Prawo pracy: BHP - Porady prawne (strona: 3)
Praca przy sztucznym świetle
Jestem zatrudniony na pełnym etacie na stanowisku operatora dźwięku, pracuję w studiu bez okien - oświetlenie jest sztuczne, czas pracy to ok. 7 godzin. Nie mam płacone za szkodliwe, czy takie mi (...)
Uczestniczenie w komisji BHP a czas pracy
Czy przedstawiciel związków zawodowych powołany przez pracodawcę na posiedzenie komisji BHP w myśl art. 237 kp na co dzień zatrudniony w systemie równoważnych norm czasu pracy dla którego dzień (...)
Zatrudnianie inspektora BHP
Jeżeli specjalista d/s BHP przebywa na długim zwolnieniu lekarskim - pracodawca ma obowiązek zatrudnienia na jego miejsce innego inspektora BHP np. na umowę na (zastępstwo)?
Niekorzystanie ze zwolnienia L4
Lekarz wystawił mi zwolnienie z pracy z powodu choroby. Czy mam prawo niekorzystać z tego zwolnienia (tzn. nie złożyć go w mojej firmie i przychodzić do pracy)?
Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP
W regulaminie pracy umieściłem zapis o zakazie palenia papierosów w czasie pracy na terenie całego zakładu (sklep spożywczy). W momencie rozmowy kwalifikacyjnej o tym mówię, a także przypominam (...)
Ekwiwalent za korzystanie z własnej odzieży
Wypłacam pracownikom ekwiwalent pieniężny za używanie obuwia oraz wydaję ekwiwalent - proszek do prania odzieży roboczej. Czy są jakieś ustalone normy co ile i na jakim stanowisku, czy jest to (...)
Koszty badania zdrowia pracownika
Zatrudniam pracowników w sklepie spożywczym. W momencie przyjęcia do pracy kieruję kandydata na pracownika na badania lekarskie wstępne i ponoszę ich koszt, a także za kolejne okresowe badania. (...)
Zatrudnienie pracownika chorego na żółtaczkę
Mąż został zarażony w szpitalu wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Z tego powodu żaden pracodawca nie chce przyjąć go do pracy, ponieważ obawia się o zdrowie innych pracowników. Organ rentowy (...)
Częściowa niezdolność pracownika do pracy
Jestem nauczycielem (15 lat w zawodzie) oraz od 4 lat pełnię funkcję doradcy metodycznego fizyki (zmniejszony wymiar godzin+dodatek służbowy). Jestem osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym (...)
Zwolnienie L4 a świadczenie pracy
Czy pracownik ma prawo ukrywać zwolnienie lekarskie przed pracodawcą, wysłać zwolnienie do ZUS i chodzić nadal do pracy, licząc na przykład, że uda mu się dostać zarówno pensję jak i zasiłek (...)
Szkolenie BHP a praca u nowego pracodawcy
Czy pracownik, który odbył szkolenie z zakresu BHP u poprzedniego pracodawcy musi przechodzić to szkolenie jeszcze raz u nowego?
Wypadek przy pracy a wypadek w drodze do pracy
Czy wypadek na wycieczce szkolnej nauczyciela jest wypadkiem w pracy czy wypadkiem w drodze do pracy, a może jeszcze innym wypadkiem?
Ekwiwalent za używanie własnej odzieży w pracy
Czy kierowca dostarczający do sklepów kosmetyki i chemię gospodarczą, który musi załadować i rozładować towary może mieć wypłacany ekwiwalent za używanie i pranie własnej odzieży, czy musi (...)
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych
Dlaczego nauczyciel pracujący w szkole jako informatyk nie ma płaconego szkodliwego?
Ksero w miejscu zatrudnienia
Czy w pomieszczeniu biurowym, w którym na stałe pracuje kilka osób, może być ksero? Ksero to jest używane praktycznie bez przerwy, przez pracowników całej firmy i nie ma osoby, która zajmowałaby (...)
Umowa cywilnoprawna a wypadek przy pracy
Czy osobie zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, od której to umowy odprowadzane są obowiązkowe składki emerytalna, rentowa, wypadkowa oraz dobrowolna chorobowa przysługuje odszkodowanie (...)
Nasłonecznienie w miejscu pracy
Czy osoby zatrudnione przy komputerze mogą pracować w pomieszczeniu bez okien? Jeżeli w wyniku takiej pracy pogorszył się wzrok pracownika, czy może on żądać odszkodowania od pracodawcy i w jakiej (...)
Odszkodowanie po likwidacji pracodawcy
Co się dzieje z wypłacanymi odszkodowaniami przez zakład pracy z tytułu wypadku przy pracy w przypadku, gdy zakład lub jego następca prawny (spółka prawa handlowego) jest postawiony w stan likwidacji (...)
Masz inne pytanie do prawnika?