Forum prawne

czy można domagać się skutecznie obiecanej darowizny?

Moi rodzice i moi teściowie umówili się ustnie, że wspólnie - pół na pół zakupią nam mieszkanie własnościowe w spółdzielni mieszkaniowej. Ponieważ wówczas (parę lat temu) oboje z mężem nie pracowaliśmy (studia) zapadła decyzja, że mieszkanie będzie kupione na moich rodziców (ulgi podatkowe itd.). Ojciec stał się członkiem spółdzielni, w księdze wieczystej założonej dla własnościowego prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej figurują oboje. Umowa miała być taka, że po paru latach moi rodzice dokonają darowizny tego mieszkania aktem notarialnym. Jednak w międzyczasie małżeństwo moich rodziców rozpadło się, obecnie są w trakcie rozwodu, który trwa już trzeci rok, nie mogą dojść do porozumienia w żadnej kwesti, moja matka nie zgadza się na darowiznę, traktując nasze mieszkanie jako argument przetargowy w celu wyciągnięcia od ojca pieniędzy. Za punkt honoru postawiła sobie oskubanie go do cna, ponieważ uważa że ją strasznie skrzywdził itd. Moi teściowie i mąż czują się, słusznie zresztą oszukani, włożyli w to mieszkanie wszystkie swoje oszczędności, mają poświadczenia odbioru określonych kwot podpisane przez ojca. Czy jest jakiś sposób aby zmusić moją matkę, żeby wywiązała się z ustej umowy zawartej kilka lat temu i dokonała darowizny mnie i mojemu mężowi. Proszę o radę.

(kacper_ps)

2003.10.7 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: czy można domagać się skutecznie obiecanej darowizny? (2)

ustnej darowizny to raczej nie wymusicie, nie ma takiego prawa, co innego jakby była na papierze, ale tak to raczej sprawa przegrana

2003.10.14 20:44:20

mnie rowniez rodzice obiecali darowizne po sprzedaniu domu i splaceniu rodzenstwa matka reszte kwoty miala przekazac dla mnie teraz dowiedzialem sie ze dla mie jest 1/3 tej sumy a na brata jest juz i tak przepisana ziemia.czy ja takze nie mam szans na odzyskanie swojej czesci?

2008.1.14 14:34:3

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika