30.6.2021

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Zmiany w JPK_VAT z deklaracją

Zmiany od 1 lipca 2021 r.

Celem zmiany rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług jest ułatwienie podatnikom wywiązywania się z obowiązków ewidencyjnych, wyjaśnienie wątpliwości interpretacyjnych, a także wprowadzenie zmian związanych z tzw. unijnym pakietem VAT e-commerce. 

Rozporządzenie zostało podpisane przez ministra finansów funduszy i polityki regionalnej i opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Porady prawne

Na czym polegają zmiany?

Najważniejsze zmiany wprowadzone rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług są następujace:

1. Możliwość zbiorczego wykazywania paragonów z NIP do kwoty 450 zł wystawionych zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, oraz faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Zmiana ma na celu ułatwienie podatnikom prowadzenia ewidencji, poprzez możliwość zbiorczego wykazywania tzw. faktur uproszczonych oraz ww. biletów jednorazowych.

2. Doprecyzowanie pod względem merytorycznym i formalnym przepisów rozporządzenia odnoszących się do oznaczeń niektórych grup towarów i usług (GTU) oraz procedur specjalnych.

W celu wyeliminowania różnic pomiędzy dokumentacją techniczną (strukturą JPK_VAT
z deklaracją), a wskazanymi w rozporządzeniu oznaczeniami, zmieniono sposób oznaczeń
z oznaczeń typu „01” do „13” na „GTU_01” do „GTU_13”. Ponadto doprecyzowano zapisy wskazując odniesienie do kodów CN wg Nomenklatury scalonej (CN 2020) lub powołując się na klasyfikację PKWiU 2015.

3. Wyłączenie stosowania oznaczeń GTU do dokumentów „RO” i „WEW”.

W celu uproszczenia obowiązków ewidencyjnych uznano, że czynności udokumentowane dokumentem zbiorczym wewnętrznym zawierającym sprzedaż z kas rejestrujących „RO”
i dokumentem wewnętrznym „WEW” nie będą oznaczane oznaczeniami GTU.

4. Wyłączenie stosowania symboli procedur do dokumentów RO.

Aby uprościć obowiązki ewidencyjne wprowadzono również rozwiązanie, aby dokumenty zbiorcze wewnętrzne zawierające sprzedaż z kas rejestrujących „RO” nie były oznaczane symbolami procedur.

5. Wyłączenie stosowania oznaczenia „TP” w przypadku dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami.

Zmiana ma charakter upraszczający i dostosowujący wymogi ewidencyjne do potrzeb analitycznych i kontrolnych administracji skarbowej.

6. Doprecyzowanie przepisów dotyczących wykazywania danych w zgłoszeniu celnym, rozliczeniu zamknięcia lub decyzji.

Przepis w tym zakresie doprecyzowano uściślając, że imię i nazwisko lub nazwę nadawcy lub eksportera podaje się w przypadku zgłoszenia celnego, rozliczenia zamknięcia lub decyzji,
a nie deklaracji importowej, ponieważ deklaracja importowa nie zawiera takich danych.

7. Możliwość wykazywania w ewidencji zmniejszenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 19a ustawy, dokumentem „WEW”.

Rozwiązanie wprowadzono, aby zmniejszenie podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 19a ustawy, mogło być wykazane w ewidencji na podstawie dokumentu wewnętrznego z oznaczeniem „WEW”, o którym mowa w ust. 8 pkt 2, jeśli nabywca nie otrzymał faktury korygującej dokumentującej dane zdarzenie, do dnia przesłania tej ewidencji na zasadach określonych w art. 99 ust. 11c ustawy.

8. Uchylenie przepisów rozporządzenia dotyczących stosowania oznaczenia „MPP”.

Zmiana ta nastąpiła w związku ze zgłaszanymi uwagami do oznaczania transakcji obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności w ewidencji sprzedaży. Zatem w JPK_VAT
z deklaracją nie będzie się już stosowało oznaczenia „MPP”.

9. W przypadku korekt dokonanych zgodnie z art. 89a ust. 1 i 4 ustawy wprowadzono obowiązek wykazania w ewidencji daty upływu terminu płatności lub daty dokonania zapłaty.

Zmiana ta ma charakter doprecyzowujący i pozwoli na weryfikację nieściągalności wierzytelności, która została uprawdopodobniona, bez konieczności przeprowadzania czynności kontrolnych lub czynności sprawdzających z udziałem podatnika, oraz znacznie ułatwi weryfikację ustawowej przesłanki zastosowania ulgi za tzw. „złe długi”, tj. upływ terminu płatności faktury.

10. Wprowadzenie oznaczenia, że podatnik ułatwiał w okresie rozliczeniowym dokonanie czynności, o których mowa w art. 109b ust. 4 ustawy o VAT.

Art. 109b ust. 4 ustawy o VAT nakłada na podatników, ułatwiających poprzez interfejs elektroniczny (taki jak platforma, platforma handlowa, portal lub inne podobne środki) dostawy towarów i świadczenie usług określone w art. 109b ust. 1 ustawy, obowiązek udostępnienia na żądanie organu podatkowego ewidencji zawierającej określone informacje na temat tych czynności (transakcji) i wykonujących je podatników.

W związku z tym podatnicy zobowiązani do składania JPK_VAT z deklaracją, jeżeli dodatkowo zobowiązani są do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109b ust.
1 ustawy (w odniesieniu do ułatwianych przez nich czynności powiązanych z terytorium kraju, o których mowa w art. 109b ust. 4 ustawy), zgodnie z projektowanym § 7 pkt 8 rozporządzenia powinni oznaczyć odpowiednio w części deklaracyjnej JPK_VAT, że podatnik ułatwiał w okresie rozliczeniowym dokonanie czynności, o których mowa w art. 109b ust. 4 ustawy. Powyższe rozwiązanie pozwoli na sprawniejsze monitorowanie podmiotów ułatwiających dokonanie powyższych czynności w danym okresie rozliczeniowym.

11. Zastąpienie oznaczeń „SW” i „EE” jednym wspólnym oznaczeniem „WSTO_EE”.

Zmiana polega na tym, że ewidencja zawiera jedno oznaczenie WSTO_EE dotyczące wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju, i świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Konieczność dostosowania przedmiotowego rozporządzenia w zakresie oznaczeń „SW” - dostawy w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy, oraz „EE” - świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy, wynika z ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów
i usług oraz niektórych innych ustaw, wdrażającej tzw. pakiet VAT e-commerce. Uchyla one pojęcie sprzedaży wysyłkowej na i z terytorium kraju oraz regulacje odnoszące się do tej sprzedaży i wprowadza pojęcie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) oraz regulacje w tym zakresie.

12. Wprowadzenie oznaczenia „IED” (Interfejs Elektroniczny Dostawca).

Oznaczenie „IED” ma na celu monitorowanie dostaw towarów, o których mowa w art. 7a ust. 1 i 2 ustawy o VAT, dokonywanych przez podatnika ułatwiającego te dostawy, który nie korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a lub 9 ustawy lub odpowiadających im regulacjach, dla których miejscem dostawy jest terytorium kraju.

13. Wprowadzenie przepisów przejściowych dotyczących:

  • stosowania, począwszy od rozliczenia za styczeń 2022 r. oznaczenia, że podatnik ułatwiał w okresie rozliczeniowym dokonanie czynności, o których mowa w art. 109b ust. 4 ustawy oraz oznaczenia IED,
  • wykazywania, począwszy od rozliczenia za styczeń 2022 r., daty upływu terminu płatności lub daty dokonania zapłaty w przypadku korekt dokonanych zgodnie z art. 89a ust. 1 i 4 ustawy o VAT,
  • stosowania w ewidencji oznaczenie „EE” w rozliczeniach za miesiące lipiec-grudzień 2021 r. zamiast oznaczenia „WSTO_EE”.

Przejdź do rozporządzenia w Dzienniku Ustaw

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców  Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów (...)

Jak złożyć JPK_VAT z deklaracją?

Jak złożyć JPK_VAT z deklaracją?

Zobacz, co zmieni się od 1 października 2020 roku w plikach JPK_VAT. Sprawdź, jakie nowe dane będziesz musiał podać i jakie kary grożą za błędy. Czym jest JPK_VAT z deklaracją, kto i kiedy go składa, jak go wypełnić i wysłać? ##baner## Czym jest nowy JPK_VAT z deklaracją? JPK_VAT (...)

JPK_VAT ma być rozbudowany

JPK_VAT ma być rozbudowany

Konsultacje podatkowe dotyczące JPK_VAT Rozpoczęły się konsultacje podatkowe na temat ulepszenia i możliwej rozbudowy schemy JPK_VAT. Uwagi z uzasadnieniem można zgłaszać do 7 sierpnia. Z perspektywy organów podatkowych niezwykle istotne jest, żeby pliki JPK_VAT (...)

JPK_VAT - obowiązek wszystkich podatników VAT

JPK_VAT - obowiązek wszystkich podatników VAT

Od 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT Mikroprzedsiębiorco! Jesteś podatnikiem VAT i składasz deklaracje VAT-7 lub VAT-7K? Od 1 stycznia 2018 r. masz prowadzić elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłać ją jako JPK_VAT. Plik JPK_VAT przekazuje (...)

Nowy JPK_VAT zamiast deklaracji

Nowy JPK_VAT zamiast deklaracji

Czym jest JPK_VAT z deklaracją, kto i kiedy go składa, jak go wypełnić i wysłać? Rozporządzenie ws. nowego JPK_VAT Od 1 kwietnia 2020 r. duzi przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, a od 1 lipca 2020 r. pozostali podatnicy VAT, będą składać nowy JPK_VAT, obejmujący dwie części: (...)

Nowy JPK_VAT z deklaracją dla wszystkich przedsiębiorców

Nowy JPK_VAT z deklaracją dla wszystkich przedsiębiorców

Od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy VAT będą składać jeden plik JPK_VAT z deklaracją. Rozwiązanie dotyczy wszystkich firm, bez względu na ich wielkość. Nowy JPK_VAT to mniej składanych dokumentów i kontroli podatkowych. ##baner## Nowy JPK_VAT z deklaracją Od 1 października (...)

JPK_VAT z deklaracją

JPK_VAT z deklaracją

Co to jest JPK_VAT z deklaracją? JPK_VAT z deklaracją to dokument elektroniczny, który będzie się składał z dwóch części. Obejmie zarówno ewidencję VAT (zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres), jak (...)

Nowy JPK_VAT z deklaracją za październik 2020 r.

Nowy JPK_VAT z deklaracją za październik 2020 r.

Od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy VAT składają jeden plik JPK_VAT z deklaracją. Rozliczenie podatku VAT za październik 2020 r. odbywa się według nowych zasad. Dotyczą one wszystkich czynnych podatników VAT, składających dotychczas deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. ##baner## Od (...)

JPK_VAT z deklaracją od 1 października

JPK_VAT z deklaracją od 1 października

JPK_VAT z deklaracją od 1 października 2020 r. dla wszystkich przedsiębiorców Obowiązek składania plików JPK_VAT wraz z deklaracją VAT zostanie przesunięty z 1 lipca na 1 października 2020 r. dla wszystkich podatników VAT.   Sejm uchwalił ustawę, która (...)

Nowy JPK_VAT z deklaracją dla wszystkich przedsiębiorców od 1 lipca 2020 r.

Nowy JPK_VAT z deklaracją dla wszystkich przedsiębiorców od 1 lipca 2020 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu terminu wejścia w życie nowego JPK_VAT z deklaracją. ##baner## Nowy termin Wejście w życie nowego JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7K i JPK_V7M) dla dużych przedsiębiorców przesunięto na 1 lipca 2020 r. Tym samym przesuwa się termin (...)

Co nowego w JPK?

Co nowego w JPK?

Bezpłatne narzędzia pomogą złożyć JPK_VAT z deklaracją Ministerstwo Finansów udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB do złożenia JPK_VAT z deklaracją. ##baner## Formularz interaktywny do składania plików JPK_VAT z deklaracją umożliwia przygotowanie (...)

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Ten artykuł ma na cel wyjaśnienie zagadnień finalizacji transakcji w okresach przejściowych występujących w sytuacji tworzenia i kończenia funkcjonowania grupy VAT. Od 2023 r. będzie można bowiem tworzyć grupy VAT.  Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Transakcje (...)

Dokumentacja, raportowanie i inne formalności w grupach VAT

Dokumentacja, raportowanie i inne formalności w grupach VAT

Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące dokumentacji i raportowania w grupach VAT. Raportowanie Przed wejściem do grupy VAT podatnicy VAT powiązani finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie zobowiązani są do dokumentowania fakturami VAT każdej czynnościdokonywanej (...)

Transakcje transgraniczne w grupach VAT

Transakcje transgraniczne w grupach VAT

Poznaj zasady rozliczeń transakcji transgranicznych grup VAT. Grupy VAT będą mogły być tworzone od 2023 r. ##baner## Transakcje wewnątrzwspólnotowe W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, tj. WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) oraz WNT (wewnątrzwspólnotowe (...)

Nowe konsultacje podatkowe

Nowe konsultacje podatkowe

Ministerstwo Finansów od czasu do czasu ogłasza konsultacje podatkowe. Obecnie także prowadzi kilka. Dotyczą one np. nowych struktur JPK_VAT oraz objaśnień podatkowych w zakresie PIT i CIT. Nowe struktury JPK_VAT - konsultacje podatkowe Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje (...)

Terminy zapłaty podatków w związku z COVID-19

Terminy zapłaty podatków w związku z COVID-19

Przesunięcia terminów na złożenie różnych podatków i informacji to odpowiedź na oczekiwania podatników, które wynikają m.in. z utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej w związku z pandemią COVID-19. Sprawdź, na jakie ułatwienia mogą liczyć podatnicy (...)

SLIM VAT 2

SLIM VAT 2

Czego dotyczy pakiet SLIM VAT 2? Przygotowany przez resort finansów pakiet SLIM VAT 2 został podpisany przez Prezydenta. To kilkanaście zmian ułatwiających rozliczanie VAT. Nowe przepisy ułatwią m.in. wykonywanie prawa do odliczenia podatku naliczonego, wydłużają termin na stosowanie (...)

SLIM VAT 2 - bilety jako faktury

SLIM VAT 2 - bilety jako faktury

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia zmieniającego zasady uznawania biletów za faktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu przewoźników i realizacja postulatów zgłaszanych na forum dialogu Ministerstwa Finansów z biznesem. To również (...)

SLIM VAT oraz rozwiązania doprecyzowujące niektóre konstrukcje VAT w konsultacjach publicznych

SLIM VAT oraz rozwiązania doprecyzowujące niektóre konstrukcje VAT w konsultacjach publicznych

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe trafił do konsultacji publicznych. Składa się on z dwóch części: pakietu SLIM VAT oraz rozwiązań doprecyzowujących niektóre konstrukcje VAT. SLIM VAT (Simple Local And Modern) (...)

Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe

Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe

Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej kondycji i żeby po jej zakończeniu mogły wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. W (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wypełnienie weksla niezgodnie z deklaracją

Wypełnienie weksla niezgodnie z deklaracją

Wypełniając weksel in blanco pomyliłem się jako wierzyciel i wpisałem nazwę miesiąca inną niż wynikałaby to z deklaracji wekslowej. Zamiast styczeń wpisałem grudzień 2005 roku. Czy można skreślić słowo grudzień i wpisać nad nim słowo styczeń, czy też taki weksel traci swą ważność (...)

Zwrot nadwyżki podatku VAT przy stawce 0%

Zwrot nadwyżki podatku VAT przy stawce 0%

Osoby fizyczne planują zawiązać spółkę z o.o., będzie to firma handlowa. 100% sprzedaży będzie to eksport do krajów byłego Związku Radzieckiego (głównie Ukraina, Białoruś i Litwa). W związku z tym VAT od sprzedaży będzie 0%. Towar natomiast będzie kupowany z 22% VAT-em. Spodziewany (...)

Przedstawienie weksla do zapłaty

Przedstawienie weksla do zapłaty

Jak praktycznie wygląda przedstawienie weksla do zapłaty po zawiadomieniu dłużnika-wystawcy weksla in blanco, o wypełnieniu weksla in blanco i wezwaniu do jego zapłaty w przypadku, gdy zgodnie z deklaracją do weksla in blanco miejsce płatności oznaczone jest nazwą miejscowości siedziby wystawcy (...)

Wniosek o wznowienie postępowania

Wniosek o wznowienie postępowania

Nakaz płatniczy został wydany na podstawie nieważnego weksla. Weksel był wystawiony in blanco na inne zobowiązanie. Na wekslu wyraźnie oznaczono, że jest ważny tylko razem z deklaracją wekslową. W deklaracji wekslowej wyraźnie określono, że jest zabezpieczeniem wykonania tylko konkretnego (...)

Weksel gwarancyjny

Weksel gwarancyjny

Jak w świetle szerszej wiedzy niż ja dysponuję należy interpretować zastosowanie weksla wręczonego jako gwarancyjny in blanco? Porozumienie wekslowe jest więc sprawą wtórną, dopóki nie uzyska się odpowiedzi na to pytanie. Jak należy rozumieć abstrakcyjność weksla in blanco w świetle (...)

Charakter prawny deklaracji wekslowej

Charakter prawny deklaracji wekslowej

Jest weksel in blanco, jest deklaracja wekslowa. Wierzyciel uruchamia realizację weksla, dłużnik twierdzi, że jest to niezgodne z deklaracją wekslową. Czy najpierw następuje realizacja weksla, a dopiero potem dłużnik może dochodzić swoich praw w sądzie, czy też w razie niezgodności stanowisk (...)

Wypełnienie weksla in blanco

Wypełnienie weksla in blanco

Wydzierżawiam od Agencji Nieruchomości Rolnych 4.5 ha łąki i z tego tytułu będę płacił roczny czynsz przez 3-lata w kwocie ok. 600 zł rocznie (łącznie ok 1800 zł). Przy podpisaniu umowy zażądano ode mnie 3-stronicowego oświadczenia majątkowego gdzie m. in. miałem podać wykazy nieruchomości (...)

Ujęcie importu środka trwałego z USA w PKPiR

Ujęcie importu środka trwałego z USA w PKPiR

Dnia 10.10.2008 r. zakupiono sprzęt medyczny w USA; jego wartość wynosiła 949,99 USD, koszt transportu i prowizji 181,5 USD. Razem 1.131,49 USD, w PLN 3031,01 (zapłata z góry, kurs USD 2,6832). W deklaracji SAD z dnia 22.11.2008 r. Agencja Celna wyliczyła VAT 7% od wartości celnej w wysokości (...)

Różne daty zawiadomienia o wypełnieniu weksla

Różne daty zawiadomienia o wypełnieniu weksla

Weksel in blanco wystawił pożyczkobiorca, a poręczyła go jego żona zamieszkali obydwoje pod tym samym adresem. Deklarację do tego weksla podpisali obydwoje. Zgodnie z deklaracją zawiadomienie o wypełnieniu weksla powinno być wysłane na siedem dni przed terminem zapłaty weksla określonym w (...)

Podpisanie weksla przez członka zarządu spółki

Podpisanie weksla przez członka zarządu spółki

Spółka z o.o, jest moim dłużnikiem, co stwierdzają podpisane faktury. Ponadto dysponuję jeszcze wekslem wystawionym przez jej prezesa oraz deklaracją wekslową, z której wynika że ten weksel składany jest przez tę spółkę na zabezpieczenie roszczeń wobec niej (a nie, że dłużnikiem solidarnym (...)

Zwrot weksla in blanco

Zwrot weksla in blanco

Czy w przypadku zwrotu weksla in blanco złożonego na zabezpieczenie, powinno się też zwrócić wystawcy weksla, deklarację wekslową do tego weksla? Z wystawieniem weksla in blanco łączy się zawarcie porozumienia między osobą, która złożyła podpis na wekslu w zamiarze zaciągnięcia (...)

Wypełnienie weksla in blanco

Wypełnienie weksla in blanco

Nabyłam w drodze indosu weksel in blanco od firmy X. Chciałabym go uzupełnić zgodnie z deklaracją wekslową. Mam pewne wątpliwości czy indos in blanco mógł zostać dokonany. W deklaracji wekslowej dłużnik pisze, iż upoważnia firmę X do uzupełnienia weksla w każdej chwili w określonej (...)

Poprawne określenie wystawcy weksla

Poprawne określenie wystawcy weksla

Firma (jednoosobowa) miała zaległości za faktury za miesiąc maj, czerwiec i lipiec na kwotę 9000 zł. W miesiącu wrześniu wierzyciel nakazał podpisanie weksla i deklaracji wekslowej. Czy deklaracja i weksel mają być wystawione na firmę czy właściciela firmy? Jakie dane powinny się znaleźć (...)

Obowiązek zwrotu weksla

Obowiązek zwrotu weksla

Nasz kontrahent jest w posiadaniu naszego weksla in blanco bez protestu z deklaracją wekslową stwierdzajacą, że weksel służy do zabezpieczenia należności wynikających z umowy agencyjnej. Nie posiadamy żadnych zaległości płatniczych ale kontrahent zbankrutował. Czy posiadacz weksla może (...)

VAT przy transakcji łańcuchowej

VAT przy transakcji łańcuchowej

Nasza firma zakupiła rosyjskie towary z Niemiec. Firma Niemiecka wystawiła fakturę na nas, a towar na zlecenie firmy niemieckiej został wysłany transportem bezpośrednio z Rosji do naszej firmy w Polsce; na granicy zapłaciliśmy cło, podatek VAT i otrzymaliśmy SAD. Na podstawie SAD-u rozliczyliśmy (...)

Wniosek o wznowienie postępowania

Wniosek o wznowienie postępowania

Nakaz płatniczy został wydany na podstawie nieważnego weksla. Weksel był wystawiony in blanco na inne zobowiązanie. Na wekslu wyraźnie oznaczono, że jest ważny tylko razem z deklaracją wekslową. W deklaracji wekslowej wyraźnie określono, że jest zabezpieczeniem wykonania tylko konkretnego (...)

Weksel gwarancyjny

Weksel gwarancyjny

Jak w świetle szerszej wiedzy niż ja dysponuję należy interpretować zastosowanie weksla wręczonego jako gwarancyjny in blanco? Porozumienie wekslowe jest więc sprawą wtórną, dopóki nie uzyska się odpowiedzi na to pytanie. Jak należy rozumieć abstrakcyjność weksla in blanco w świetle (...)

Charakter prawny deklaracji wekslowej

Charakter prawny deklaracji wekslowej

Jest weksel in blanco, jest deklaracja wekslowa. Wierzyciel uruchamia realizację weksla, dłużnik twierdzi, że jest to niezgodne z deklaracją wekslową. Czy najpierw następuje realizacja weksla, a dopiero potem dłużnik może dochodzić swoich praw w sądzie, czy też w razie niezgodności stanowisk (...)

Wypełnienie weksla in blanco

Wypełnienie weksla in blanco

Wydzierżawiam od Agencji Nieruchomości Rolnych 4.5 ha łąki i z tego tytułu będę płacił roczny czynsz przez 3-lata w kwocie ok. 600 zł rocznie (łącznie ok 1800 zł). Przy podpisaniu umowy zażądano ode mnie 3-stronicowego oświadczenia majątkowego gdzie m. in. miałem podać wykazy nieruchomości (...)

Ujęcie importu środka trwałego z USA w PKPiR

Ujęcie importu środka trwałego z USA w PKPiR

Dnia 10.10.2008 r. zakupiono sprzęt medyczny w USA; jego wartość wynosiła 949,99 USD, koszt transportu i prowizji 181,5 USD. Razem 1.131,49 USD, w PLN 3031,01 (zapłata z góry, kurs USD 2,6832). W deklaracji SAD z dnia 22.11.2008 r. Agencja Celna wyliczyła VAT 7% od wartości celnej w wysokości (...)

Różne daty zawiadomienia o wypełnieniu weksla

Różne daty zawiadomienia o wypełnieniu weksla

Weksel in blanco wystawił pożyczkobiorca, a poręczyła go jego żona zamieszkali obydwoje pod tym samym adresem. Deklarację do tego weksla podpisali obydwoje. Zgodnie z deklaracją zawiadomienie o wypełnieniu weksla powinno być wysłane na siedem dni przed terminem zapłaty weksla określonym w (...)

Podpisanie weksla przez członka zarządu spółki

Podpisanie weksla przez członka zarządu spółki

Spółka z o.o, jest moim dłużnikiem, co stwierdzają podpisane faktury. Ponadto dysponuję jeszcze wekslem wystawionym przez jej prezesa oraz deklaracją wekslową, z której wynika że ten weksel składany jest przez tę spółkę na zabezpieczenie roszczeń wobec niej (a nie, że dłużnikiem solidarnym (...)

Zwrot weksla in blanco

Zwrot weksla in blanco

Czy w przypadku zwrotu weksla in blanco złożonego na zabezpieczenie, powinno się też zwrócić wystawcy weksla, deklarację wekslową do tego weksla? Z wystawieniem weksla in blanco łączy się zawarcie porozumienia między osobą, która złożyła podpis na wekslu w zamiarze zaciągnięcia (...)

Wypełnienie weksla in blanco

Wypełnienie weksla in blanco

Nabyłam w drodze indosu weksel in blanco od firmy X. Chciałabym go uzupełnić zgodnie z deklaracją wekslową. Mam pewne wątpliwości czy indos in blanco mógł zostać dokonany. W deklaracji wekslowej dłużnik pisze, iż upoważnia firmę X do uzupełnienia weksla w każdej chwili w określonej (...)

Poprawne określenie wystawcy weksla

Poprawne określenie wystawcy weksla

Firma (jednoosobowa) miała zaległości za faktury za miesiąc maj, czerwiec i lipiec na kwotę 9000 zł. W miesiącu wrześniu wierzyciel nakazał podpisanie weksla i deklaracji wekslowej. Czy deklaracja i weksel mają być wystawione na firmę czy właściciela firmy? Jakie dane powinny się znaleźć (...)

Obowiązek zwrotu weksla

Obowiązek zwrotu weksla

Nasz kontrahent jest w posiadaniu naszego weksla in blanco bez protestu z deklaracją wekslową stwierdzajacą, że weksel służy do zabezpieczenia należności wynikających z umowy agencyjnej. Nie posiadamy żadnych zaległości płatniczych ale kontrahent zbankrutował. Czy posiadacz weksla może (...)

Wypełnienie weksla niezgodnie z deklaracją

Wypełnienie weksla niezgodnie z deklaracją

Wypełniając weksel in blanco pomyliłem się jako wierzyciel i wpisałem nazwę miesiąca inną niż wynikałaby to z deklaracji wekslowej. Zamiast styczeń wpisałem grudzień 2005 roku. Czy można skreślić słowo grudzień i wpisać nad nim słowo styczeń, czy też taki weksel traci swą ważność (...)

VAT przy transakcji łańcuchowej

VAT przy transakcji łańcuchowej

Nasza firma zakupiła rosyjskie towary z Niemiec. Firma Niemiecka wystawiła fakturę na nas, a towar na zlecenie firmy niemieckiej został wysłany transportem bezpośrednio z Rosji do naszej firmy w Polsce; na granicy zapłaciliśmy cło, podatek VAT i otrzymaliśmy SAD. Na podstawie SAD-u rozliczyliśmy (...)

Termin zgłoszenia zaprzestania działalności

Termin zgłoszenia zaprzestania działalności

Osoba fizyczna prowadzi działalność i jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Z dniem 30.11. likwiduje działalność. Do 25 grudnia zostanie złożona deklaracja VAT-7 za listopad. Jaki jest termin złożenia do urzędu skarbowego VAT-Z? Czy można złożyć w tym przypadku 25 grudnia wraz (...)

Zeznanie roczne PIT-37 a dochód z dywidendy

Zeznanie roczne PIT-37 a dochód z dywidendy

Jestem udziałowcem spółki z o.o. Spółka wypłaca udziałowcom dywidendę. Czy wypłaconą przez spółkę dywidendę należy rozliczyć w rozliczeniu rocznym PIT-37? Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej (...)

Wystawienie weksla przez spółkę-odpowiedzialność

Wystawienie weksla przez spółkę-odpowiedzialność

Wspólnicy spółki z o.o., (jeden z dwóch był jedynym byłym członkiem jej zarządu), zbyli swoje udziały w całości na osoby trzecie. Członek zarządu (były) w czasie pełnienia funkcji członka zarządu podpisał poręczenie weksla in blanco oraz na deklaracji wekslowej. Wystawca weksla in (...)