Prawo cywilne: Własność i posiadanie - Zmiany w prawie

V rozbiór Polski?

8.12.2023

Prokuratura prowadzi działania wobec ujawnienia w mediach korupcyjnego zbywania majątku narodowego, tj. reprywatyzacji głównie terenów Lasów Pańśtwowych na rzecz Ukraińców i Łemków. Sprawa dotyczy budzącej wątpliwości prawne reprywatyzacji ziemi, która (...)

Wykup mieszkań po znacznie niższych cenach niż rynkowe

20.6.2023

W ramach rynkowej i społecznej części programu Mieszkanie Plus dotychczasowym najemcom zostały zaproponowane warunki przejęcia lokali na własność. Dla osób, które nie chcą skorzystać z takiej możliwości i nadal będą wynajmować mieszkania, do końca 2025 roku została zamrożona (...)

Od użytkowania wieczystego do własności...

26.5.2023

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu – przedsiębiorcy. Jednoczenie zniesiony zostanie podatek 2% PCC dla osób kupujących pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Wyższa będzie stawka podatku w przypadku (...)

Ujęcie nieruchomości jako zabytku nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków

24.5.2023

11 maja 2023 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Naczelnego Sądu Administracyjnego, czy art. 22 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zakresie, w jakim ogranicza prawo własności nieruchomości poprzez dopuszczenie ujęcia nieruchomości (...)

Grunty dla przedsiębiorców

21.4.2023

W Sejmie jest rządowy projekt ustawy wprowadzający nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Rząd stopniowo eliminuje użytkowanie wieczyste w Polsce.

Przełomowy wyrok NSA w sprawie reprywatyzacji warszawskiej

30.8.2022

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 29 sierpnia br. przełomowy wyrok, który potwierdza, że ten model reprywatyzacji, który rodził patologie w Warszawie, nie ma oparcia w prawie. NSA stanął po stronie Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich

Nowelizacja ustawy o Komisji Weryfikacyjnej

15.8.2020

Nowelizacja ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami została niemal jednogłośnie przyjęta 14 sierpnia br. (...)

Zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

24.6.2019

Spółki Skarbu Państwa otrzymają pełną (100%) wartość nieruchomości przekazanych na potrzeby programu Mieszkanie Plus a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Agencja Mienia Wojskowego (AMW) niemal pełną (90%), jeżeli Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) sprzeda grunt na realizację (...)

Nielegalne zniesienie użytkowania gruntów rolnych na Węgrzech

22.6.2019

Z wyroku TSUE wynika, że znosząc prawa użytkowania gruntów rolnych położonych na Węgrzech, które posiadają bezpośrednio lub pośrednio obywatele innych państw członkowskich, Węgry uchybiły zobowiązaniom wynikającym z zasady swobodnego przepływu kapitału i prawa własności (...)

Skutek prawny wyburzenia lokalu

21.5.2019

Wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu, natomiast udziały w nieruchomości wspólnej, związane dotychczas z własnością dwóch lokali, przekształcają się w udziały we współwłasności gruntu (...)

Bedą zmiany w przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

1.4.2019

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotuje pakiet usprawnień w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. To efekt analizy realizacji uwłaszczenia Polaków przez samorządy w pierwszym kwartale funkcjonowania ustawy. Celem zmian jest usprawnienie przekształcenia (...)

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami

25.3.2019

Ustawa o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami ma na celu wykonanie wyroku TK i wprowadza zasadę, iż każdemu poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy przysługuje żądanie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, jeżeli stała się ona zbędna na cel określony w (...)

W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową

21.3.2019

Użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w pierwszym roku to 29 lutego 2020 r. Jeśli nie otrzymaliśmy jeszcze zaświadczenia i mamy wątpliwości, (...)

Lepsze zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości?

20.12.2018

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, przygotowany przez ministra inwestycji i rozwoju, reformuje zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. Chodzi o dostosowanie regulacji ustawy o gospodarce nieruchomościami do wyroków Trybunału Konstytucyjnego z (...)

Parafie mogą żądać zwrotu przedwojennych nieruchomości

28.9.2018

Parafiom Kościoła Rzymskokatolickiego położonym na terenie zaboru pruskiego, które po pierwszej wojnie światowej znalazły się w granicach Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej, przysługuje uprawnienie do wystąpienia z roszczeniami przewidzianymi w art. 61 w związku z art. 63 ust. 1 ustawy (...)

Znalezione pieniądze będzie można zatrzymać

21.8.2018

Nowelizacja przepisów znosi obowiązek przekazania staroście znalezionej niewielkiej kwoty pieniędzy – do 100 zł lub jej równowartości w walucie obcej. Dotychczas znalazca, jeśli nie był w stanie ustalić właściciela pieniędzy, miał obowiązek przekazać je właściwemu (...)

Umożliwienie dochodzenia do własności starych lokali mieszkalnych

19.8.2018

Nowelizacja zakłada umożliwienie dochodzenia do własności w wypadku lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 r. Ma to zlikwidować lukę prawną, powstałą po wejściu w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która wprowadziła zasadę, że ustalenie odrębnej własności (...)

Powództwo właściciela przerywa bieg zasiedzenia

17.4.2018

Wytoczenie powództwa o wydanie nieruchomości przez osobę niebędącą jej właścicielem przeciwko posiadaczowi samoistnemu nie przerywa biegu zasiedzenia przez niego własności tej nieruchomości - uznał Sąd Najwyższy.

Mienie PKP

20.3.2018

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął uchwałę dotyczącą nieruchomości, jakie przypadły spółkom PKP.

Kiedy konieczny jest zwrot wywłaszczonej nieruchomości?

15.12.2017

Zasada zwrotu nieruchomości wywłaszczonej, która stała się zbędna do realizacji celu publicznego, ma charakter konstytucyjny. Stąd pozbawienie byłych właścicieli lub ich spadkobierców możliwości dochodzenia zwrotu nieruchomości, która stała się zbędna do realizacji (...)

Propozycje zmian w ochronie ziemi

29.11.2017

Zgodnie z zapowiedziami resort rolnictwa, po blisko półtora roku od wprowadzenia rozwiązań prawnych, mających na celu ochronę gruntów rolnych, przygotował propozycje zmian, w tym doprecyzowania obowiązujących przepisów oraz nowych regulacji. Nowe rozwiązania zostały (...)

Zmiany dot. możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości?

8.11.2017

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości przewiduje uprawnienie dla właściciela bądź jego spadkobiercy do żądania zwrotu udziału w wywłaszczonej nieruchomości, a także ograniczenie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej (...)

Projekt Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej

21.10.2017

Projekt Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej trafi do szerokich konsultacji. Nowa ustawa ma zakończyć wszelkie patologiczne zjawiska, które przyjęły formę dzikiej reprywatyzacji. Ostatecznie utraci moc dekret Bieruta.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika