Prawo pracy: BHP - Porady prawne
Ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy
W firmie, w której pracuję, od 9 stycznia 2006 odcięta jest woda z sieci miejskiej. Nie ma gdzie umyć rąk w czystej wodzie, brak na terenie zakładu wody zdatnej do picia - wodę na herbatę trzeba (...)
Ubiór nauczyciela wychowania fizycznego
Czy nauczycielom wychowania fizycznego przysługuje dres, obuwie sportowe, podkoszulek, spodenki gimnastyczne? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Czy musi to być odzież markowa? Jaki jest czas użytkowania (...)
Szkolenie pracownika w dni wolne od pracy
Jestem pracownikiem służby cywilnej (nie urzędnikiem) zatrudnionym w Urzędzie Skarbowym, pracodawca kieruje mnie na szkolenie poza miejsce zamieszkania odbywające się w weekend - tj. dni wolne od (...)
Wypadek drogowy jako wypadek przy pracy
Pracownik w czasie pracy miał wypadek drogowy (wymusił pierwszeństwo) był trzeźwy. W wyniku tego wypadku zostali ranni kierowca i dwaj pracownicy jadący w tym samochodzie. Drugiemu uczestnikowi wypadku (...)
Powierzchnia biurowa dla pracownika
Ile powierzchni biurowej powinno wypadać na pracownika?
Zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych
Zatrudniłem pracownika na umowę o pracę jako instalatora (praca na wysokości do 5 m). Pracownik przyniósł zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz wpisał stanowisko: instalator - praca na wysokości (...)
Ważność szkoleń BHP
Przez jaki okres ważne są szkolenia bhp wstępne, podstawowe i okresowe? Czy pracownicy biurowi mogą podlegać tylko szkoleniom wstępnym, gdy tak ustali prezes firmy?
Wzór karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp
Pracownicy naszej firmy przed przystąpieniem do pracy przechodzą wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Stosujemy wzór kart szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp obowiązujący (...)
Wzór zaświadczenia o odbyciu szkolenia okresowego
W rozporządzeniu ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp w paragrafie 16 jest mowa, że organizator wystawia zaświadczenia których wzór określają odrębne (...)
Badania psychotechniczne maszynisty
Maszynista kolejowy musi wykonywać badania psychotechniczne. Jakie przepisy regulują te kwestie? Jakie są terminy wykonywania tych badań (w sensie co ile lat)?
Maszynista a praca w warunkach niebezpiecznych.
Maszynista kolejowy prowadzi pociąg z ładunkami niebezpiecznymi. Czy maszynista prowadząc pociąg z ładunkiem niebezpiecznym ( benzyny, kwasy) pracuje w warunkach niebezpiecznych?
Badanie trzeżwości pracownika
Pracodawca obligatoryjnie, za zgodą pracownika na piśmie, wprowadził obowiązek badania trzeźwości przez uprawnionego pracownika pracodawcy.Jak te kwestie są uregulowane prawnie? Kto i kiedy może (...)
Renta socjalna a możliwość zatrudnienia
Sąd, w postępowaniu odwoławczym od decyzji ZUS odmawiającej prawa do renty socjalnej, przyznał ubezpieczonemu prawo do renty socjalnej w związku z ustaleniem przez biegłych sądowych jego całkowitej (...)
Wypadek na uczelni, zastosowanie przepisów dot. wypadku przy pracy
Jestem studentką, uległam wypadkowi na uczelni. Czy wypadek na uczelni można traktować jak wypadek przy pracy?
Szkolenia BHP dla praktykantów
Firma przyjęła na bezpłatne praktyki absolwenckie osobę w wieku do 26lat. Praktyki dotyczą administracji biurowości.Przez kogo taka osoba powinna zostać przeszkolona w zakresie BHP ? (pracodawcę, (...)
BHP i PPOŻ w firmie
Pracodawca zorganizował w zakładzie pracy służby bhp i ppoż, zatrudniając osobę na umowę o pracę.Czy pracodawca może zorganizować takie służby zlecając, umową zlecenia lub umową o dzieło, (...)
Niepełnosprawność a akordowy system pracy
Pracodawca zatrudnia pracownika z umiarkowaną niepełnosprawnością w systemie akordowym. Czy tak osoba może być zatrudniona w takim systemie? Jakie przepisy mówią o sposobie zatrudnienia takiej (...)
Wymóg organizowania palarni
Po stronie pracodawcy powstaje konieczność wyznaczenia palarni, jeżeli zatrudnia on co najmniej 20 pracowników. Moja instytucja zatrudnia 23 osoby, jednak 3 osoby są na urlopach macierzyńskich lub (...)
Zwolnienie dyscyplinarne za naruszenie zasad BHP
Pracownik MM przewoził hak na palecie wózkiem widłowym. Wykonywał manewr cofania. Pracownik TF widząc, że ów hak szura siadł bez wiedzy ani zgody operatora na tym haku aby zrobić przeciwwagę. (...)
Okulary korekcyjne dla pracowników
Sytuacja: Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (...)
Minimalna powierzchnia w biurze dla pracownika
Jakie przepisy normują pracę w pomieszczeniach biurowych? Chodzi mi o możliwą liczbę pracowników na 1 metr kwadratowy w pomieszczeniu zamkniętym. Jakie są normy oraz jaka jest minimalna powierzchnia, (...)
Warunki pracy przy komputerze - BHP
Czy pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy przy komputerze? Jeśli tak to jakie muszą być spełnione warunki tej pracy (czas pracy) oraz w jaki sposób określa się wysokość (...)
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
W zakładzie pracy pracodawca wypłaca pracownikom ekwiwalent za odzież roboczą. Teraz pracownicy złożyli wniosek o wypłacenie im ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Czy pracodawca powinien im (...)
Odzież ochronna i robocza
Pracownik nie otrzymuje należnej mu odzieży ochronnej i roboczej. Swoje czynności zawodowe wykonuje w odzieży prywatnej i za pomocą środków ochrony osobistej, zakupionych z własnych srodków finansowych. (...)
Pracownik i zbyt długie badania lekarskie
Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam pracowników. Ostatnio minął czas okresowych badań lekarskich. Jeden z pracowników unikał ponownych - okresowych badań. W końcu udało mi się (...)
Ekwiwalent za odzież zamiast wynagrodzenia
Do regulaminu pracy wprowadzono poniższy zapis: zapewnienie ubioru służbowego, bądź wypłata ekwiwalentu pieniężnego za używanie odzieży prywatnej jako tego ubioru. Opis ubioru służbowego określa (...)
Szkolenie bhp w dniu wolnym od pracy
W dniu dzisiejszym od godziny 8:00 do godziny 11:30 pracodawca zorganizował dla grupy pracowników pilnujących (portierów) szkolenie bhp i przeciwpożarowe. Portierzy zatrudnieni są w równoważnym (...)
Umowy cywilnoprawne a szkolenie bhp i badania
Zawarliśmy umowę - zlecenia dla Kierownika NZOZ. Kierownik oprócz leczenia pacjentów, zajmuje się organizacją pracy zatrudnionych w NZOZ pracowników. Sam również ma ustalone dni i godziny pracy. (...)
Wydzielenie pomieszczeń socjalnych dla pracowników
Prowadzę zakład fryzjerski, w którym nie byłem zobowiązany wydzielić pomieszczenia socjalnego. Chcę zatrudnić 1 lub 2 osoby do pracy w charakterze fryzjera(-ki). Będę zobowiązany do wydzielenia (...)
Zatrudnienie a znaczny stopień niepełnosprawności
Planujemy zatrudnić na stanowisku pomoc kucharza osobę z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności. Jak wynika z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przyczyną niepełnosprawności jest (...)
Dostęp do wody dla pracowników
Na placu składowym budowlanym, na którym będą pracować pracownicy brak jest dostępu do wody. W okolicznym oddalonym o 30 m budynku jest dostęp do wody i właściciel zgadza się na jej udostępnienie. (...)
Szkolenie w zakresie towarów ADR
Prowadzę firmę szkoleniową z zakresu BHP jako osoba fizyczna. Czy mogę organizować kurs na przewóz materiałów niebezpiecznych ADR? Jakie wymogi muszę spełnić i na czym polega egzamin?
Szkolenia BHP i badania pracownika tymczasowego
Agencja pracy tymczasowej udostępnia pracodawcy użytkownikowi pracownika. Która ze stron ma obowiązek zapewnić pracownikowi tymczasowemu szkolenie BHP, agencja pracy tymczasowej czy pracodawca użytkownik? (...)
Przeszkolenie pracownika w udzielaniu pomocy
Prowadzę firmę i zatrudniam pracowników. Trzech pracowników firmy ma przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej i są upoważnieni do obsługi apteczki. W tym zakresie zostali (...)
Uzyskanie kwalifikacji operatora koparkoładowarki
Prowadzę firmę szkoleniową w zakresie kursów kończących się egzaminem przed komisją powołaną przed Urzędem Dozoru Technicznego. W obecnym stanie prawnym można również zdawać taki egzamin (...)
Powrót pracownika z wojska a wymiar urlopu i BHP
Zatrudniam pracownika na umowę o pracę od 2002 r. na czas nieokreślony. Otrzymał kartę powołania do służby wojskowej na 9 miesięcy od 19.05.2007 r., w karcie jest tylko dzień stawienia się i (...)
Szkolenie BHP w szkole tańca
Czy szkolenie BHP w szkole tańca jest obowiązkowe? Z natury rzeczy nie jest to zakład produkcyjny. Czy są w tym przypadku przesłanki do obowiązkowego szkolenia BHP?
Szkolenie wstępne bhp a kolejna umowa o pracę
Zatrudniłem pracownika od 06.2007 r. do 30.09.2007 r. na stanowisku elektryk. Tego samego pracownika chcę zatrudnić od 01.02.2008r . na tym samym stanowisku. Czy karta szkolenia BHP wstępnego i stanowiskowego (...)
Okulary dla pracownika niepełnosprawnego
Pracownik który jest zatrudniony na umowę na czas określony na trzy miesiące zakupił okulary, ponieważ pracuje przy komputerze. Czy po ukończeniu umowy były pracownik powinien zwrócić pracodawcy (...)
Badanie lekarskie po odbyciu służby wojskowej
Pracownik wraca pod koniec grudnia z wojska (służba 9 miesięcy). Czy w pierwszym dniu stawienia się w pracy muszę wysłać pracownika na badania kontrolne?
Masz inne pytanie do prawnika?