGH ws. wysokości opłat za studia

Interpretacja sformułowania w zarządzeniu Rektora AGH ws. wysokości opłat za studia Dzień dobry. Jestem studentem AGH, nie dawno pojawiło się na mojej uczelni nowe rozporządzenie rektora ws. podniesienia (...)

Katowice: Juwenalia Śląskie 2011 - PROGRAM !!!

Katowice: Juwenalia Śląskie 2011 - PROGRAM !!! 16 maja BARWNY KOROWÓD STUDENTÓW - Centrum Katowic (godz. 12.00) * Start KOROWODU spod Uniwersytetu Ekonominczego i przemarsz w kierunku Politechniki (...)

Rocznica katastrofy smoleńskiej 2011

Rocznica katastrofy smoleńskiej 2011 9 kwietnia 2011 polski samolot z Anną Komorowską i przedstawicielami ofiar katastrofy w Smoleńsku wyląduje w Briańsku - ustaliły \"Wiadomości\" TVP1. Prezydentowa (...)

Zawrócenie samolotu na lotnisko z winy pasażera.

Zawrócenie samolotu na lotnisko z winy pasażera. Witam, miałam nie przyjemność ostatnio lecieć lotem do UK który został cofnięty z winy pasażera, który się awanturował ze stewardami i był (...)

Przełożony lot na inne lotnisko z biura podróży Pomocy !!!

Przełożony lot na inne lotnisko z biura podróży Pomocy !!! Witam , Kupiłem wycieczkę z biura podróży . Wylot mial nastąpić o 9:45 z Wrocławia lecz o godz 7:00 tego samego dnia zostałem poinformowany (...)

Wyjazd mamy z dzieckiem za granice bez zgody ojca ktory nie placi alimentów

Wyjazd mamy z dzieckiem za granice bez zgody ojca ktory nie placi alimentów Witam,potrzebuje porady prawnej. Moj syn ma 3 lata, z jego ojcem pozostawalam w nieformalnym zwiazku, rozstalismy sie kiedy (...)

Wypadek na lotnisku - czy warto ubiegac sie o odszkodowanie?

Wypadek na lotnisku - czy warto ubiegac sie o odszkodowanie? Witam, Jakis czas temu zona miala 'wypadek' na lotnisku okencie w Warszawie. Jako ze na codzien mieszkamy poza granicami Polski w miare reguralnie (...)

Samolot transportowy spadł na dzielnicę mieszkalną w Kongu ! Zginęło co najmniej 14 osób !!

Samolot transportowy spadł na dzielnicę mieszkalną w Kongu ! Zginęło co najmniej 14 osób !! Samolot transportowy An-32, należący do prywatnej kompanii Trans Air Congo (TAC), spadł na dzielnicę (...)

WITAM,ZMARŁA MI SIOSTRA W HOLANDII,JESTEM EMERYTKĄ I NIE STAĆ MNIE NA SAMOLOT,CZY PRZYSŁUGUJĄ MI

WITAM,ZMARŁA MI SIOSTRA W HOLANDII,JESTEM EMERYTKĄ I NIE STAĆ MNIE NA SAMOLOT,CZY PRZYSŁUGUJĄ MI WITAM,ZMARŁA MI SIOSTRA W HOLANDII,JESTEM EMERYTKĄ I NIE STAĆ MNIE NA SAMOLOT,CZY PRZYSŁUGUJĄ (...)

Dzieci za granicą, a ustalone sądownie kontakty

Dzieci za granicą, a ustalone sądownie kontakty Witam Z byłą żona mam dwoje dzieci, bliźniaki w wieku 3 lat. W marcu wraz z dziećmi wyjechała mieszkać do Szwecji. Wszystko zostało uregulowane (...)

odszkodowanie

odszkodowanie Witam mam pytanie odnośnie wypłaty odszkodowań od linii lotniczych. W tym roku leciałem do Tunezji linia EnterAir w Katowicach zostaliśmy poinformowani że samolot będzie opóźniony. (...)

wykroczenia przeciwko prawa pracy

wykroczenia przeciwko prawa pracy Witam chcialabym sie dowiedziec gdzie moge zglosic takie sytuacje : w pewnej firmie budowlanej pracownicy pracuja od rana tj 0d godz 6-7 czasem nawet do godz 21-22 oprocz (...)

Bankructwo LOT-u 2013.

Bankructwo LOT-u 2013. Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się w tragicznej sytuacji finansowej, a ja tam właśnie pracy chce szukać... ;/ Zarząd firmy chce, by Skarb Państwa wsparł ją prawie miliardem (...)

Jak złożyć skargę na przewoźnika? LOT.

Jak złożyć skargę na przewoźnika? LOT. Prosze o informacje, jak i gdzie mogę złożyć skarge na przewoźnika, linie lotnicze LOT?? opóźnienie lotu, potem problemy z bagażami podrecznymi ktore (...)

Lot 11.05.2020

Lot 11.05.2020 Witam. Jak wygląda z prawniczego punktu widzenia gdy mój lot w kwietniu (do Barcelony) został odwołany, z powodu panującej pandemii, a w maju, dokładniej 11, Wizzair nie chce mi zwrócić (...)

Ryanair nie odda pieniędzy za odwołany lot

Ryanair nie odda pieniędzy za odwołany lot Witam, Mój lot linią Ryanair z 22 marca został odwołany, z powodu pandemii Covid-19 i zawieszenia ruchu lotniczego między krajami. Otrzymałem wtedy sporo (...)

Koronawirus a mandaty

Koronawirus a mandaty Witam. Mam do was prośbę o wyjaśnienie moich wątpliwości, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Żeby nie było, dla jasności ja tak czy siak jestem w domu praktycznie (...)

Kredyt hipoteczny a koronawirus

Kredyt hipoteczny a koronawirus Dzień dobry. Przed pandemią koronawirusa wpłaciłem zadatek na zakup mieszkania, jednak obecna sytuacja uniemożliwia mi załatwienie wszystkich spraw związanych z (...)

Alfadiol alfacalcydol sprzedam leki trudno dostępne deficytowe braki Vit D osteoporoza

Alfadiol alfacalcydol sprzedam leki trudno dostępne deficytowe braki Vit D osteoporoza Alfadiol alfacalcydol sprzedam leki trudno dostępne deficytowe braki Vit D osteoporoza Oferuję alfadiol czyli (...)

Naturalny hormon tarczycy świni suplementy dieta niedoczynność Hashimoto Thyroid Thiroyd tajski hormony tarczyca

Naturalny hormon tarczycy świni suplementy dieta niedoczynność Hashimoto Thyroid Thiroyd tajski hormony tarczyca Naturalny hormon tarczycy świni suplementy dieta niedoczynność Hashimoto Thyroid Thiroyd (...)

Porady prawne