e-prawnik.pl Porady prawne

almenty na syna pełnoletniego

Odpowiedzi w temacie (2)

sumik1974

23.1.2014

Mam syna który we wrzesniu kończy 18 lat.Nadal się uczy. Dowiedziałem się już ,że alimenty nie wpłacam na konto jego matki tylko dostaje syn osobiście,bądź przelewam jemu na konto. Kontakty z synem mam bardzo dobre.I tutaj moje pytanie. Synowi jestem w stanie pomagać finansowo w każdej chwili,tylko chciałbym to robić na drodze ojcowskiej,a nie sądowej. Czy syn po ukończeniu 18 lat może odstopić od zasądzonych mu alimentów poprzez sąd ?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

legate

2014-01-24 12:12:04

Dzień dobry, nie można zrzec się alimentów na przyszłość. Można natomiast ich nie dochodzić. Poszczególne (miesięczne) raty alimentów przedawniają się z upływem 3 lat. Można wystąpić do sądu z pozwem o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, jednakże musiałby Pan wykazać, że syn jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Jeśli przykładowo syn zamieszkał u Pana i jest przez Pana żywiony, to mimo że nie ma pracy, byłoby możliwe uchylenie alimentów - zwłaszcza gdy syn poparłby Pańskie żądanie. Jeśli jednak wygląda to tak, że syn nadal potrzebuje Pańskiej pomocy finansowej, to nie ma podstaw do uchylenia alimentów, gdyż Pańska pomoc finansowa ma charakter alimentacyjny, co jest z resztą korzystne dla Panów, bo w przeciwnym razie należałoby ją traktować jako darowiznę, co wiąże się z konsekwencjami podatkowymi.

legate

2014-01-24 12:17:16

Mogą Panowie również sporządzić umowę mocą której obniżą wysokość alimentów np do 300 zł miesięcznie. Alimenty kojarzą się negatywnie, ale proszę pamiętać, że dobrowolnie przekazywane dziecku środki to również alimenty. Nawet jeśli sąd uzna, że istnieją podstawy do uchylenia obowiązku alimentacyjnego, to jeśli sytuacja się zmieni (np syn znów zacznie potrzebować Pańskiej pomocy), to ponownie będzie mógł wystąpić o alimenty od Pana. Więcej może Pan znaleźć na portalu alimenty.eu

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM