czym jest czyn deliktowy? - forum prawne
Niestety nie znam nomenklatury prawnej, dlatego proszę o pomoc, czy jest czyn czy odpowiedzialność deliktowa?
Odpowiedzi w temacie: czym jest czyn deliktowy? (4)
Odpowiedź na to pytanie należy uzależnić od tego na gruncie jakiej gałęzi prawa się poruszamy. Jeśli mowa o prawie karnym (a zakładam, że tak), to delikt czy też czyn deliktowy jest po prostu każdym czynem bezprawnym, a więc może być on wykroczeniem albo przestępstwem. Odpowiedzialność deliktowa to znów odpowiedzialność wynikająca z popełnienia takiego czynu.
Witam! mniej więcej czuję różnicę, ale czy ktoś mógłby napisać
czym się różni wykroczenie od zbrodni od przestępstwa? widziałam, że
coś takiego już gdzieś było na forum, ale w części płatnej :( i
jeszcze jak chodzi o grzywnę, to zastanawia mnie jakto jest z tymi
"stawkami"? ile ich można dostać i po ile? jak to jest w praktyce??
Wracając do poprzedniego pytania, to nie zauważyłem, że (zgodnie z adresem strony) mowa tu raczej o delikcie w związku z prawem cywilnym. W takim ujęciu będzie on przede wszystkim źródłem zobowiązania, czyli pojęcia wywodzącego się jeszcze z prawa rzymskiego. (W polskim prawie cywilnym definicję zobowiązania znaleźć można w art. 353. § 1. kodeksu cywilnego.) Delikt to zatem działanie (zawinione lub nie) wywołujące szkodę albo zdarzenie za które prawo czyni kogoś odpowiedzialnym (np. odpowiedzialność za rzeczy). Obydwie te formy deliktu mogą dawać podstawy do odpowiedzialności deliktowej, czyli żądań odszkodowawczych.
Co do pytania/pytań użytkownika kucykiponny, to sprawa ma się następująco. Polski kodeks karny nie określa wprost czym jest przestępstwo, ale wskazuje pewne elementy tego terminu, na podstawie których można zbudować definicję. W podręczniku prof. Lecha Gardockiego czytamy "Przestępstwem jest czyn człowieka zabroniony przez ustawę pod groźbą kary jako zbrodnia albo występek, bezprawny, zawiniony i społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy." Tak więc przestępstwa ze względu na kryterium wagi dzieli się na zbrodnie i występki (zgodnie z art. 7 kodeksu karnego). Przy czym zbrodnie to czyny zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata albo karą surowszą (prawodawca ma tu na myśli dolną granicę zagrożenia ustawowego), a występki to czyny zagrożone karą (górna granica zagrożenia) przekraczającą 1 miesiąc pozbawienia wolności, 1 miesiąc ograniczenia wolności lub grzywny powyżej 30 stawek dziennych. Czyny przy których górne zagrożenie karą nie przekracza tych granic to znów wykroczenia.
Co do pytania o stawki, to wiem że można wymierzyć od 10 do 540 stawek, chyba że ustawa stanowi inaczej w wysokości od 10 do 2000zł. Co do praktyki - nie orientuję się. Jestem studentem.
Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź ;)
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?