Windykacja należności: Egzekucja / zabezpieczenie - Artykuły (strona: 2)

Jak podzielić pieniądze uzyskane w egzekucji?

11.5.2010

Spieniężenie majątku dłużnika lub uzyskanie od niego odpowiedniej ilości środków pieniężnych nie jest końcowym etapem postępowania egzekucyjnego. Otóż kolejnym etapem jest właściwy podział tych środków, które zostały wyegzekwowane. Ustawodawca i w tym zakresie (...)

Budowa na zajętej nieruchomości - opinia prawna

5.8.2009

Pan X jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę gospodarczą (przemysłową), obciążonej hipoteką na rzecz banku z tytułu kredytu inwestycyjnego. Grunty te miały być przeznaczone na dalszy rozwój działalności gospodarczej, jednak zostały zajęte przez komornika (...)

Wykonalność bankowego tytułu egzekucyjnego - opinia prawna

5.2.2009

Jakiś czas temu klient zaciągnął poprzez firmę zajmującą się pośrednictwem kredytowym kredyt ratalny na okres 2 lat w pewnym banku. Kredyt był spłacany w miarę regularnie. Ostatnio jednak u klienta banku pojawił się komornik z tytułem wykonawczym wydanym na podstawie bankowego tytułu (...)

Egzekucja administracyjna w Państwach UE

11.8.2008

Na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 66a - 66zp) polskie organy udzielają pomocy państwom UE i korzystają z takiej samej pomocy ze strony innego państwa w sprawach dotyczących należności pieniężnych wynikających z tytułu zwrotów, interwencji i (...)

Wykupienie mieszkania przez syna członków spółdzielni - opinia prawna

25.7.2008

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest prawem związanym z członkostwem w spółdzielni. Umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego można zawrzeć tylko z członkiem spółdzielni. Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze (...)

Skuteczne i sprawne dochodzenie należności na drodze prawnej

22.10.2007

Transformacji politycznej po 1989 r. w Polsce towarzyszyły głębokie przemiany gospodarcze. Jednak w nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, brak było instytucji i mechanizmów prawnych, które zapewniałyby pełną ochronę wszystkich podmiotów występujących w (...)

Zajęcie sprzedanych udziałów w spółce przez komornika - opinia prawna

7.9.2007

Gdy zajęcie praw majątkowych w postaci udziałów w spółce z o.o. zostało już dokonane, dłużnik nie może rozporządzać, obciążać ani realizować zajętego prawa, jak również nie może pobierać żadnego świadczenia przysługującego z zajętego prawa (np. pobierania dywidendy). Jeżeli (...)

Zasady odpowiedzialności wspólników spółki cywilnej - opinia prawna

7.2.2005

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z obowiązkiem spłaty zadłużenia, jakie powstało w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przez dwójkę wspólników w formie spółki cywilnej. W pierwszej części niniejszej opinii przedstawiona zostanie zasada odpowiedzialności wspólników (...)

Co to jest egzekucja przez zarząd przymusowy?

4.2.2005

Egzekucja przez zarząd przymusowy może być skierowana wyłącznie przeciwko dłużnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Ten sposób egzekucji polega na zaspokajaniu egzekwującego wierzyciela z dochodu uzyskiwanego z prowadzonej (...)

Egzekucja z ruchomości

3.2.2005

Egzekucja z ruchomości jest tzw. sposobem zaspokajającym egzekucji świadczeń pieniężnych. Egzekucję z ruchomości przeprowadza komornik sądu, w którego okręgu znajdują się ruchomości podlegające egzekucji. Możliwym jest jednak dokonanie wyboru komornika. Możliwość taką wierzyciel. (...)

Jakie opłaty może pobierać komornik?

3.2.2005

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne za prowadzenie egzekucji i inne czynności, których dokonuje. W zależności od rodzaju spraw są to opłaty bądź stosunkowe bądź stałe. Nie ma tu jednak żadnej dowolności, wysokośc opłat "komorniczych" określona została ustawowo. W jakich wypadkach komornik (...)

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę - jak przebiega?

3.2.2005

Egzekucja, która jest prowadzona z wynagrodzenia za pracę jest chyba jednym z najczęstszych i najpopularniejszych sposobów przeprowadzania postępowania egzekucyjnego gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna. Jest pewien szczególny rodzaj egzekucji z wierzytelności uregulowany jednak odrębnie z racji (...)

Egzekucja z rachunków bankowych

3.2.2005

Czym jest rachunek bankowy? Zgodnie z treścią kodeksu cywilnego umowa rachunku bankowego powoduje, iż bank zobowiązuje się względem posiadacz rachunku, na czas oznaczony lub nie oznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz do przeprowadzenia na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych. (...)

Jakie przedmioty i jakie sumy są wyłączone spod egzekucji?

3.2.2005

Egzekucja nie jest przyjemnym zjawiskiem i to zarówno dla wierzyciela jak również - a może zwłaszcza - dla dłużnika. W poradzie tej staramy się wyjaśnić z jakich przedmiotów może poszukiwać zaspokojenia wierzyciel. Z drugiej strony główny cel jaki przyświeca poradzie, (...)

Jak zabezpieczyć roszczenia niepieniężne? (ze zmianami od 5 lutego 2005 r.)

3.2.2005

Podstawowym celem postępowania zabezpieczającego jest udzielenie natychmiastowej ochrony każdemu, jeżeli tylko tego wymaga ochrona jego praw. Nie ma przy tym znaczenia w jakim trybie rozpoznawana jest konkretna sprawa, procesowym, nieprocesowym czy przed sądem polubownym. Uprawniony może żądać (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika