Prawo spółek: Spółka jawna - Porady prawne (strona: 4)

Rozwiązanie spółki jawnej a zadłużenie

Czytałem ostatnio artykuł na temat dwóch sprzecznych wyroków SN dotyczących następstwa prawnego spółki jawnej. Wg jednego z nich wspólnicy rozwiązanej spółki jawnej nie wchodzą w jej miejsce (...)

Forma umowy spółki jawnej

Dwie osoby fizyczne zakupiły wspólnie nieruchomość w postaci gruntu. Zamierzają zawiązać spółkę jawną i wnieść ową nieruchomość do spółki. Czy osoby fizyczne mogą wnieść zakupiony (...)

Egzekucja z praw wspólnika w spółce jawnej

Posiadam nakaz przeciwko wspólnikowi spółki jawnej. Dłużnik sam rzekomo nie ma nic. Jedyne co posiada to jego obecność w spółce. Spółka ma majątek (załóżmy, że jest to jedna, duża maszyna), (...)

Rozwiązanie spółki jawnej przez sąd a rozliczenie

Mój mąż od ponad 10 lat był w spółce jawnej składającej się z dwóch osób, mój mąż miał 30%. Od dłuższego nie mogli się dogadać co do dalszego rozwoju firmy. Pewnego dnia mój mąż dostał (...)

Wykreślenie wspólnika spółki jawnej z KRS

Spółka jawna posiada 5 wspólników po 20 % udziałów każdy. Jest umowa spółki podpisana przez wspólników. Spółka chce wykupić jednego wspólnika lub ten wspólnik chce zbyć te udziały i odejść (...)

Podwyższenie wkładów wspólników w spółce jawnej

Wspólnicy spółki jawnej zamierzają zmienić skład osobowy spółki poprzez przyjęcie do spółki nowych wspólników. Nowoprzyjmowani wspólnicy zamierzają wnieść wkład w formie pieniężnej. (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej a KRS

Z dniem 01.10.2006 r. z trzyosobowej spółki jawnej występuje dobrowolnie jeden wspólnik. W związku z opisaną sytuacją jakie dokumenty powinni sporządzić wspólnicy? Jakie formularze wraz z załącznikami (...)

Ograniczenie reprezentacji spółki jawnej

Tworzymy spółkę jawną. Firma jest biurem projektowym, które wykonuje projekty dla kontrahentów. Chcemy pozostawić domyślną reprezentację jednoosobową spółki i wprowadzić jej ograniczenie (...)

Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej

Jestem wierzycielem spółki jawnej. Mam zamiar uzyskać nakaz sądowy, abym mógł skierować egzekucję moich należności do majątku spółki i do osobistych majątków wspólników. Czy wystarczy (...)

Rozwiązanie spółki jawnej bez likwidacji

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Wszyscy wspólnicy podjęli jednomyślną uchwałę o jej rozwiązaniu. Ponieważ spółka nie ma żadnych zobowiązań ani majątku, podjęto również uchwałę o (...)

Wycena przedsiębiorstwa - wkładu spółki jawnej

Tworzymy spółkę jawną. Jeden ze wspólników wnosi do spółki przedsiębiorstwo, jednoosobową działalność gospodarczą, prowadzoną na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. (...)

Założenie spółki jawnej przez rencistę

Jestem rencistą, mam 47 lat i wraz z kuzynem-emerytowanym nauczycielem(lat 51) chcemy założyć firmę Agencja Nieruchomości (obecnie nie pracujemy). Słyszałem, że by nie płacić pełnego ZUS-u (...)

Egzekucja długu z majątku członków spółki jawnej

Spółka jawna w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej zamówiła i otrzymała towar za który od ponad roku nie płaci. W międzyczasie do zakładu dłużnika wszedł komornik. Czy można się (...)

Egzekucja z udziału w spółce jawnej

Firma zarejestrowana na osobę fizyczną zaciągnęła zobowiązania finansowe dokonując zakupów towarów. Niestety uregulowała tylko ok. połowy należności. Sprawa trafiła do sadu, który potwierdził (...)

Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej

Do spółki jawnej, która dotychczas działała w 2-osobowym składzie, przystąpił nowy wspólnik. Spisano aneks do umowy w dniu 01.10.2005 r., z mocą obowiązującą od 01.11.2005 r. i złożono wniosek (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika