Prawo spółek: Spółka jawna - Porady prawne (strona: 2)
Ponowne zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Spółka jawna po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2006 zatwierdziła je i złożyła w sądzie. Po kilku miesiącach zorientowała się, że sprawozdanie podlega obligatoryjnemu badaniu przez (...)
Która spółka może być spółką jednoosobową
Pan X zamierza założyć spółkę jawną i być jej jedynym wspólnikiem. Czy w świetle obowiązującego prawa w spółce jawnej wspólnikiem może by jedna osoba?
Prawa i obowiązki wspólników w spółce jawnej
Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Obecnie w spółce jest dwóch wspólników i każdy znich posiada po 50% udziałów. Czy możliwe jest inne rozłożenie posiadanych przez wspólników udziałów, (...)
Ustanowienie prokury
Chcemy założyć spółkę z o. o. i ustanowić prokurenta. Spotkałam się też z określeniem udzielenie prokury. Czym różni się udzielenie prokury od ustanowienia prokury w spółce z o. o. i jawnej? (...)
Zobowiązania wobec Skarbu Państwa
W dwuosobowej spółce jawnej jeden ze wspólników posiada zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego i ZUS powstałe przed powstaniem spółki. Teraz Urząd Skarbowy po dokonaniu zajęcia prywatnego majątku (...)
Rozwiązanie spółki jawnej a zadłużenie
Czytałem ostatnio artykuł na temat dwóch sprzecznych wyroków SN dotyczących następstwa prawnego spółki jawnej. Wg jednego z nich wspólnicy rozwiązanej spółki jawnej nie wchodzą w jej miejsce (...)
Forma umowy spółki jawnej
Dwie osoby fizyczne zakupiły wspólnie nieruchomość w postaci gruntu. Zamierzają zawiązać spółkę jawną i wnieść ową nieruchomość do spółki. Czy osoby fizyczne mogą wnieść zakupiony (...)
Egzekucja z praw wspólnika w spółce jawnej
Posiadam nakaz przeciwko wspólnikowi spółki jawnej. Dłużnik sam rzekomo nie ma nic. Jedyne co posiada to jego obecność w spółce. Spółka ma majątek (załóżmy, że jest to jedna, duża maszyna), (...)
Rozwiązanie spółki jawnej przez sąd a rozliczenie
Mój mąż od ponad 10 lat był w spółce jawnej składającej się z dwóch osób, mój mąż miał 30%. Od dłuższego nie mogli się dogadać co do dalszego rozwoju firmy. Pewnego dnia mój mąż dostał (...)
Wykreślenie wspólnika spółki jawnej z KRS
Spółka jawna posiada 5 wspólników po 20 % udziałów każdy. Jest umowa spółki podpisana przez wspólników. Spółka chce wykupić jednego wspólnika lub ten wspólnik chce zbyć te udziały i odejść (...)
Podwyższenie wkładów wspólników w spółce jawnej
Wspólnicy spółki jawnej zamierzają zmienić skład osobowy spółki poprzez przyjęcie do spółki nowych wspólników. Nowoprzyjmowani wspólnicy zamierzają wnieść wkład w formie pieniężnej. (...)
Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej a KRS
Z dniem 01.10.2006 r. z trzyosobowej spółki jawnej występuje dobrowolnie jeden wspólnik. W związku z opisaną sytuacją jakie dokumenty powinni sporządzić wspólnicy? Jakie formularze wraz z załącznikami (...)
Ograniczenie reprezentacji spółki jawnej
Tworzymy spółkę jawną. Firma jest biurem projektowym, które wykonuje projekty dla kontrahentów. Chcemy pozostawić domyślną reprezentację jednoosobową spółki i wprowadzić jej ograniczenie (...)
Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej
Jestem wierzycielem spółki jawnej. Mam zamiar uzyskać nakaz sądowy, abym mógł skierować egzekucję moich należności do majątku spółki i do osobistych majątków wspólników. Czy wystarczy (...)
Rozwiązanie spółki jawnej bez likwidacji
Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Wszyscy wspólnicy podjęli jednomyślną uchwałę o jej rozwiązaniu. Ponieważ spółka nie ma żadnych zobowiązań ani majątku, podjęto również uchwałę o (...)
Wycena przedsiębiorstwa - wkładu spółki jawnej
Tworzymy spółkę jawną. Jeden ze wspólników wnosi do spółki przedsiębiorstwo, jednoosobową działalność gospodarczą, prowadzoną na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. (...)
Założenie spółki jawnej przez rencistę
Jestem rencistą, mam 47 lat i wraz z kuzynem-emerytowanym nauczycielem(lat 51) chcemy założyć firmę Agencja Nieruchomości (obecnie nie pracujemy). Słyszałem, że by nie płacić pełnego ZUS-u (...)
Egzekucja długu z majątku członków spółki jawnej
Spółka jawna w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej zamówiła i otrzymała towar za który od ponad roku nie płaci. W międzyczasie do zakładu dłużnika wszedł komornik. Czy można się (...)
Egzekucja z udziału w spółce jawnej
Firma zarejestrowana na osobę fizyczną zaciągnęła zobowiązania finansowe dokonując zakupów towarów. Niestety uregulowała tylko ok. połowy należności. Sprawa trafiła do sadu, który potwierdził (...)
Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej
Do spółki jawnej, która dotychczas działała w 2-osobowym składzie, przystąpił nowy wspólnik. Spisano aneks do umowy w dniu 01.10.2005 r., z mocą obowiązującą od 01.11.2005 r. i złożono wniosek (...)
Pozwanie spółki jawnej
Spółka jawna zakupiła towary za które nie zapłaciła a wspólnicy podpisali nam weksel in blanco. Składając do sądu pozew o wydanie nakazu zapłaty powinniśmy pozwać spółkę czy wspólników?
Wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach
Czy można być wspólnikiem spółki jawnej i określić sobie 0 udział w zyskach oraz 0 udział w stratach? Spółka ma wtedy wielu wspólników którzy podejmują decyzję i posiadają własność (...)
Zatrudnienie w spółce małżonka wspólnika
Koleżanka jest zatrudniona w spółce jawnej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze pełnego etatu. Od stycznia 2006 r. wspólnikiem tej spółki został jej mąż. Jaki jest w tej (...)
Sprawozdanie finansowe spółki jawnej
Jesteśmy spółką jawną od 2001 r. prowadzącą KPiR. Dostaliśmy "Postanowienie Sądu Rejonowego KRS o wszczęciu postępowania o złożenie rocznego sprawozdania finansowego za 2004 r. prawidłowo (...)
Spółka jawna jako udziałowiec spółki z o.o.
Czy spółka jawna może być udziałowcem spółki z o.o. lub akcjonariuszem spółki akcyjnej? Jeśli sporządzono umowę przenoszącą udziały w spółce z o.o. na spółkę jawną, to czy taka umowa (...)
Przekształcenie sp. z o.o. w spółkę jawną
Czy istnieje możliwość przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną?
KRS a rozwiązanie umowy spółki jawnej
Do końca 2005 roku prowadziłam z mężem spółkę jawną. Z nowym rokiem rozwiązujemy spółkę i mąż poprowadzi dokładnie tę samą działalność jako osoba fizyczna. Mąż jako osoba fizyczna (...)
Wycofanie środka trwałego ze spółki jawnej
Czy można wycofać środek trwały wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, wniesiony do spółki jawnej przez jej wspólnika po okresie amortyzacji? Czy jest to wtedy obciążone jakimś (...)
Rozwód wspólnika spółki jawnej
Spółkę jawną tworzy trzech wspólników z udziałami w relacjach 33%, 33%, 34%. Co się dzieje ze wspólnym majątkiem wspólników w przypadku, gdy jeden ze wspólników bierze rozwód? Czy współmałżonek (...)
Wniesienie nieruchomości aportem do spółki jawnej
Dwóch wspólników spółki jawnej zakupiło dom (z użytkowaniem wieczystym gruntu). Jeden wspólnik jest osobą samotną, drugi - pozostaje w związku małżeńskim (a więc dom jest współwłasnością (...)
Zmiana składu osobowego w spółce jawnej
W spółce jawnej zmienił się skład wspólników. Jesteśmy na etapie modyfikacji umowy, czy w tej nowej umowie powinna znajdować się informacja kto kiedy wstąpił i wystąpił ze spółki? A precyzyjniej (...)
Śmierć wspólnika w spółce jawnej
Mam pytanie dotyczące umowy spółki jawnej, gdzie wspólnikami są małżonkowie (tzn. spółka ma dwóch wspólników). Czy w przypadku śmierci jednego z nich spółka przestaje istnieć, jeśli w (...)
Bilans a wystąpienie wspólnika
Po wystąpieniu jednego z 3 wspólników spółki jawnej wg art. 65 §1 Kodeksu Spółek Handlowych powinien być wykonany bilans zbywczy spółki na dzień wystąpienia, aby określić wartość udziału (...)
Potrącenie wierzytelności spółki
Jeden ze wspólników spółki jawnej zaciągnął w spółce dość wysoką pożyczkę (zarejestrowaną w Urzędzie Skarbowym). W myśl umowy pożyczki zobowiązany jest do wpłaty do firmy oprocentowania (...)
Podatkowe skutki rozwiązania spółki jawnej
Jestem wspólnikiem dwuosobowej spółki jawnej i zamierzam przekształcić ją w firmę jednoosobową (spółkę jednoosobową), bądź w miejsce wspólnika wprowadzić moją żonę. Które rozwiązanie (...)
Prawo do emitowania obligacji
Czy spółka jawna może emitować obligacje?
Oznaczenie spółki jawnej w obrocie
Czy na pieczątkach firmowych i na fakturach w spółce jawnej wymagane są nazwiska wspólników tak jak ma to miejsce przy spółce cywilnej? Jaka jest właściwa pisownia skrótu spółka jawna "s.j." (...)
Prokura w spółce jawnej
W jakiej formie musi być ustanowiona prokura? Czy prokurent może mieć ograniczony zakres reprezentacji spółki do określonych spraw, czy może być warunek, że działa zawsze z jednym ze wspólników?
Zmiana adresu spółki jawnej
Spółka jawna ma zarejestrowaną siedzibę pod adresem X. Jednak w celu uporządkowania spraw związanych z Urzędem Skarbowym zgłoszono do w/w urzędu, iż działalność gospodarcza prowadzona jest (...)
Zmiana umowy spółki jawnej
Spółka złożyła wniosek do KRS o zmianę umowy spółki, a dokładnie paragrafu dotyczącego zmiany wysokości wnoszonych do spółki wkładów. Przedmiotem wkładu jednego ze wspólników są maszyny (...)
Masz inne pytanie do prawnika?