Prawo cywilne: Wykonanie umowy - Artykuły

Jak zabezpieczyć płatność ceny?

29.4.2024

Gdy strona umowy zobowiązana będzie do zapłaty ceny w przyszłości, wtedy występuje ryzyko, że wierzyciel zapłaty się nie doczeka. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia wierzytelności. Wyróżnia się zabezpieczenia osobiste (obok dłużnika \"głównego\" odpowiedzialność całym swym majątkiem (...)

Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?

8.1.2024

Zamawiający może odmówić przyjęcia dzieła dotkniętego wadą (fizyczną lub prawną) bez potrzeby wykazywania, że zawinił ją przyjmujący zamówienie. Po odebraniu dzieła zamawiającego chronią zaś przepisy o rękojmi za wady. Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, (...)

Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka?

11.12.2023

Pojęcie zaliczki należy wyraźnie odróżnić od pojęcia zadatku. Różne są podstawy ich udzielania, różne funkcje, jakie spełniają, a także konsekwencje ich zastosowania w stosunkach prawnych. Zadatek w szerokim rozumieniu oznacza sumę pieniężną lub rzecz, którą jedna osoba daje drugiej (...)

Przelew wierzytelności

20.3.2023

Wierzytelność jest pojęciem ściśle związanym z prawem zobowiązań. Wierzytelność, jako prawo przejawiające się w uprawnieniu wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia określonego roszczenia, może być przedmiotem obrotu. Wierzycielem jest osoba związana stosunkiem prawnym z określonym (...)

Jakie prawa przysługują konsumentom?

12.2.2023

Jeśli zamierzasz sprzedawać towary lub świadczyć usługi, musisz przestrzegać praw konsumenta. Te prawa obejmują między innymi: gwarancję, rękojmię czy prawo do zwrotu towaru. Nie możesz też stosować w umowach klauzul niedozwolonych. Sprawdź, jakie prawa mają konsumenci.

Uprawnienia MŚP wobec platform i wyszukiwarek internetowych

27.11.2022

Coraz więcej przedsiębiorców działa na platformach internetowych. Trudno już wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez obecności w sieci.  Dowiedz się, jakie prawa przysługują przedsiębiorcom w relacjach z platformami internetowymi i wyszukiwarkami internetowymi.

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

26.1.2022

Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, zależy od wielkości kwoty lub metody płatności przyjętej przez strony transakcji. Przeczytaj, (...)

Przejęcie długu

21.5.2021

Kodeks cywilny reguluje sytuacje, w których na podstawie odpowiedniej umowy następuje podmiotowa zmiana dłużnika stosunku zobowiązaniowego. Zmiana ta polega na wstąpieniu w miejsce dłużnika w stosunku zobowiązaniowym osoby trzeciej, która do tej pory w stosunku tym nie uczestniczyła. (...)

Przed Black Friday - o czym pamiętać?

26.11.2019

„Black Friday”, czyli „Czarny Piątek” oraz „Cyber Monday” wpisały się na dobre w konsumencki kalendarz i oficjalnie otwierają przedświąteczny okres zakupowy. Promocja promocji jednak nie równe. Warto wiedzieć, do czego zobowiązani są (...)

Uprawnienie do przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego

15.9.2019

Według stanowiska Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKIK w sprawie interpretacji art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku wcześniejszej spłatykredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, (...)

Zadatek jako sposób zabezpieczenia realizacji umowy

23.8.2019

Z samego zawarcia umowy nie można wnioskować, że zostanie ona zrealizowana. Istniejąca i obowiązująca zasada, że umów trzeba dotrzymywać jest niewystarczająca. Prawo cywilne przewiduje zasady odpowiedzialności nielojalnych kontrahentów w przypadku, gdy nie realizują oni warunków (...)

Przygotuj się na brexit

15.9.2018

30 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści UE. Skutki tego aktu będą odczuwalne dla obywateli, przedsiębiorstw i administracji zarówno UK, jak i w UE. Wynik negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE), czyli tzw. brexitu, jest niepewny. Przedsiębiorcy powinni (...)

Potrącenie wierzytelności

13.1.2017

Potrącenie jest możliwe jeżeli jednocześnie dwie osoby są względem siebie zarówno dłużnikiem i wierzycielem. Jednakże potrąceniu mogą ulec tylko wierzytelności, których przedmiotem są pieniądze (czyli wierzytelności pieniężne) lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko (...)

Jak prawo chroni nabywcę usług turystycznych?

28.7.2014

Kiedy organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych? Czy można w drodze umowy wyłączyć lub ograniczyć tę odpowiedzialność? Jakie informacje powinny zawierać broszury, foldery, katalogi itp.? Jakie informacje organizator turystyki (...)

Wakacje 2014 - prawnicze last minute

4.6.2014

Wakacje 2013 zbliżają się wielkimi krokami - to czas wyjazdów i wycieczek, w tym zagranicznych. Od wielu lat systematycznie wzrasta liczba korzystających z ofert proponowanych przez biura podróży. Aby podróżować bezpiecznie i spokojnie warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zawarciem (...)

Przyrzeczenie publiczne

6.4.2012

Jest to jednostronne oświadczenie woli dłużnika, który w drodze ogłoszenia publicznego przyrzeka nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności. Publiczność ogłoszenia oznacza, iż powinno ono zostać złożone za pomocą środków umożliwiających powszechny dostęp społeczny. Przyrzeczenie (...)

Faktoring - istota i zastosowanie

22.2.2012

Spośród wielu nowych typów umów, które znajdują szerokie zastosowanie w naszym systemie prawnym, factoring jest instytucją mało znaną i niedocenianą przez przedsiębiorców. Umowa factoringu jest rodzajem umowy nienazwanej. Oznacza to, że nie jest unormowana ustawowo. Jej treść w głównej (...)

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

22.4.2011

W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy, (...)

Rodzaje umów deweloperskich spotykanych w obrocie

29.1.2010

W niniejszym artykule omówione zostały poszczególne rodzaje umów, zwanych potocznie umowami deweloperskimi. Przykładowo do tej grupy należą umowy deweloperskie w ścisłym tego słowa znaczeniu, zwane też realizatorskimi, które są zawierane między nabywcą a deweloperem (...)

Jak i kiedy depozyty będą likwidowane?

17.2.2007

Od 22 lutego 2007 r. obowiązywać ma ustawa z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów. Ustawa ta reguluje zasady i tryb likwidacji niepodjętych depozytów znajdujących się w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych. O jakie depozyty chodzi? (...)

Zawarcie umowy z abonamentem promocyjnym - opinia prawna

28.6.2005

Ponieważ w przedmiotowej sprawie przystąpiono do wykonywania umowy – mógł Pan odbierać programy telewizyjne, można przyjąć, iż doszło do potwierdzenia umowy przez podmiot w imieniu którego umowa została zawarta - Korporację Telewizyjną. Jeżeli by przyjąć takie stanowisko, późniejsze (...)

Skutki prawne nieodebrania zamówionej usługi lub rzeczy - opinia prawna

22.2.2005

W zobowiązaniu wzajemnym każda ze stron jest jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem. Państwo, jako firma produkcyjna jesteście dłużnikiem w zakresie wykonania maszyny i przeniesienia jej własności na rzecz zamawiającego. Jesteście natomiast Państwo wierzycielem w zakresie otrzymania wynagrodzenia (...)

Terminy zapłaty w transakcjach handlowych - opinia prawna

7.2.2005

Na wstępie należy zauważyć, że ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych przewiduje dwa rodzaje odsetek, których zapłaty może żądać wierzyciel to jest odsetki ustawowe za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego do dnia zapłaty jednak nie dłuższy (...)

Świadczenie usług drogą elektroniczną

27.10.2004

Termin "usługi świadczone drogą elektroniczną" obejmuje wszystkie usługi, których wykonanie następuje przez wysyłanie i odbieranie danych za pomocą systemów teleinformatycznych na indywidualne żądanie usługobiorcy (klienta), bez jednoczesnej obecności stron, przy czym dane te muszą zostać (...)

Zakres ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

27.10.2004

10 marca 2003 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu usług elektronicznych. Regulacja ta określa zasady świadczenia usług drogą elektroniczną, obowiązki usługodawcy, zasady odpowiedzialności usługodawcy z tytułu świadczonych usług oraz zasady ochrony danych osobowych osób fizycznych (...)

Obowiązki usługodawcy świadczącego usługi drogą elektroniczną

27.10.2004

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która weszła w życie 10 marca 2003 r. nakłada na podmioty świadczące usługi droga elektroniczną szereg obowiązków, mających zapewnić bezpieczeństwo dokonywanych w drodze elektronicznej transakcji. Podmiot świadczący usługi (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika