Alimenty dla pełnoletniego dziecka

Odpowiedzi w temacie (4)

218479

27.12.2016

Dzień dobry! Jak długo rodzic jest zobowiązany do płacenia alimentów dla dziecka, które właśnie ukończyło szkołę średnią, zdało maturę i ma zamiar rozpocząć studia zaocznie ze względu na podjętą przez nie prace?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ULEWICZ.KANC

2016-12-28 09:50:36

Dzień dobry, rodzic jest zobowiązany płacić alimenty, dopóki obowiązek alimentacyjny nie zostanie uchylony orzeczeniem sądu. Jeśli dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie, rodzic może wystąpić o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Jeśli obowiązek zostanie uchylony z datą wsteczną, dziecko może być zobowiązane do zwrotu części już pobranych świadczeń. Bez dokładnej analizy sytuacji rodzica i dziecka nie sposób stwierdzić czy w tej sprawie zachodzą podstawy do złożenia pozwu o uchylenie alimentów. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

218479

2016-12-28 11:19:28

Czy zatem można stwierdzić, że osoba, która pobierała świadczenia alimentacyjne i nie zgłosiła tego, że ma już swój stały dochód może zostać pociągnięta do odpowiedzialności? Rodzic, który płacił alimenty może domagać się pełnej kwoty do zwrotu, czy tylko częściowo?

ULEWICZ.KANC

2016-12-29 12:10:26

Dzień dobry aby rodzic mógł dochodzić zwrotu jakiejkolwiek kwoty, musi najpierw doprowadzić do uchylenia obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną, a więc w tym celu powinien najpierw złożyć pozew do sądu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu

Monika R.

2018-04-24 10:48:55

Dzień dobry. Czy wpisując kwotę alimentów do pozwu należy podać dochód z PIT czy miesięczne pobory otrzymywane na konto pozwanego.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.2.2014

  Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

  Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo należą się (...)

 • 26.8.2017

  500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 12.7.2012

  Ulga na wychowanie dziecka

  Jedną z cieszących się największym powodzeniem ulg podatkowych jest ulga przysługująca z tytułu wychowywania dziecka. Polega na odliczeniu określonej kwoty pomnożonej przez ilość dzieci. Odliczenie (...)

 • 13.10.2016

  Alimenty na dziecko. Komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)