Prawo administracyjne: Gmina - Zmiany w prawie (strona: 4)

Koniec gminy Ostrowice

26.7.2018

Nowa ustawa ma na celu stworzenie podstaw prawnych zniesienia gminy Ostrowice oraz włączenia jej terytorium do gmin sąsiednich bez przenoszenia na gminy ciężarów związanych z obsługą i spłatą zobowiązań gminy Ostrowice.

Opłaty za pobyt w DPS trzeba ustalić w decyzji

6.7.2018

Obowiązek wnoszenia przez osoby zobowiązane opłat za pobyt w domu pomocy społecznej umieszczonej w nim osoby, a w konsekwencji wydanie decyzji o zwrocie kosztów poniesionych zastępczo przez gminę, wymaga uprzedniego skonkretyzowania i zindywidualizowania tego obowiązku począwszy od dnia (...)

Mienie PKP

20.3.2018

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął uchwałę dotyczącą nieruchomości, jakie przypadły spółkom PKP.

Wakacje w przedszkolu?

19.3.2018

Przedszkole jest placówką nieferyjną, funkcjonuje cały rok, a ewentualne przerwy ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady przedszkola - wyjaśniło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

20.2.2018

Nowa ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, co do zasady, wchodzi w życie 22 lutego br. Reguluje ona funkcjonowanie rynku paliw alternatywnych w transporcie, szczególnie w odniesieniu do energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Nowe akty prawne w dziedzinie edukacji

29.1.2018

Nowy zawód w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego, jednolite zasady zdawania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, nowe zasady naliczania i rozliczania dotacji celowej na wychowanie przedszkolne, sposób podziału subwencji oświatowej czy zmiany w organizowaniu innych (...)

Nowe zasady na nowe wybory samorządowe

16.1.2018

Nowelizacja prawa wyborczego ma na celu ograniczenie nadużyć wyborczych oraz zapewnienie społeczności lokalnej większego udziału w funkcjonowaniu oraz kontroli nad władzą samorządową. 

Łatwiej o żłobki...

9.1.2018

Trzykrotnie większe wydatki z budżetu państwa na wspieranie rozwoju żłobków, łatwiejsze zakładanie tych placówek, większe bezpieczeństwo dzieci oraz możliwość zwolnienia z opłat i podatku od nieruchomości – to tylko niektóre zmiany w systemie opieki nad dziećmi (...)

Jak będą finansowane zadania oświatowe?

25.12.2017

Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. Zmienione zostaną np. regulacje odnoszące się do wykonywania zawodu nauczyciela.

Ulice zdekomunizowane

13.12.2017

Dzięki decyzjom wojewodów patronami polskich ulic nie będą już m.in. Armia Ludowa, gen. Zygmunt Berling czy Obrońcy Stalingradu. Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Dokumentów będzie można używać (...)

Finansowanie zadań oświatowych po nowemu

27.11.2017

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. To pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują system finansowania zadań oświatowych, tak aby był on przejrzysty i łatwiejszy w stosowaniu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika