e-prawnik.pl Porady prawne

bank sprzedał weksel

Odpowiedzi w temacie (4)

prusio

28.12.2012

Witam wszystkich. Mam następujący problem. W 2008 roku zostałem żyrantem kredytu na 20tys. zł. Po pewnym czasie przyszła informacja z banku że kredytobiorca nie spłacił 3 rat i trzeba to spłacić bo inaczej kredyt zostanie wypowiedziany. Wpłaciłem te zaległe raty ( odzyskałem pieniądze od kredytobiorcy) wszystko było ok. Teraz dostałem pismo polecone od Kredyt Inkaso że są w posiadaniu weksla który został poręczony przeze mnie dla zabezpieczenia spłaty należności i że uzupełnili go o brakujące treści czyli sumę wekslową i klauzule bez protestu. W piśmie tym jest też termin wykupu tego weksla. Bank nigdy więcej nie przysyłał mi żadnych informacji na temat tamtego poręczenia. Nie informował mnie że są zaległości w spłatach tylko od razu sprzedał weksel . Jak bym wiedział o opóźnieniach w spłatach to bym wpłacał należne raty na bieżąco i bank nie musiał by sprzedawać tego weksla. Obecnie nie stać mnie na jego jednorazowe wykupienie bo opiewa na kwotę 25 tys wpisaną przez Kredyt Inkaso. Co mogę zrobić w takiej sytuacji. Bardzo dziękuję za odpowiedzi

Nie znalazłeś odpowiedzi?

roxanaltd

2012-12-29 07:57:37

Trzeba najpierw sprawdzić kwestie formalne, a więc np. czy weksel został wypełniony prawidłowo, czy zgodnie z deklaracją wekslową i prawem wekslowym, czy kwota weksla jest prawidłowa.Czy bank w góle miał do tego prawo? Należy ustalić stan faktyczny, czy rzeczywiście to roszczenie jest zasadne i istniejące. Kto się podpisał na wekslu i czy będzie można skorzystać z prawa regresu, czy można złożyć prtest, czy też jest np.klauzula "bez protestu", itp. Szczegółów jest wiele i jeśli Pan nie czuje się w tych sprawach kompetentny, to radzę zwrócić się do specjalisty. Pozdrawiam! mtmc2

prusio

2012-12-29 15:12:11

Te Inkaso wpisało bez protestu ale czy bank mógł sprzedać ten weksel bez najmniejszej wzmianki że kredytobiorca nie spłaca pożyczki . Ja jak bym miał taka wiedze to bym wolał wpłacać raty kredytu na które mnie stać niż na raz 25 tys.

roxanaltd

2012-12-30 19:14:52

To też właśnie trzeba sprawdzić, albowiem do weksla stanowiącego zabezpieczenie kredytu sporządzana jest deklaracja wekslowa, w której określa się warunki dotyczące okoliczności i sposobu wykorzystania weksla. Pan jako poręczyciel powinien być zawiadamiany każdorazowo o wszelkich opóźnieniach w spłacie kredytu, po to właśnie, aby mógł Pan interweniować i nie dopuścić do takiej sytuacji jaka jest obecnie. Jeżeli bank tego nie dopełnił, to przysługują Panu odpowiednie kroki prawne, chroniące Pańskie interesy.roxanaltd@wp.pl.

prusio

2013-01-03 10:30:46

Właśnie byłem w banku i nie chcą mi dać xero umowy kredytowej a ja swoją gdzieś zapodziałem . Bez umowy nie mam możliwości żadnej obrony . Co mogę zrobić w tej sytuacji

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Wystawiłam zabezpieczający dla banku, weksel płatny miał być w Gdańsku. Bank sprzedał kredyt firmie windykacyjnej, która wypisała weksel w wezwaniu do wykupienia podała jako miejsce płatności (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Witam, chcę wypisać komuś weksel ale ponieważ robię to po raz pierwszy to mam pytanie: czy weksel może być wypisany na dowolną kwotę? i czy taki weksel podlega w jakiś sposób opodatkowaniu? (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • tak tylko wszystko mam na piśmi i wg tzw. zdrowego rozsądku, a pozatym to jest kredyt na samochód i zabrali mi go a ja uważam ze kredyt został splacony a pozostal mi jedynie weksel i co mam z tym (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 2 odpowiedzi)

 • Czy jeśli poręczyłem weksel bez zgody mojej małżonki, to czy takie poręczenie jest w ogóle ważne? Czy jeśli na ten weksel wejdzie komornik, to czy zajmie nasz wspólny majątek, czy tylko np. (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Czy osoba niepełnoletnia może podpisać weksel? Czy taki weksel będzie w jakiś sposób wymagalny? Czy jak osoba ukończy 18 lat to będzie wtedy wymagalny, czy w ogóle? czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)