Prawo administracyjne: Dla cudzoziemca - Artykuły (strona: 2)

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

27.12.2017

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej. Dowiedz się więcej o zmianach.

Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?

11.11.2017

Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji określa zasady nabywania obywatelstwa polskiego w drodze repatriacji, prawa repatrianta oraz zasady i tryb udzielania pomocy repatriantom. Repatriantem jest osoba, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej (...)

Obowiązek meldunkowy

3.8.2011

Obowiązek meldunkowy jest obowiązkiem administracyjnym. Nie ma związku z prawem do nieruchomości, pod adresem której nastąpiło zameldowanie. Każda osoba powinna mieć jedno miejsce zameldowania na pobyt stały. Jest to miejscowość, w której gromadzi się centrum spraw życiowych (...)

Co oznacza dla Polski i Polaków wejście do strefy Schengen?

2.4.2009

Strefa Schengen jest obszarem, na którym zniesiona została kontrola graniczna na wspólnych granicach i zapewniona została swoboda przepływu osób. Swoboda przepływu osób wewnątrz dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich osób dowolnej narodowości i o dowolnym obywatelstwie, (...)

Po co i jak ubiegać się o Kartę Polaka?

28.3.2009

Od 29 marca 2008 r. obowiązuje ustawa z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka. Określa ona uprawnienia osoby, której przyznano Kartę Polaka (tzw. posiadacza Karty Polaka), zasady przyznawania, utraty ważności i unieważniania Karty Polaka oraz właściwość i tryb postępowania organów w tych (...)

Jak zostać rezydentem długoterminowym Wspólnoty?

31.10.2007

Jeśli osoba, która nie jest obywatelem Unii Europejskiej, przebywa na terytorium Polski od kilku lat, to powinna być zainteresowana uzyskaniem statusu tzw. rezydenta rezydenta długoterminowego WE. Zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE udziela się na (...)

Jak uzyskać prawo do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego?

16.8.2007

Żeby zostać tłumaczem przysięgłym, trzeba spełniać określone warunki, a ponadto zdać z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejętności tłumaczenia z języka polskiego na język obcy oraz z języka obcego na język polski. Jest przy tym możliwe, że kandydat najpierw zda egzamin, a dopiero później (...)

Wybierz tańszy roaming!

9.8.2007

Dzięki interwencji Unii Europejskiej korzystanie z telefonu komórkowego za granicą staje się znacznie tańsze. Począwszy od lata 2007 rozporządzenie ustala maksymalne pułapy opłat roamingowych za połączenia komórkowe mające zastosowanie zarówno w przypadku operatorów telefonii komórkowej (...)

Legalizacja pobytu męża obcokrajowca - opinia prawna

3.8.2007

W dobie globalizacji coraz więcej osób decyduje się na opuszczenie swojego kraju w poszukiwaniu lepszego zarobku i lepszego życia. Zagadnienia przekraczania granic i legalizowania pobytu regulują przede wszystkim przepisy prawa krajowego, ale również w pewnych przypadkach przepisy unijne. Jedną (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika